Monotipija piesaista arī puišus

[ A+ ] /[ A- ]

Monotipijas tehniku ar interesi izmēģināja arī trīs puiši – (no kreisās) Artūrs, Niklāvs un Jevgeņijs, izveidojot oriģinālus dekorus, ko mājās varēs ierāmēt.

Monotipijas tehniku ar interesi izmēģināja arī trīs puiši – (no kreisās) Artūrs, Niklāvs un Jevgeņijs, izveidojot oriģinālus dekorus, ko mājās varēs ierāmēt.

Sestdien, 14.maijā, Mākslas dienas ietvaros Ogres Vēstures un mākslas muzejā ikviens interesents varēja apmeklēt aizraujošo un radošo «Monotipijas» darbnīcu, ko vadīja māksliniece Līva Kaprāle. Tā šoreiz lielākoties piesaistīja puišus.

Monotipija ir grafikas iespiedtehnika, ar kuras palīdzību iespējams iegūt tikai vienu, neatkārtojamu novilkumu. Šo unikālo attēlu, kas būtībā ir jauns mākslas darbs, veido zīmējuma vai gleznojuma pārnesums uz citas virsmas.

«Šajā reizē izmantojām speciālas tekstilkrāsas, kas tika uzklātas uz līdzi paņemtā auduma. Šim nolūkam vispiemērotākie ir gludi dabiskā materiāla audumi. Monotipijas tehnikā zīmējumus var veidot gan uz krekliņiem, gan auduma somām, gan dekoriņiem vai jebkur citur. Mākslas dienu dalībnieki zīmējumus varēja izdomāt paši, vai izmantot jau gatavus trafaretus. Pēc krāsas uzklāšanas darbiņam ir jānožūst un tas jānogludina ar karstu gludekli – tas arī viss. Šī ir ļoti demokrātiska tehnika, to var apgūt pat mazi bērni, bet to izmanto arī profesionāli mākslinieki. Ar monotipiju var nodarboties arī mājas apstākļos un tai var rast visdažādāko pielietojumu. Piemēram, ja gadās, ka iemīļotajam krekliņam radies neizmazgājams traips, to var uzlabot ar monotipiju, sabojātajā vietā radot oriģinālu zīmējumu. Tiesa gan, krāsas nav lētas – viena tūbiņa maksā aptuveni 8 – 9 eiro, bet pūšamās krāsas 4 – 6 eiro. Monotipijā tapušos darbus drīkst arī mazgāt, taču ūdens temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 40 grādus,» skaidro L.Kaprāle.

Strādājot monotipijas tehnikā, nav iespējams izveidot vairākus vienādus darbus, un L.Kaprāle ikvienu aicināja uz brīdi kļūt par mākslinieku.

Ogrēniete Elita Kaupuža uz auduma virsmas bija uzzīmējusi amizantu rudu runci. «Kad darbiņš nožūs, to izgriezīšu, nošūšu vīles un piešūšu pie meitiņas priekšautiņa,» stāsta Elita.

Monotipijas tehniku ar interesi izmēģināja arī trīs puiši, izveidojot orģinālus dekorus, ko mājās varēs ierāmēt. «Ļoti forša radoša darbnīca! Kādu brīdi mācījos Ogres Mākslas skolā, bet tagad aizraujos ar peldēšanu un citiem sporta veidiem, taču man joprojām patīk visi ar mākslu saistītie pasākumi. Šodien atnācu kopā ar draugu Artūru, kurš arī ir gājis mākslas skolā un mācās Rīgas 6.vidusskolā, kā arī ar skolas biedru Jevgēniju. Mēs visi pagatavojām glezniņas, ko vēlāk varēs ierāmēt. Gaidīsim nākamo reizi un tad noteikti līdzi paņemsim krekliņus,» saka Jaunogres vidusskolas 7.a klases skolēns Niklāvs.

L.Kaprāle neslēpj aizkustinājumu, atceroties, kā reiz Rīgā uz ielas pieskrējis klāt zēns, lai parādītu savu kreklu un pavaicātu: «Atceraties? Mēs to darbnīcā taisījām!» «Šī ir māksla, kas turpina dzīvot savu dzīvi, un tas priecē,» saka L.Kaprāle.

Dzintra Dzene

Dzintras Dzenes foto