Pastmarkas birzgalietim un ne tikai …

[ A+ ] /[ A- ]

Pastmarkas(1) Ar dzejnieka Pumpura vārdu ir saistīts eposa «Lāčplēsis» tēls un viņa radītāja saikne ar Birzgales pagastu.

Lāčplēsis ir neatņemama sastāvdaļa visu laiku skolu mācību programmās. Lāčplēša vārdu ir nesusi filma, ledlauzis, dažādu saimniecību nosaukumi, dzelzceļa stacija, ordenis, nacionālās jaunatnes pretošanās grupas, pieminekļi, dekoratīvās skulptūras utt. Arī marku drukātāji tālajā 1919.gada 16.decembrī izlaistajā pastmarku sērijā par piemiņu Kurzemes atbrīvošanai ir attēlojuši Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku (sērijā bija četras pastmarkas ar nomināliem 10., 25., 35.kap. un 1.rublis).

1932.gada 20.februārī izlaistai pastmarku sērijai, kura veltīta aizsargiem, viena pastmarka (no piecu pastmarku sērijas) veltīta Lāčplēša tēlam (nomināls 35.sant.). Preses fondam veltītai pastmarku sērijai ar četrām markām, kuras izlaistas 1936.gada 4.janvārī, viena pastmarka veltīta A.Pumpuram (nomināls 10.sant.). Brīvības pieminekļa celšanai par labu marku sērijai, kas izlaistas 1937.gada 12.jūlijā, vairākās pastmarkās redzams Lāčplēša tēls dažādos rakursos.

 

Pastmarku bloks pieminot 75. gadadienu

Pastmarku bloks pieminot 75. gadadienu

Arī padomju varas periodā ne Pumpurs, ne Lāčplēsis netika aizmirsti. Tā 1961.gadā tika izlaista 4 kapeiku nomināla pastmarka ar Pumpura portretu un Lāčplēša un Melnā bruņinieka cīņas skatu. 1989.gadā atkal parādās pastmarka ar Lāčplēša cīņas skatu, kuru zīmējis mākslinieks Ģirts Vilks.

Pēc valstiskuma atjaunošanas Lāčplēša un Pumpura tēmai Latvijas pasts, manuprāt, nav pieskāries, ja neskaita 1992.gada 8.februārī izlaisto pastmarku sēriju par dažādu Brīvības cīņu pieminekļu fragmentu skatiem.

Ogres rajonam veltītā pastmarka ar pilsētas ģerboni izlaista 1999.gada 12.februārī, un tāda pat atkārtoti izlaista 2000.gada 25.februārī (nomināls 15.sant.). 2006.gada 13.maijā Latvijas pasts izlaidis pastmarku ar Ogres rajonā dzimušā mākslinieka Kārļa Hūna darba «Čigāniete» attēlu (nomināls 40.sant.).

Gunārs Kušķis