Negaisa laikā: kā rīkoties dažādās situācijās

[ A+ ] /[ A- ]

Laukā un koku tuvumā

Zibens spērieni visbiežāk notiek vietas augstākos punktos – augstāk esošās virsotnēs un arī būvēs. Ja stāvam klajā laukā zem koka, tad koks ir tā augstākā vieta, kur zibens spēriens var trāpīt. Tālab negaisa laikā atklātā laukā stāvēt zem kokiem nav vēlams. Citādāk ir mežā – šeit koku galotnes ir daudz izlīdzinātākas, un tāpēc varbūtība, ka iespers zibens, – mazāka.

Vienam vai bariņā? Skriet vai stāvēt?

Jo vairāk cilvēku ir iespējamā negadījuma vietā, jo lielāki var būt zaudējumi. Arī varbūtība, ka zibens iespers skrejošam, ir lielāka.

Dzīvnieks pret zibens spērienu ir jūtīgāks

Dzīvnieki pērkona laikā aiziet bojā daudz biežāk kā cilvēki. Tāpēc, ka dzīvnieks stāv uz četrām kājām un līdz ar to atšķirīgs ir soļa spriegums spēriena brīdī. Ja cilvēkam galvenie dzīvības centri paliek neskarti, tad dzīvniekam elektriskais lādiņš skar gan sirdi, gan plaušas u.c.

Ja govs, zirgs vai kāds cits mājlops laukā ir piesiets ķēdē, tas palielina saskarsmi ar zemi, kurā iedzīts miets. Taču negaisa laikā dzīvnieki daudz biežāk aiziet bojā, piesieti kūtīs, kur ķēdes pievienotas vienam kopējam dzelzs stienim.

Mašīnā un pajūgā

Automašīna, motocikls, velosipēds vai traktors ir izolēti no zemes – tie atrodas uz labiem izolatoriem – gumijas riepām, kas nevada elektrisko strāvu. Tāpēc negaisa laikā drīkst turpināt braucienu. Citādi ir, ja braucat ar kāpurķēžu tehniku. To gan vajadzētu  atstāt, vēl jo vairāk, ja atrodaties klajā laukā.

Braukt ar zirgu ir pieļaujams, izņēmums varētu būt siena grābeklis ar metāla ilksīm – šajā gadījumā zirga ķermenis nonāk saskarsmē ar metāla daļām, tāpēc negaisa laikā ļoti ieteicams to no grābekļa izjūgt.

Televizors, radio, elektropreces

Ja elekriskajā tīklā notiek tiešais zibens spēriens, tad, protams, viss pieslēgtais ir tam pakļauts. Taču elektriskie tīkli, it īpaši pilsētās, pret šādiem negadījumiem ir aizsargāti at zibensnovedējiem, attiecīgie vadi ir sazemēti. Tomēr negaisa laikā radio vai televizoru vēlams izslēgt un atvienot gan antenu, gan no strāvas tīkla, lai saglabātu aparatūru.

Īpaši jāuzmanās tiem lauciniekiem, kam televizors darbojas ar āra antenu – negaisam tuvojoties, aparāts jāizslēdz un antena jāatvieno. Ja televizors izslēgts, bet antena palikusi pieslēgta, aparāts var ciest.

Nupat teiktais neattiecas uz aparātiem (televizoriem, radioaparātiem) ar iekšējām antenām. Arī ledusskapis, lampa vai cita elektriskā ierīce var palikt ieslēgta. Tomēr negaisa laikā nav ieteicams rīkoties ne ar elektrisko plīti, ne gludekli vai tamlīdzīgām elektroierīcēm.