Kā novērst traumu rašanos?

[ A+ ] /[ A- ]

· Iegādājoties velosipēdu, skrituļslidas vai skrituļdēli, nodrošiniet bērnu arī ar ķiveri, ceļu un roku aizsargiem un pārliecinieties, ka tie atbilst drošības standartiem.

· Padariet ķiveres lietošanu par likumu!

· Skrituļotāju no ierindas var izsist sīkākais akmentiņš vai gramba uz ceļa, jo ne ar skrituļdēli, ne skrituļslidām nav iespējams ātri apstāties. Bīstamas vietas ir krustojumi ar ielu – pietiek ar nelielu ietves slīpumu, lai bērns nespētu apstāties un izbrauktu uz ielas. Ietves vietā labāk izvēlēties skeitparku, sporta trasi, parku vai iekšējo pagalmu, kurā nebrauc automašīnas.

· Mazu bērnu velosipēdiem papildus drošībai jālieto speciāli karodziņi, kas paceļas krietni virs paša velosipēda un neaizvietojami situācijās, ja ir kādi šķēršļi, kas aizsedz bērna zemo velosipēdu (citas priekšā braucošas automašīnas, uz gājēju pārējām, braucot pret kalnu, kur pāredzamība ir ierobežota u.c.).

· Bērnu ieteicams ģērbt košās drēbēs – lai viņš būtu pamanāms gan autobraucējiem, gan kājāmgājējiem.

· Velosipēda atbilstoša apkopšana un uzturēšana labā tehniskā kārtībā arī ir ļoti nozīmīga traumu profilaksei – vienmēr pirms braukšanas pārliecinieties, ka gaismas atstarotāji uz bērna riteņa ir stingri piestiprināti, bremzes darbojas labi, stūre grozās viegli un riteņa riepas ir stingri piestiprinātas pie rāmja un labi piepumpētas.

· Vedot mazus bērnus uz pieaugušo velosipēda aizmugurējā bagāžnieka, jālieto speciālais bērnu velosēdeklītis, lai novērstu nopietnas traumas, bērna kājiņai iekļūstot riteņa spieķos.

· Iegādājoties batutu, nedrīkst aizmirst par drošības tīklu, lai bērns nevarētu izkrist no batuta, atsisties pret tā metāla konstrukcijām vai lēkātāja kāja neieslīdētu starp atsperēm.

· Mazi bērni jāšūpo šūpolēs, kurām ir muguras un sānu drošības balsti, kas nepieļauj mazuļa izkrišanu no šūpolēm. Ja šūpolēs kāds jau šūpojas, ir jāatrodas pietiekamā attālumā no tām, lai negūtu traumas mazi bērni un arī pusaudži.