Laikraksta «Ogres Vēstis Visiem» 18.janvāra numurā

[ A+ ] /[ A- ]

Aderkašu Marijas Magdalēnas pareizticīgo baznīca mūsu dienās.

Aderkaši – senvēstures liecību, dabas objektu un kultūras rosmes saliņa

Uldis Prancāns

Aderkaši ir apdzīvota vieta Taurupes pagastā, kas meklējama mūžam neaizsalstošās Taukātnes upītes krastā, autoceļu V964 un V977 krustojumā, trīs km no pagasta centra, 60 km no Ogres un 87 km no Rīgas.

 

 

 

 

Šā gada dzīvotnes – veca vai dabiski boreāla meža raksturīgs paraugs.

2019.gada dzīvotne – veci vai dabiski boreāli meži

Uldis Prancāns

Par šā gada dzīvotni Latvijas Dabas fonds (LDF) nosaucis vecus vai dabiskus boreālos mežus. LDF šo nomināciju aktivizē kopš 2015.gada. Mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanas nozīmei. Četru gadu periodā svarīgākā dzīvotne bija bioloģiski vērtīgie zālāji (2015), niedrāji (2016), lauku sēta (2017) un dižkoki (2018).

 

 

 

Ābeļu sarkodoncija tur, kur visbiežāk mājo – ābelē…

Gada sēne – skaisti, «miniatūri stalaktīti» jeb ābeļu sarkodoncija

Uldis Prancāns

Latvijas Mikologu biedrība (LMB) par «Gada sēni 2019» izvēlējusi ābeļu sarkodonciju (Sarcodontia crocea).

 

 

 

 

Uztura speciāliste Zanda Mihailovska.

Pareiza uztura jautājumi ir aktuāli ikvienam

Dzintra Dzene

Veselīgs un sabalansēts uzturs bieži vien ir ne mazāk svarīgs kā medikamenti, un, pareizi ēdot, zāles varbūt nemaz nevajadzēs. Šķiet, visi zinām, kas ir tā dēvētā neveselīgā pārtika, bet ne vienmēr protam atrast optimālo risinājumu, kā, pārlieku sevi neierobežojot, ēst veselīgi. Gan šajā, gan arī saslimšanas gadījumā, kad nepieciešama speciāla diēta, var palīdzēt uztura speciāliste, lielvārdiete Zanda Mihailovska, kura kopš pagājušā gada decembra divas reizes nedēļā – pirmdienās un piektdienās – pieņem SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļā.

 

Lēdmanes ūdenstorni laika zobs nav saudzējis arī no ārpuses.

Ko darīt ar Lēdmanes ūdenstorni?

Ritvars Raits

14.janvārī Lielvārdes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Santa Ločmele bija devusies uz Lēdmanes pagastu, lai klātienē apzinātu aktualitātes un problēmas, kā arī tiktos ar iedzīvotājiem. Tikšanās laikā pagasta pārvaldes vadītājs Dzintars Laganovskis informēja domes priekšsēdētāju par situāciju ar 30 m augsto Lēdmanes ūdenstorni, kam jau tuvākajā laikā būtu nepieciešams remonts.

 

 

 

– Kā jums patīk šī ziema?

Margarita Sokolova no Ogres:

– Teikšu, ka patīk! Sniega ir daudz, tāpēc var labi izslēpoties. Ogres Zilajos kalnos ļoti labi sagatavota distanču slēpošanas trase. Šodien gan līst lietus, bet meteorologi jau vakarā sola salu.

 

 

Jāņa Kozlovska ordenis par ieguldījumu autosportā.

Ogrēnietim Jānim Kozlovskim LAF ordenis par ieguldījumu autosportā

Ritvars Raits

12.janvārī Rīgā, kultūras pils «Ziemeļblāzma» lielajā zālē, norisinājās Latvijas Automobiļu federācijas (LAF) 2018. gada čempionātu apbalvošanas ceremonija. Trim personām tika pasniegti LAF ordeņi par ieguldījumu autosportā, starp tām arī ogrēnietis Jānis Kozlovskis.

 

 

 

Ogres NSC jaunie orientieristi Igaunijā.

Ogres NSC orientieristiem medaļas Daugavpilī, Madonā un Pelvā

Ritvars Raits

Izmantojot slēpošanais labvēlīgos apstākļus, Ogres novada sporta centra jaunie sportisti ar labiem panākumiem piedalījušies vairākās ziemas orientēšanās un distanču slēpošanas sacensībās, tostarp starptautiskās, kas pagājuša gada nogalē un šī gada sākumā notika Daugavpilī, Madonā un Igaunijas pilsētā Pelvā.

 

 

Ogrēnietis Aivis Pivors (pirmais no kreisās) savās debijas sacensībās izcīnīja sudraba medaļu.

Ogrēnieši no Otepes atved vairākas medaļas

Margarita Sokolova, trenere

12.janvārī Igaunijas pilsētā Otepē notika Igaunijas Slēpošanas federācijas bērnu un jauniešu sacensību lēkšanā ar slēpēm no tramplīna un ziemeļu divcīņā piektais posms, kurā ar jau ierasti lieliskiem rezultātiem startēja arī vairāki ogrēnieši.

 

 

 

 

 

Lielvārdietis Matīss Gržibovskis uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena Liepājā.

Sprinteris Matīss Gržibovskis uzvar «Sportland» kausa 1.posmā

Ritvars Raits

12.janvārī Liepājas Olimpiskajā centrā norisinājās «Sportland» kausa izcīņas pirmā posma sacensības vieglatlētikā telpās. Ar sezonas labāko rezultātu Latvijā vecuma grupā U18 par uzvarētāju 300 m sprintā kļuva lielvārdietis Matīss Gržibovskis.

 

 

 

Piedošanas orģijas

Jānis Arvīds Plaudis

Getliņu poligonā novāc padomju laika atkritumu kaudzi. Lēnām samazinās arī cūku lielaudzētavas sagandētais kvadrātkilometrs Ulbrokā, bet ir taču cilvēki, kuri vaimanā, cik pamatīgu betonu klājuši tās pamatos un jaunie laiki visu izpostījuši. Kopumā padomju iekārta bija kā milzīga Getliņu kaudze, kaut arī dažam atmiņās no tās nāk svētītais aromāts. Ja veikalu plauktos pēkšņi atdzimtu tālaika tukšums, jūsmotāju sirdis uzsprāgtu niknumā. Ja «uzvarējušā sociālismā» kāds autobusā lepni paziņotu: «Mēs dzīvojam fašistiskā valstī!», kā vienreiz dzirdēju šodienas Latvijā, viņam ātri pavērtos brīvie Sibīrijas plašumi.

Glabā cigaretes bez LR akcīzes markas

15.janvārī G. un J. Ogrē, Parka ielā, pie sevis glabāja cigarešu paciņas ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Aizvadītā gada personvārdu karuselī…

Uldis Prancāns

2018.gadā dzimušajiem bērniem visbiežāk dotie vārdi ir Sofija un Roberts – vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) apkopotā statistika no Iedzīvotāju reģistra.

Deju kolektīvam «Viznīts» būs SLO statuss

15.janvārī Sabiedriskā labuma komisija rosināja Valsts ieņēmumu dienestam (VID) pieņemt lēmumu piešķirt sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) statusu sešām biedrībām. Starp tām arī biedrība «Bērnu un jauniešu deju kolektīvs «Viznīts»», kas reģistrēta Ogrē.

Noskaidroti angļu valodas olimpiādes uzvarētāji

Ogres novada angļu valodas olimpiādē 8.-9.klašu audzēkņiem piedalījās 18 uzvaras pretendenti.

Filosofijas olimpiādē uzvar Ogres Valsts ģimnāzija

Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novada apvienības filosofijas olimpiādē vidusskolēniem piedalījās skolotāja Valda Cera audzēkņi – Ogres Valsts ģimnāzijas pārstāvji.