Atvērs ciemupieša Dāvja Ādama «Atmiņu paradīzi»

[ A+ ] /[ A- ]

21.oktobrī pulksten 14.00 Ciemupes Tautas namā notiks ciemupieša Dāvja Ādama dzīvesstāsta «Atmiņu paradīze» grāmatas atvēršanas svētki, informē Ciemupes bibliotēkas vadītāja Liene Kainaize. Viņa arī mudina visus interesentus nelaist garām šo notikumu.

Dāvis Ādams dzimis 1863.gadā, dzīvojis Ciemupē. Viņa dienasgrāmatu nākamajām paaudzēm saglabājusi mazmeita Ausma Ūzule.

D.Ādams bija zemnieks, sabiedriskais un pašvaldības darbinieks Ikšķiles pagastā, Ogresgala pagasta dibinātājs un Sprēstiņu Lauksaimniecības biedrības izveidotājs. 1905.gada revolūcijas un Pirmā pasaules kara notikumu liecinieks.

Savā dzīvesstāstā, kas risinājies pirms 100 gadiem, ataino dzīvi Ciemupē 19.gs. otrajā pusē un 20.gs. sākumā. Šajā darbā atklājas laikmeta kolorīts, valdošā iekārta, sadzīve, cilvēki, daba. Liels ieguvums novadpētniecībā ir viņa piefiksētā Ķēķu skolas pirmsākumu vēsture. Autors min konkrētus faktus par skolas dzīvi, tā iezīmējot izglītības sistēmas iespējas 19.gs.

Šis darbs katram lasītājam liks pārdomāt, vai spējam novērtēt to, kas mums ir dāvāts – brīva valsts. Skaudri ir aprakstīta situācija pirms Latvijas valsts izveidošanās, tās veidošanās procesi.

Plašāk raugoties, tā ir dzimtas un reizē arī sabiedrības notikumu hronika. Tas ir brīnišķīgs daiļdarbs, kurā atklājas autora domas, emocijas, pārdzīvojumi un jūtas, to visu pavada saistošais rakstības stils.

Tā būs brīnišķīga un paliekoša vērtība – dāvana visiem Latvijas simtgadē. Iespējams, šis var būt kā pamudinājums pierakstīt savu dzimtas vēsturi un smelties no tās spēku.