Ikšķilē noslēgušies gadskārtējie Grāmatu svētki

[ A+ ] /[ A- ]

Grāmatu svētku apmeklētāji iepazīstas ar izdevniecību produkciju.

Šā gada Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadu 9.Grāmatu svētki risinājās Ikšķilē, 20.augustā.

Lai gan grāmatai mūsdienu tehnokrātiskajā laikmetā ir daudz konkurentu – avīzes, žurnāli, televīzija, kino industrija, interneta monstrs, tomēr grāmata bija un, domājams, būs savā vienkāršībā un mīļumā nepārspējams draugs. Tikai izjūtot grāmatas vāka satraukto pulsu un iekārtojoties ērtākā pozā, mēs varam nokļūt brīnumainā pasaulē, kurā pavadoņa lomu spēlē personiskā iztēle un fantāzija.

Lasītāju skaits dramatiski sarūk

Diemžēl mūslaiku situācija nav diez ko iepriecinoša. Lasītāju kļūst arvien mazāk, īpaši bērnu un jauniešu vidū. To savā uzrunā akcentēja apgāda «Zvaigzne ABC» priekšsēdētāja Vija Kilbloka. Veicot pētījumu par bērnu attieksmi pret lasīšanu laika posmā no 2002. līdz 2006.gadam, Latvija no 56 pētījumā iekļautajām valstīm ierindota priekšpēdējā vietā, aiz mums ir tikai Dienvidāfrika. «Mūsu bērni negatīvi attiecas pret lasīšanu, un tā jau ir lasīšanas politika, kurai principā nav valstiska risinājuma atšķirībā no kaimiņvalstīm,» norādīja V.Kilbloka.

Grāmatu svētku organizatori («Lauku bibliotēku atbalsta fonds») bija sagatavojuši daudzveidīgu programmu, kurā savām interesēm atbilstošas tikšanās ar grāmatu autoriem, folkloristiem un filmu veidotājiem varēja atrast visu paaudžu pārstāvji.

Pirms politiskās diskusijas tika demonstrēta ikšķilietes Ievas Niedres īsfilma par savu pilsētu, atskatoties uz apdzīvotās vietas 825 gadu ilgo vēsturi.

Savas intereses un sakāmais grāmatu draugiem

Savas pārdomas par Grāmatu svētkiem izteica vairāki pasākuma viesi. Bērziņu ģimene no Ogres Grāmatu svētkos nav pirmo reizi. Paldies Dievam, ka šādi pasākumi vispār notiek, varas vīri un sievas ziedo grāmatas, kā arī naudas līdzekļus to iegādei. Visu četru Bērziņu dienas programmas sadaļā pirmajā vietā ir tikšanās ar latviešu multfilmu veidotājiem un Rozi Stiebru, kā arī «Skandiniekiem» – Ivetu un Vidvudu Medeņiem. Valijas kundze no Ikšķiles sūrojās, ka padomju laikos reti kuras grāmatas cena pārsniedza divus rubļus, arī preses izdevumus varēja atļauties pasūtināt prāvā skaitā. Tagad, veroties krāsainajos vākos, žilbst acis, bet dvēsele skumst. Ogrēnieti Ilzi Galeju uz Ikšķili atvilinājusi saruna ar Moniku Zīli. Tēma – «Vīrietis vēsai vasarai», kā arī «Graudā ir spēks» – tikšanās ar grāmatas autoru, dietologu Andi Brēmani. Lielvārdietis Andrejs Zemītis pārstāv vidējo paaudzi. Šodienas apciemojuma galvenais mērķis – tikšanās ar politiķiem pirms vēlēšanām. Redzēs, ko «vecie vēzīši krietni atjaunotās kulītēs» teiks un solīs. Katrā ziņā cerības Andrejs nelolo, bet jāizvēlas būs.

Politiskā diskusija kā allaž topā

Kā vienmēr, vislielāko svētku apmeklētāju interesi radīja tikšanās ar Latvijas politisko eliti. Kopumā tā ir apsveicama tradīcija, jo politiskās partijas atbalsta grāmatu iegādi lauku bibliotēkām, taču arī šoreiz žurnālista Edija Boša vadītā diskusija šķita tik vien kā parunāšana, reizēm pat visai augstos decibelos un emociju izplūdumos. Sarunā par tēmu «2011.gada budžets – diskusiju krustugunīs» piedalījās ministru prezidents Valdis Dombrovskis (Vienotība, partija Jaunais laiks), Andris Šķēle (Par Labu Latviju!), Vides ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība), Jevgēnija Zaiceva (Saskaņas centrs), Andris Vilks (Vienotība – Pilsoniskā savienība), Ģirts Lapiņš (Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»– «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK»), Aigars Taukulis («Par prezidentālu republiku»).Lūk, daži momenti! Skaidrs, ka gada budžets būs jāgriež. Cik tie miljoni būs, grūti teikt. Valstī ir milzīga ēnu ekonomika (40 procenti no kopprodukta). 1,2 miljardi netiek aplikti ar nodokļiem. Mazo veikalu, ražotņu un uzņēmumu valstisks atbalsts ir svarīgākais jautājums, lai mēs nepazaudētu iekšējo tirgu. Bagātajiem jāmaksā lielāki nodokļi nekā mazturīgajiem. Jāpaaugstina neapliekamais minimums. Pensijas vēl vienu reizi «negriezīs». Latvijas bišu strops jāiztīra no traniem, tad paliks nauda pensionāriem, pedagogiem, mediķiem un kultūrai. Ierēdņi ir vajadzīgi, taču jāpārskata to funkcijas. Par situāciju valstī liecina milzīgais skaits pārtikas paku saņēmēju (ap 200 000). Dārgā «Gaismas pils» vairāk top izklaidei, nevis izglītībai. Diskusijas beigās zālē kļuva pavisam karsti. Jautātāji galvenokārt bija pensionāri. Īpaši netika saudzēts A. Šķēle. Beigu beigās vairāki politiķi, cītīgi mazgājot netīro veļu, iegāja ne tikai auzās, bet arī mēslu čupā… Pēc vārdu kaujām netrūka paplānas zupiņas baudītāju, apmetoties skolas zālājā.

Citi pasākumi varēja būt labāk apmeklēti

Jāatzīmē, ka salīdzinoši maz cilvēku piedalījās citos svētku pasākumos. Patīkams izņēmums bija rīta pusē organizētā tikšanās ar pazīstamo latviešu multiplikācijas filmu režisori Rozi Stiebru. Klātbūtne tika nodrošināta, pateicoties pasākuma norises vietai – bērnudārzam «Urdaviņa». Pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Valda Krinkele bija gandarīta – knīpas un knauķi ar neviltotu interesi dzīvoja līdzi multiplikācijas filmu varoņiem, un visapkārt valdīja silta un patīkama gaisotne.

Dienas garumā kupls apmeklētāju pulks varēja iepazīties ar grāmatu komercizstādi Ikšķiles vidusskolas foajē. Sevi pieteica izdevniecības: «Zvaigzne ABC», «Lauku Avīze», «Nordik», «Tapals», «Jumava», «Avots», «Poligrāfijas infocentrs», «Rēriha grāmatnīca», «Likteņstāsti». Pircējiem bija iespēja piedalīties jaunāko grāmatu izlozē svētku noslēgumā.

Tūlīt sāksies politiskā diskusija. Pirmais no labās – viens no svētku saimniekiem, Ikšķiles domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rudzītis.

Lūk, septiņnieka politiķi! No kreisās Jevgēnija Zaiceva (SC), Ģirts Lapiņš («Visu Latvijai», «LNNK/TB»), Andris Šķēle (Par labu Latviju), Valdis Dombrovskis (Vienotība), Raimonds Vējonis (ZZS), Andris Vilks (Vienotība), Aigars Taukulis (Par prezidentālu republiku»).

Ulda Prancāna foto