Ogres Tautas teātra «Ivanovs» pretendē uz titulu «Gada izrāde 2018»

[ A+ ] /[ A- ]

Marta nogalē noslēdzās Latvijas amatierteātru iestudējumu skates «Gada izrāde 2018» reģionu skates. Starp desmit izrādēm, kas tika izvirzītas finālam, ir arī Ogres Tautas teātra iestudētā Antona Čehova luga «Ivanovs» (režisors Jānis Kaijaks).

Reģionu skates žūrijā darbojās teātra vēsturnieks Jānis Siliņš, teātra kritiķi Maija Svarinska («Teātra Vēstnesis»), Anna Andersone («Satori.lv»), Ieva Rodiņa («Kroders.lv»), Dita Jonīte, Edīte Tišheizere («Teātra Vēstnesis»), Lauma Mellēna-Bartkeviča un Atis Rozentāls («Diena»). Noskatoties kopumā 46 iestudējumus Vidzemes, Latgales, Kurzemes, Zemgales, Pierīgas reģionos un Rīgā, eksperti «Gada izrādes 2018» finālam izvirzījuši desmit izrādes, starp tām arī Ogres Tautas teātra «Ivanovu».

«Ivanovs» ir Čehova pirmā lielā luga un vienīgā, kuru viņš nosaucis par drāmu. No 21.gadsimta viedokļa ļoti aktuāla tēma ir apātija, roku nolaišanās – bezcerīga sajūta, ka ieguldīts milzīgs darbs, bet nav rezultāta. Tēma par ideāliem un viņu sagrūšanu. Ivanovs jaunībā gandrīz izmisīgi vēlējies būt īpašs, sasniegt kaut ko vairāk, pārveidot pasauli, būt «moderns jauno laiku» cilvēks, bet viņš dzīvo sabiedrībā, kurai nav vertikāles. Un tas viņu visu laiku velk atpakaļ pie zemes, pat gribot viņš neko nevar sasniegt, jo katrs viņa solis tiek vērtēts pēc sabiedrības infantilajiem standartiem. Ivanova iekšējo konfliktu rada izmisīgas vēlmes būt īpašam – un tomēr aptvert, ka viņš ir tikai viens no daudziem un neviens realitātē viņu par īpašu neuzskata.

Lomās: Ivanovs Nikolajs Aleksejevičs – Andris Krauja, Anna Petrovna, dzimusi Sara Ambramson, – Margarita Lutere, Šabeļskis Matvejs Semjonovičs – Pēteris Zilberts, Ļebedevs Pāvels Kirilovičs – Andris Peismalietis, Zinaida Savišna – Inta Bērziņa, Saša, Ļebedevu meita – Katrīna Anna Ozoliņa, Ļvovs Jevgeņijs Konstantinovičs – Ernests Greizis, Babakina Marfa Jegorovna – Signe Stabinga, Borkins Mihails Mihailovičs – Edijs Čibelis, Kosiks Dmitrijs Ņikitičs – Sandis Krapāns, Avdotja Nazarovna – Lauma Straume, Gavrila, Ļebedevu kalpotājs – Juris Gasparovičs. Režija: Jānis Kaijaks, telpa un tērpi: Ilze Kupča, gaismas mākslinieks: Oskars Pauliņš, skaņa: Mārtiņš Andersons, kustība: Rita Lūriņa, teātra prezidente: Lauma Straume, teātra projektu vadītāja: Dace Tribocka.

Latvijas amatierteātru skates «Gada izrādes 2018» fināls notiks 27. un 28.aprīlī Dailes teātrī, tajā tiks noskaidrots aizvadītā gada labākais Latvijas amatierteātru iestudējums. Tie, kuri izrādi «Ivanovs» vēl nav redzējuši, rīt, 6.aprīlī, to var izdarīt Ogrē, Ogres Teātra telpā. Sākums pulksten 17.00.

Ritvars Raits