Jauktais koris «Grīva» svin jubileju

[ A+ ] /[ A- ]

Jauktajam korim «Grīva» – 20.

Cik skaisti, ziedu pārpilni atnāca Vasarsvētki! Bet vakarpusē tuvojās apsolītās laika pārmaiņas. Vēja brīzes sajaucās ar ziedputekšņiem, un melnie padebeši zemei atdeva gaidīto veldzi. Ogres Kultūras centra Mazajā zālē tajā laikā, ienākot ar skaistu tautasdziesmas «Jo dziedāju, jo skanēja» melodiju, savu 20 gadu jubileju svinēja jauktais koris «Grīva».

Koris sācis veidoties Latvijas valsts atdzimšanas laikā toreizējā Ogres ceļu daļā, bet pēc neilga laika turpināja darbu vecajā Ogres Tautas namā. Kad pirmie gadi bija aizritējuši sava es meklējumos, koris uzrunāja ogrēnieti – pazīstamu televīzijas mūzikas raidījumu veidotāju Maiju Amoliņu. Diriģentei, protams, bija konservatorijas diploms, dziedātājas prakse Radio korī un gandrīz otra augstskola – 17 gadi pasaulslavenajā brāļu Kokaru lolojumā kamerkorī «Ave Sol!».

Diriģenta izvēlē koris bija izvilcis laimīgu lozi. Maija «Grīvu» vada nu jau 15 gadus.

Gatavojoties svētku vakaram, koris bija rūpīgi pārskatījis 20 gados sakrāto dziesmu pūru. Tajā, protams, noteicošu vietu ieņem Latvijas koru galveno notikumu – Dziesmu svētku repertuārs. «Grīvas» biogrāfijā ir jau pieci svētki. Tur arī tradicionālo Baltijas un Ziemeļvalstu festivālu kopdziesmas. Un kur tad vēl katru gadu veidotās kora programmas! Ir no kā izvēlēties!

Koncertā sirsnīgi, emocionāli sakāpināti, pat monumentāli skanēja Pētera Barisona «Latvijā», smalku muzikalitāti koris apliecināja Marģera Zariņa «Madrigālā», bet ar īsti simfonisku vērienu dziedāja Alfrēda Kalniņa kantāti «Pastardiena». Un te nu īpaši jāatzīmē koncertmeistares Sarmītes Reneslāces meistarīgā spēle.

Lieliska bija tautasdziesmu izvēle. Skanēja piecas un vēl «Kur tu skriesi, vanadziņi» kopā ar kora bijušajiem dziedātājiem. Tās nebija sarežģītākās apdares, bet katra – ar savu krāsu, ar savu sirsnību.

Koncertu jauki kuplināja kora draugi – jaunās dziedātājas, vēl Rīgas Doma kora skolas audzēknes Annija Bičule un Gita Zvirgzdiņa un Operas solists Jānis Kurševs.

Pēc solistu dziedājumiem koris atgriezās ar negaidītām spilgtām krāsām, dziedot populāru Imanta Kalniņa un Raimonda Paula teātra mūziku un Pētera Butāna «Latviešu tango». Bet tango izpildījumā lieliski iekļāvās instrumentālais ansamblis.

«Grīva» 20-gades koncertā pārliecinoši apliecināja savu muzikalitāti un savu īpašo vietu gan piecu pilsētas koru, gan visa Ogres novada koru vidū. Diriģentes Maijas Amoliņas un Evitas Konušas prasmīgi vadītais kolektīvs ne vien jauki muzicēja, bet daudzu dziesmu izpildījumu pārvērta par teatralizētu miniatūru. Tādu kora priekšnesumu aizsācējs savulaik bija Imants Kokars. Bet «Grīva» gatava jauniem izaicinājumiem. Un diriģentēm ir arī lieliski palīgi – kora prezidente Līga Bužere, kura turpina savu priekšgājēju Skaidrītes Mazules un Andra Kušķa iedibinātās tradīcijas, diriģentes Maijas dēls, ķīmijas zinātņu doktors Andris Amoliņš, koncertmeistare Sarmīte Reneslāce un ikviens dziedātājs! Bet «Grīvas» dziedātājs ir sava kora patriots!

Jubilejas dziesmas un lieliskais koncerts šodien jau iegūlis kora arhīvā. Jo dziesmu prieks sauc atkal uz mēģinājumiem un koncertiem. 5.jūnijā «Grīva» dziedās Latgales un Vidzemes Dziesmu svētkos Daugavpilī, jūlija sākumā Ogresgalā skanēs Emīla Dārziņa dziesmas. Bet pēc tam arī Slovākijā uzzinās, ka Ogrē ir «Grīva»!

Foto no kora arhīva