Rudens – ražas laiks

[ A+ ] /[ A- ]

Prezidenta ierosinājums atlaist Saeimu radīja iespaidu, ka Latvijas sabiedriski politiskās dzīves spoguļgludajā dīķī iekritis pamatīgs meteorīts un izraisījis kārtīgu cunami, kā sekas varēsim novērtēt tikai pēc krietna laika.

Mūsu visu pirmais darbs – referendums. Nav jau citas iespējas – Saeima jāatlaiž. Tas nekas, ka daži to varbūt nav pelnījuši. Bet rudenī būs jaunas vēlēšanas, kas ļaus iespējamo netaisnību labot. Vēlēšanu sakarā gribētos ieteikt – pārcilāt atmiņā ar neatkarības atjaunošanu saistīto notikumu līkločus, iesaistīto personāžu izteikumus un darbības. Cilvēka atmiņa ir īsa.

Gan jau katram kaut kas iespiedies atmiņā. Katram indivīdam Atmodas laika procesos bija sava, varbūt līdz galam neapjausta loma. Arī pasīva malā stāvēšana kaut ko izsaka. Mūsu katra pienākums ir aktīvi līdzdarboties valsts politiskajos procesos. Atgādināšu dažus notikumus un padalīšos iespaidos, kuru ir vesels lērums.

Brīdī, kad Tautas partiju pameta Štokenbergs un Pabriks, izskanēja politikas vērotāju versija par TP kā kabatas partiju. PLL darbība neizslēdz, bet gan drīzāk apstiprina šo versiju. Neatkarības atgūšanas rītausmā– 1990.gadā – aktīvi līdzdarbojos Pilsoņu reģistrācijā, tāpēc spilgti atmiņā kāds krievu tautības pilsonis, kura dzimšanas vieta bija Abrene. Atmiņā viņš palicis ar entuziasmu un aizrautību, ar kādu viņš stāstīja, kā atjaunos vectēva saimniecību, kurā bijušas 20 govis un seši zirgi. «Stabilitātes garanta» vadītā valdība, atsakoties no Abrenes apriņķa, sagrāva šī pilsoņa cerības atgriezties senču zemē.

Pārdomas raisa mērķtiecīgā smadzeņu skalošana, skandinot, ka viss ir slikti, būs vēl sliktāk. Kam izdevīgi, ka Latvijas zemi un citus īpašumus uzpērk svešinieki?

Par to, ka velns nav tik melns, kā to mālē, pirms dažām dienām pārliecinājos savām acīm. Kāda Madonas novada bērnudārza sešgadīgo grupiņu beidza gandrīz 20 bērni, apsveicēju vidū bija vēl vairāk jaunāko brāļu un māsu vai vienkārši apsveicēju. Tā neviļus rodas secinājums, ka demogrāfiskā krīze ir no oda uzpūsts zilonis. Un kādam tas ir izdevīgi. Jo tāpat vien nekas nenotiek. Tāpēc pirms vēlēšanām rūpīgi padomāsim, lai, ražu vācot, nav jāpiedzīvo vilšanās!