HIV pacientu «portrets» ir mainījies, mainījusies arī ārstēšana

[ A+ ] /[ A- ]

HIV jau sen vairs nav narkomānu un netradicionāli seksuāli orientēto slimība. Ir gadījumi, kad persona, kurai diagnosticēts HIV, pat nespēj iedomāties, kā notikusi inficēšanās. Nozares speciālisti brīdina – HIV pacientu «portrets» ir mainījies, tie vairs nepārstāv ierobežotas sabiedrības grupas, bet var būt jebkurš. Pērn Latvijā kopumā no jauna konstatēts 371 HIV gadījums, un 135 no tiem jeb 36 procentos nav zināms inficēšanās ceļš.

Inficēties ar HIV var, neievērojot drošības pasākumus un sniedzot medicīnisko palīdzību atvērtu, asiņojošu traumu vai medicīnisko manipulāciju gadījumos.

Risks inficēties ar HIV pastāv, veicot dažādas manipulācijas ar nesteriliem instrumentiem, piemēram, izdarot ausu ļipiņu vai citu ķermeņa daļu caurduršanu (pīrsingu), tetovēšanu, veicot akupunktūru, tradicionālo skarifikāciju, kā arī medicīnas iestādēs, ja netiek veikta nepieciešamā šļirču, adatu vai citu instrumentu, piemēram, zobārstniecības tehnikas dezinfekcija.

HIV pacientiem zāles pilnībā apmaksā valsts. Šogad ir notikušas pozitīvas izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā – ir paaugstināts CD4 šūnu skaits, no kura var uzsākt valsts apmaksātu terapiju, un šobrīd tās ir 500 CD4 šūnas. Līdz šā gada sākumam valsts apmaksāta ārstēšana tika nodrošināta tikai tiem pacientiem, kuriem CD4 šūnu skaits bija 350 un zemāks, tāpēc daudziem terapiju nācās gaidīt pat vairākus gadus.

Latvijas Infektoloģijas centra darbinieki aicināti izmantot valsts sniegto iespēju un uzsākt ārstēšanos.

Vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu, ir veikt testu. Latvijā eksprestesti 17 HIV profilakses punktos ir pieejami bez maksas un anonīmi. Ogrē to iespējams veikt Mālkalnes prospektā 30 (tālr. 65020469).

Uz šā gada 1.janvāri Latvijā kopumā bija reģistrēti 7343 HIV pozitīvi cilvēki, taču Pasaules Veselības organizācijas aplēses liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā varētu būt ap 10 tūkstošiem. Diemžēl ārstēšanu saņem tikai ap 38 procentiem no HIV inficētām personām.

Sadalījumā pa reģioniem HIV jomā joprojām dominē Rīga un Pierīga – te kopumā konstatēti 74 procenti no kopējā gadījumu skaita.

Dzintra Dzene