Izlīgums dod gandarījumu gan vainīgajam, gan cietušajam

[ A+ ] /[ A- ]

Ogres Meža tehnikuma audzēkņi ar interesi noskatījās VPD sarūpēto filmu «Izlīgums starp cietušo un likumpārkāpēju».

Neviens iepriekš nedomā, ka varētu izdarīt likumpārkāpumu vai, gluži pretēji, kļūt par cietušo. Bet tā diemžēl var notikt. Viena no iespējām, kā atrisināt sarežģīto situāciju, ir izlīgums abu pušu starpā. Par to, kad un kā tas iespējams, «Izlīguma nedēļas» laikā skaidroja Valsts probācijas dienests (VPD).

Aizvadīto nedēļu VPD bija izsludinājis par «Izlīguma nedēļu». Tās ietvaros arī VPD Ogres teritoriālajā struktūrvienībā (TSV) notika atvērto durvju diena, probācijas dienesta darbinieki tikās ar Valsts policijas Rīgas reģiona policijas iecirkņa pārstāvjiem, kā arī VPD Ogres TSV vadītāja Iveta Petunova apmeklēja Ogres Profesionālo vidusskolu un Ogres Meža tehnikumu, kur iepazīstināja audzēkņus ar probācijas dienesta funkcijām un skaidroja, kad, kāpēc un kā tiek organizēts izlīgums starp vainīgo un cietušo. Jauniešiem bija iespēja noskatīties arī filmu «Izlīgums starp cietušo un likumpārkāpēju» un uzdot interesējošos jautājumus.

«Pieprasījumus organizēt izlīgumus saņemam no policijas un prokuratūras, bet tikpat bieži iniciatīva nāk arī no vainīgā vai cietušā. Izlīgumam jāpiekrīt abām pusēm, un tajā abiem ir iespēja izteikt savus apsvērumus, atvainoties par nodarīto un piedot vai nepiedot. Kā arī līdz izlīguma dokumenta parakstīšanai saņemt materiālo atlīdzību. Izlīgumā abām pusēm ir iespēja neitrāla starpnieka klātbūtnē vienai otru uzklausīt, izteikt savu viedokli, kā rezultātā bieži vien zūd aizvainojums un dusmas. Vislielākais gandarījums ir tad, ja izlīguma procesā vainīgais saprot savu rīcību un no sirds atvainojas cietušajam. Protams, izlīguma process nav viegls, un katram pašam jāapsver, vai viņš ir tam gatavs. Atsevišķos gadījumos izlīguma process var būt arī par pamatu kriminālprocesa izbeigšanai,» skaidro Iveta Petunova, atzīstot, ka ne vienmēr vainīgie vai cietušie zina par šo probācijas dienesta piedāvāto iespēju.

Jaunieši VPD Ogres TSV vadītājas stāstītajā klausījās ar neviltotu interesi, taču jācer, ka iegūtās zināšanas viņiem dzīvē nebūs nepieciešamas un viņi nenonāks ne cietušā, ne arī vainīgā lomā.

Dzintra Dzenes foto