Apbalvojums «Goda Lielvārdietis» izstādē Rīgā

[ A+ ] /[ A- ]

Lielvārdes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un kultūras menedžere Dace Jansone (no labās) un izstādes patronese Lilita Zatlere pie stenda ar apbalvojuma «Goda Lielvārdietis» Apliecinājuma rakstu.

26. oktobrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā tika atklāta izstāde «Apbalvojumi Latvijas Republikā pēc neatkarības atjaunošanas». Tajā starp valsts, ministriju, pilsētu un novadu pašvaldību apbalvojumiem izstādīts arī Lielvārdes novada apbalvojums «Goda Lielvārdietis».

Izstādi organizēja Latvijas Nacionālais vēstures muzejs sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, kura eksponēja augstākos valsts apbalvojumus – Triju Zvaigžņu ordeni, Viestura krustu, Atzinības krustu un 1991. gada barikāžu atceres dalībnieka piemiņas zīmi. Katrs no šiem apbalvojumiem stāsta par kādu Latvijas valstij svarīgu notikumu, vienlaikus simbolizējot arī mūsu tautas vēsturi, etnogrāfisko simboliku un garīgās vērtības. Tāpat izstādē pārstāvētas ministriju – Finanšu, Iekšlietu, Tieslietu, Zemkopības u.c. – piešķirtās balvas par priekšzīmīgu un ilggadīgu darbu, kā arī pilsētu pašvaldību un novadu apbalvojumi.

Apbalvojuma «Goda Lielvārdietis» idejas autore Dace Jansone, kura piedalījās izstādes atklāšanā, pastāstīja, ka šādu Valsts Heraldikas komisijas apstiprinātu apbalvojumu skaits nesasniedz pat desmit Latvijas pašvaldības. Starp tām (Rīga, Ventspils, Liepāja) Lielvārdes novads ir viens no mazākajiem. Iespējams, tas saistīts ar samērā garo procedūru un neskaitāmām formalitātēm, lai apbalvojumu apstiprinātu Heraldikas komisija. Starp pašvaldību apbalvojumu atribūtikām «Goda Lielvārdietis» īpaši izcēlās ar savu Apliecinājuma rakstu, kurā izmantoti Lielvārdes jostas motīvi. Par to D.Jansone izstādes apskates laikā atzinīgus vārdus saņēma arī no Valsts prezidenta Valda Zatlera un Lilitas Zatleres kundzes, kura ir šī pasākuma patronese.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Numismātikas nodaļa ir valstī lielākā monētu, papīra naudas zīmju, ordeņu, goda zīmju un citu apbalvojumu krājēja un glabātāja. Kolekcijā atrodas gan Latvijas Republikas Lāčplēša ordeņa pilns komplekts (piederējis ģenerālim J.Balodim), gan arī visas piecas Triju Zvaigžņu ordeņa šķiras un ķēde (nodevusi muzejam Triju Zvaigžņu ordeņa dome), kā arī pārējie Latvijas Republikas ordeņi, pilsētu apbalvojumi, mācību iestāžu, valsts uzņēmumu, armijas, zemessardzes un policijas struktūru nozīmes un apbalvojumi un citu valstisko un sabiedrisko organizāciju medaļas un apbalvojumi. Lai nākamām paaudzēm saglabātu mūsu laikmeta liecības, muzeja krājuma papildināšanai tagad nodots arī Lielvārdes novada apbalvojums «Goda Lielvārdietis».

Izstādi «Apbalvojumi Latvijas Republikā pēc neatkarības atjaunošanas» muzejs sagatavojis kā dāvanu Latvijas iedzīvotājiem un viesiem valsts proklamēšanas 92. gadadienā. Apbalvojumu ekspozīciju tajā papildina formas tērpi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma un privātkolekcijām. Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, kas atrodas Rīgas pils 3.stāvā, izstāde būs atvērta līdz 5.decembrim.

Apbalvojums «Goda Lielvārdietis» kopš 2007. gada tiek pasniegts Latvijas Valsts proklamēšanas gadadienā. Apbalvojumu piešķir par sevišķiem nopelniem Lielvārdes novada vai Lielvārdes pagasta labā – sabiedriskajā, kultūras, izglītības, sporta jomā vai saimnieciskajā darbībā. Līdz šim to saņēmuši 12 lielvārdieši, kurus pašvaldība sirsnīgi sveic un pateicas par katra devumu Lielvārdei.

Roberta Kaniņa foto