Ko darīt, ja piesūkusies ērce

[ A+ ] /[ A- ]

Latvijas infektoloģijas centra (LIC) dati liecina, ka līdz 22.jūnijam LIC ērces bija noņemtas 548 cilvēkiem. No laboratoriskajiem izmeklējumiem nosūtītajām 957 ērcēm ar encefalītu inficēti bija 1,4 procenti jeb 13 ērces. Kā vispareizāk rīkoties, ja pēc atpūtas brīvā dabā jākonstatē – ak, šausmas, piesūkusies ērce!

Nokļūstot uz upura ķermeņa, ērce sāk piesūkties, un tas ilgst līdz 12 stundām. Pati barošanās notiek tikai 15 minūtes, bet pēc tās ērce nokrīt, tāpēc bieži vien cilvēki tās piesūkšanos nepamana.

Ja ērce piesūkusies, tā jācenšas noņemt pēc iespējas ātrāk, lai mazāk encefalīta vīrusu nonāktu organismā. Kukaini nedrīkst spiest, jo citādi brūcē var iekļūt Laima slimības baktērijas. Vispirms ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāja iekļūšanu organismā. Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un, ceļot uz augšu, izvelk. Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti, un, velkot aiz abiem galiem, ērci izvelk. Koduma vietu apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas.

Izplatītākais Laimas boreliozes simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc vienas līdz četrām nedēļām un diametrā ir aptuveni četrus centimetrus liels. Tas parasti nesāp un pēc kāda laika pazūd. Mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās var sākt parādīties nervu sistēmas traucējumu simptomi. Ja Laima slimību neārstē sākuma stadijā, tā var pāriet hroniskā formā, kas var izpausties kā meningīts, sejas nerva vai locītavu iekaisums, hronisks ādas iekaisums, kā arī sirdsdarbības traucējumi.

Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu. Pēc pārslimotas boreliozes neiestājas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām vēl nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi, bet tikai pret ērču encefalītu.