Latvijas Banka izlaidusi jaunu monētu

[ A+ ] /[ A- ]

Latvijas Banka vakar, 2.novembrī, izlaida latviešu tautasdziesmām veltītu piecu eiro sudraba kolekcijas monētu «Kalējs kala debesīs», vēsta iestādes preses paziņojums.

Kolekcijas monētas grafisko dizainu veidojis mākslinieks Edgars Folks, bet plastiskā dizaina autore ir Ligita Franckeviča. Monēta izgatavota kaltuvē Nīderlandē. Latviešu tautasdziesmām veltītajā Latvijas Bankas kolekcijas monētā iekaltas dainas rindas, kas papildinātas ar mākslinieka Edgara Folka zīmējumiem. Monētas aversā bārdains jātnieks senlatviešu varoņa tērpā (Pērkons) raida uz visām pusēm ugunīgus zibeņus. Savukārt monētas reversā zemē klātajā sagšā no debesīm birst sudraba rotaslietas. Monētas priekšpusē izvietots uzraksts «Kalējs kala debesīs, ogles bira Daugavā», savukārt aizmugurē – «Es paklāju villainīti, man piebira sudrabiņa».

Kolekcijas monēta «Kalējs kala debesīs» ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā (tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi, tāpēc ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas). Monētas maksimālā tirāža – 4 000 eksemplāru. Monētas cena Latvijas Bankā – 47,00 eiro. To no 2.novembra var iegādāties Latvijas Bankas kasēs K.Valdemāra ielā 1B, Rīgā, kā arī Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu iegādes vietnē internetā e-monetas.lv. Monēta būs nopērkama arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos, kā arī juvelierveikalos.

Agate Gavare