«Lejziedos» – daudznozaru saimniecība

[ A+ ] /[ A- ]

Taurupes pagasta Bēvulēnu apdzīvotās vietas «Vitricēnu» mājās dzīvo bijušās padomju saimniecības «Taurupe» slaucēja Skaidrīte Lēģere un, kā tolaik dēvēja, plaša profila mehanizators (traktorists, šoferis, kombainieris) Roberts Dzalbs. Spītējot cienījamiem gadiem, Skaidrīte un Roberts turpina apzinīgi strādāt, var teikt, ierastajā lauciņā.

Ģimenē izaudzināti četri dēli un divas meitas, kuplo saimi papildinājuši septiņi mazbērni.

Kopj piena lopus un gaļiniekus

Daudziem lauku ļaudīm drastisks mūža pārmaiņu laiks bija aizvadītā gadsimta deviņdesmito gadu sākums, kad nepārdomātajā un ļoti bieži netaisnīgajā prihvatizācijas procesā vieni ieguva salīdzinoši labu atspēriena iespēju, citi subjektīvu un objektīvu apstākļu dēļ palika gandrīz vai pie tukšas siles. Ilggadējie kopsaimniecības strādnieki Skaidrīte un Roberts ilgi nedomāja – par pajām privatizēja liellopu fermu, pamazām iegādājās tehniku – traktoru, pļaujmašīnu, vālotāju, siena presi, citus saimniecībā nepieciešamos agregātus – un sava iztikšana nodrošināta! Iesākumā «Lejziedu» zemnieku saimniecības īpašnieki kopa 38 brūnaļas. Šobrīd ganāmpulkā ir septiņas slaucamas govis un deviņi palieli jaunlopi. Latvijas brūnajām pievienojušās holšteinietes, kā arī ‘Šarolē’ šķirnes sirmie gaļinieki, kurus nodod Jāņa Litvinoviča vadītajās Madlienas pagasta «Skalavās». Bez tam savām vajadzībām tiek audzētas piecas cūkas un 15 vistas. Kūtī mitinās, pārtikas un piena devu saņem vairāki kaķi. Diemžēl ir tādi, kurus kā nevajadzīgus izmetuši iepriekšējie saimnieki, un nabaga dzīvnieciņi, pašsaglabāšanās instinkta dzīti, atraduši piemērotu mitekli.

Kuplajai ģimenei, radiem un kaimiņiem

Skaidrīte atklāj, ka nu jau kādu laiku pienu Rīgas Piena kombinātam nenodod. Tam ir vairāki iemesli, bet svarīgākie – tā iepirkuma cenai vajadzētu būt vismaz 20 santīmiem litrā (vienubrīd bija nieka deviņi santīmi), brīvo gribu ierobežo Eiropas Savienības ierēdņu (noteikti arī mūsu pašu) pārmērīgās prasības un regulas. Galu galā ar pienu, krējumu, biezpienu, sieru un sviestu tiek nodrošināti kuplās ģimenes locekļi, radi un kaimiņi. Savu prasa arī teliņi, rukši un peļu junkuri.

«Lejziedu» īpašniekiem pieder 37 hektāri lauksaimniecībā izmantojamās zemes un 12 hektāri meža. Ar barības sagādi problēmu nav – «kaujas gatavībā» šķūnī «salādētas» daudzas tonnas siena un 50 skābbarības ruļļi. Kādu laiku piemājas tīrumos prāvās platībās audzēti mieži, auzas, rudzi, tritikāle, bet līdz ar kaimiņos esošās Zaubes kalts likvidāciju pārsvarā nākas spēkbarību pirkt no Mores zemnieku saimniecības «Zemzari». Nepieciešamās piedevas, kartupeļus, sakņaugus un dārzeņus var izaudzēt pašu spēkiem. Lieti noder Tēvzemes «zaļais zelts» – saimniecības laikos paretinātais mežs tagad ir sakuplojis un vajadzības gadījumā laipni piedāvā savu materiālu, piemēram, kūts remontam, kura ir pietiekami plaša, lai izvietotos vēl kādi 15 liellopi. Skaidrīte gan par īpašu saimniecības paplašināšanu nedomā – vai jaunajiem gribēsies pārņemt sūro ikdienas darbu soli? Saspringtākajā periodā, vasarā, vecākajai paaudzei talkā nāk visi. Netrūka palīgu arī grūtā brīdī, kad nācās atjaunot vētras noplēsto kūts jumtu un no akas izcelt savu laiku nokalpojušo ūdens sūkni. Nu jumta segums kārtībā (kūts remontdarbi gan nepieciešami), ir savs dziļurbums.

Cer uz «trekno gadu» turpinājumu

Brīvbrīžos Skaidrīte labprāt ada zeķes un cimdus, ogo un sēņo, kopj puķes, to buķetē vismīļākās ir lilijas. Palasa arī žurnālus un avīzes, priekšroku dodot pastāvīgi abonētajai «Ievai», «Vakara Ziņām», «Latvijas Avīzei» un «Ogres Vēstīm Visiem», kuru no pirmās līdz pēdējai lappusei izlasa kopš «Padomju Ceļa» pirmsākumiem. Savukārt Roberta aizraušanās ir grāmatas, īpaši saistoši šķiet kriminālromāni.

Runājot par ieilgušo ekonomisko krīzi un valsts atbalstu lauku ļaudīm, Skaidrīte vispirms gribētu sagaidīt platību maksājumu godīgu pārskati, lai mēs nekultos ES astē. Skumdina kārtējo reizi palielinātā nodokļu nasta, degvielas un elektrības tarifu pieaugums. Skaidrīte uzsver – šī valdība dižķibelē nav vainojama un jācer, ka «treknajiem gadiem» būs turpinājums.