Ar lāpstiņu pa mutīti?

[ A+ ] /[ A- ]

Mēs katrs labi apzināmies, ka ne viss par sevi vai savu ģimeni jāizstāsta pasaulei – tas dažādu apsvērumu dēļ ir tikai loģiski un pašsaprotami. Arī valsts līmenī ir lietas, kas būtu jāzina tikai ierobežotam amatpersonu lokam, sevišķi tajos jautājumos, kas skar nacionālo drošību. Ļoti bēdīgi, ja to nesaprot kāds, kuru paši esam ievēlējuši starp Latvijas «simt gudrajām galvām» jeb Saeimā.

Aprīlī Zemessardzei notika samērā plašas mācības, kurās kā bataljona zemessargs piedalījās arī šīs Saeimas deputāts Veiko Spolītis. Valsts aizsardzības un militāro iepirkumu centrs tieši zemessargu vajadzībām bija iegādājies tūkstoti sapieru lāpstiņu. Kā jau pie mums iepirkumos pieņemts, iegādājamies pašu lētāko, bet šīm Ķīnā ražotajām lāpstiņām cena bijusi tiešām aizdomīgi zema – 3.10 EUR par vienu. Zemessargi, saņēmuši jauno ekipējumu, jau paskatoties vien, sprieduši, ka aršanas (rakšanas) ar tām nebūs – pārāk trauslas. Tomēr uz mācībām vienam zemessargu vadam izsniegtas – lai notestē kaujai pielīdzinātos apstākļos. Kā par nelaimi, sapieru lāpstiņas izsniegtas tieši vienībai, kuras sastāvā ir arī Saeimas deputāts. Tas, ka pēc piecu minūšu rakšanas puse no 30 lāpstiņām salūza, nebūtu tik liels pārsteigums, kā tas, kā rīkojās Spolītis. Viņš jau turpat ierakumos veicis ierakstu savā tvitera kontā, publicēdams bildi ar izbrāķētajām lāpstām un paziņodams visai pasaulei, ka kādam par to būšot jāatbild.

Protams, ka par kļūdām kādam jāatbild, cik zinu, zemessargiem tiek pirktas jau pavisam citas kvalitātes lāpstiņas par desmit reižu augstāku cenu. Bet daudz vairāk par salūzušajām lāpstām mani uztrauc mūsu «aizstāvja» mutes palaišana, jo iepirktā brāķa lietu varēja atrisināt arī citādāk, sevišķi, ja tajā ieinteresēts Saeimas deputāts. Vai viņam tiešām vajadzēja šo publicitāti, ar kuru mūsu armija tika padarīta par apsmieklu? Pļāpa vienmēr ir atradums ienaidniekam. Labi, varbūt ar lāpstu pa muti par tās palaišanu nedosim, bet ceru, ka pielaide valsts noslēpumam par šo «čivināšanu» kādam tiks liegta…

 Ritvars Raits