Aicina Līgo svētkus un Jāņus nosvinēt droši

[ A+ ] /[ A- ]

Lai pasargātu sevi un tuviniekus no nelaimes, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina Līgo naktī nezaudēt modrību un svētkus pavadīt droši. Kā liecina dienesta dati, Līgo svētku laikā traumu un nelaimes gadījumu skaits pieaug divkārt. Daudzi negadījumi notiek, jo līgotāji nav piesardzīgi ugunskuru tuvumā vai pārgalvīgi rīkojas, būdami alkohola reibumā. Diemžēl nereti svētku svinības beidzas traģiski vai tiek gūtas smagas traumas, kas atstāj paliekošas sekas uz cilvēku turpmāko dzīvi.

Piemēram, pagājušajā gadā divi cilvēki gāja bojā ceļu satiksmes negadījumos, bet alkohola reibumā peldoties dzīvību zaudēja vīrietis spēka gados. Tāpat pērn reanimācijas pasākumi svinību laikā bija jāveic kādam līgotājam, kurš bija aizrijies ar gaļu, savukārt 12 cilvēkus Līgo naktī mediķi nogādāja slimnīcā ar smagiem ķermeņa apdegumiem, kas bija gūti, iekrītot vai lecot pāri ugunskuram. Lai Līgo nakts un Jāņu diena kopā ar ģimeni un draugiem būtu droša, NMPD mediķi aicina svinētājus ievērot vairākus noderīgus padomus.

Sargies uguns tuvumā!

Esi piesardzīgs, lecot pāri ugunskuram, jo iekrītot var gūt smagus apdegumus. Pieskati savus draugus – ik gadu ir negadījumi, kad aktīvākie līgotāji, aizmiegot tuvu ugunskuram, gūst smagus ķermeņa apdegumus. Uzmani arī bērnus ugunskura un grila tuvumā – nereti bērni gūst apdegumus, piespiežot plaukstas pie karsta grila vai iekāpjot oglēs. Iekurinot ugunskuru, nelej tajā benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un radīt plašus un smagus apdegumus.

Līgo vakara mielastu baudi apdomīgi!

Līgo vakarā cilvēki ēd, dejo, dzied un smejas – visu dara vienlaicīgi. Iespējams, tieši tāpēc gadu no gada nākas glābt dzīvību pat vairākiem līgotājiem, kuri aizrijušies ar gaļu. Pagājušajā gadā kādam vīrietim šašliks nokļuva elpošanas ceļos un, lai glābtu cilvēku, mediķi veica reanimācijas pasākumus, bet vēl gadu iepriekš kāds kungs, aizrijoties ar gaļu, diemžēl gāja bojā, jo līdzcilvēki nebija gatavi vai baidījās sniegt viņam pirmo palīdzību. Līdz svētkiem vēl ir laiks – uzzini vairāk par to, kā palīdzēt cilvēkam, kurš ir aizrijies. Tavā rīcībā var būt tikai dažas minūtes, kurās jārīkojas ātri, lai cilvēku izglābtu. Ieskaties pirmās palīdzības padomos NMPD mājaslapā.

Neej peldēties un nebrauc pie stūres reibumā!

Auto stūre iereibuša cilvēka rokās vai braukšana ar velosipēdu alkohola reibumā ir riskanta spēle ar savu vai citu cilvēku likteni. Nespēlējies ar cilvēku dzīvībām un neļauj to darīt arī saviem tuviniekiem vai draugiem! Esi piesardzīgs, dodoties peldēt – neej ūdenī, būdams iereibis. Tāpat nelec ūdenī no augstuma ne uz galvas, ne uz kājām, neej peldēt viens pats, kā arī nepeldies naktī.

Dodoties svinēt svētkus nezināmās vietās, precizē adresi jau iepriekš!

Vienmēr noskaidro jau iepriekš, kurp dosies (īpaši, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu vietu vai izbrauksi pie dabas). Precīzas adreses vai orientieru nosaukšana dispečeram ir ļoti svarīga, lai mediķi nezaudētu tik vērtīgās minūtes, kas svarīgas dzīvību glābšanā, pa mežiem un laukiem maldoties, meklējot cietušo. Par laimi, mūsdienās dzīvi atvieglo dažādas lietotnes – jau šodien lejupielādē savā telefonā lietotni eVeselībasPunkts. Ar tās palīdzību uz ārkārtas tālruni 113 var piezvanīt, un vienlaikus ar zvanu dispečers saņems arī zvanītāja atrašanās vietas koordinātes. Tāpat savu atrašanās vietu kartē un koordinātes lietotnē redzi arī pats, un vajadzības  gadījumā tās varēsi nosaukt dispečeram.

Zini, kur meklēt medicīnisko palīdzību

Atgādinām, ka ārkārtas tālrunis 113 ir tikai dzīvībai kritiskās situācijās. Ja svētku dienās nepieciešama konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, mediķa padomu var saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas brīvdienās un svētkos strādā visu diennakti.  Tāpat traumu (piemēram, nelielu apdegumu, lūzumu, mežģījumu) vai pēkšņu saslimšanu gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem svētkos sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Vairāk par palīdzības saņemšanas iespējām var uzzināt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Arita Freimane, NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste