“Stirnu buks” sezonu atklās Zilajos kalnos!

[ A+ ] /[ A- ]

Trīs nedēļas palikušas līdz tam mirklim, kad izaicinošajos Ogres Zilajos kalnos 15.aprīlī startēs ainaviskā taku skriešanas seriāla “Stirnu buks 2017” jaunā sezona. Paugurainā trase taku skrējējus ievedīs Latvijā reti sastopamā biotopā uz osiem. Būs ko pasvīst ij vāverēm, ij zaķiem, ij lūšiem un bukiem! Bet vai tava skola jau ir pieteikusies “Stirnu buka” skolu mačiem?

Kā simbolisks veltījums Baltijas ceļa piemiņai, 2014.gada augustā Šlokenbekas muižā notika skrējiens “Āžu kalna Stirnu buks”. Nepilnu gadu vēlāk skrējiens pārauga sacensību seriālā ar vairākām distancēm un šopavasar “Stirnu buks” ieskandinās savu nu jau trešo sezonu seriāla veidolā.

PLAUKSTOŠĀ MEŽĀ  – VESELĪGI PLAUŠĀM

Kā stāsta Ogres Zilo kalnu trases veidotājs Jānis Gailis, sacensību dalībniekiem nāksies pastenēt visās distancēs. “Tas nav humoriņš… Arī vāverēm nāksies pasvīst. Visās distancēs būs vareni pakalni!” Gailis kliedē sabiedrībā valdošo stereotipu par Ogri kā plakanu apvidu. Zilie kalni – tas ir unikāls Vidzemes apvidus, tādēļ sagatavojieties skrējienam, lai ar pilnu krūti varētu izbaudīt brīnumskaisto trasi.

Skrējiens vedīs pa plaukstošu mežu, kas pavasarī ir izcila dabiskā inhalācija plaušām. „Starts būs urbānā vidē, taču līdz finišam tā būs pēdējā reize, kad skrējēji redzēs pilsētu… Mēs pilnībā esam izvairījušies no asfalta, arī grants ceļu trasē tikpat kā nebūs. Teju visu laiku skrējēji atradīsies takās skaistā skujkoku mežā, kas ir bagāts ar jaudīgiem pauguriem. Pa ceļam trase vedīs gar vairākām mazām ūdenstilpnēm,” stāsta ogrēnietis.

PAUGURAINAS, BET FEINI IZSKRIENAMAS TAKAS

Viena no trases “odziņām” slēpjas Zilo kalnu grēdas īpatnībā. “Neatkarīgi no tā, cik laukā ir mitri vai pat slapji laika apstākļi, trasi var izskriet ar sausām kājām. Zilo kalnu apvidū zemes virskārta un augsne ir tāda, kurā ūdens iesūcas ātri, tādēļ takas ir feini skrienamas,” Gailis ieskicē Zilo kalnu priekšrocības.

Iespējams, tas ir saistīts vēsturisko osu, uz kuriem atrodas Zilie kalni, izcelsmi – tās ir kūstošu ledāju ietekmē radušās grants un smilts kalnu grēdas, kas vidēji ir 5 līdz 10 metrus augstas, ar izteikti stāvām malām un paceļas virs apkārtējās teritorijas. Osus veido ledāja kušanas ūdeņu nestie nogulumi. Tātad – būs gan kur izskrieties, gan – kur uzrāpties!

DISTANCES NO 600 M LĪDZ 28 KM

Ogres Zilajos kalnos taku skrējēji spēkiem mērosies piecās distancēs. Vismazākie varēs iemēģināt skriešanu brīvā dabā vienā no divām Susura distancēm – mazākajiem 600 m skrējiens, bet spraunākie susuri varēs mīt takas jau kilometra garumā. Lai pieradinātu bērnus pie sacensību atmosfēras un lieki nesatrauktu lēnākos finišētājus, arī šogad susuriņi distanci veiks bez laika kontroles, bet apbalvoti tiks visi finišētāji.

Ja esi tikko sācis skriet, tad Vāveres 6 km garā distance būs tieši tev. Tā ir lieliski piemērota iesācējiem. Kopš šīs sezonas arī Vāveres trasē mērīsim laiku, lai vari pēc finiša iepazīties ar paveikto ainaviskajā trasē.

Savukārt Zaķa distances dalībnieki, kuriem Ogres pusē būs jāveic 11 km,no šīs sezonas iesaistās cīņā par Kalnu karaļa un Kalnu karalienes trofejām! Zaķi kalna sprinta etapā varēs sastādīt konkurenci  garāko trašu – Stirnu buka (22 km) un Lūša (28 km)distanču skrējējiem.

Trases saimnieks Gailis piebilst, ka visas distances ir izvietotas kompakti un pat garāko trašu – Stirnu buka un Lūša – dalībnieki distances gaitā būs relatīvi tuvu starta un finiša zonai. Līdz ar to pauguri būs jāšķērso visas, visas distances garumā.

Komandu ieskaitē pieaugušajiem – viss pa vecam.

“STIRNU BUKS 2017” IZAICINA SKOLĒNUS

Pirmoreiz seriāla vēsturē uz sacensībām tiek izaicināti skolu jaunieši, lai noskaidrotu Latvijas taku čempionus – ātrākos taku skrējējus Latvijas skolu jauniešu vidū, kā arī aktīvākās Latvijas mācību iestādes.

Lai veicinātu  un pilnveidotu aktīva un veselīga dzīvesveida popularitāti Latvijas skolās un popularizētu taku skriešanu kā visiem pieejamu sporta veidu, kā arī, lai atrastu talantīgus, darbspējīgus un motivētus jauniešus, potenciālos Latvijas taku skriešanas izlases kandidātus, sadarbībā ar Latvijas Vieglatlētikas savienību (LVS), Latvijas Sporta federāciju padomi (LSFP), taku skrējienu seriāla ietvaros noskaidrosim ātrākos taku skrējējus U-10, U-12, U-14, U-16, U-18 un U-20 vecuma grupās.

Jaunieši izcīnīs Latvijas čempionāta medaļas. Sezonas beigās trīs izglītības iestādes, kuras būs visvairāk pārstāvētas šajā sacensībā, tiks apbalvotas ar sporta inventāru, attiecīgi 1000,-, 600,- un 400,- EUR vērtībā.

Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidents Guntis Zālītis uzskata, ka “Stirnu Buks” ir kustības, kopā būšanas un dabas krāšņuma baudīšanas svētki. “Skrienot, sevi pārvarot un reizē baudot Latvijas brīnišķīgo dabu, ieguvējs ir ikviens. Tāpēc iesaistām arī skolu jauniešus, kuriem kustība caur skriešanu – vienkāršākais sportošanas veids ir vitāli svarīgs pilnvērtīgai attīstībai. Pirmie posmi izmēģināšanai un sevis pārvarēšanai, bet noslēdzošie – cīņai par godalgotām vietām. Lai uzvar meistarīgākie, izturīgākie, veiksmīgākie un motivētākie!”

Laipni lūgti Stirnu buka ciltī! Tiksimies Zilajos kalnos jau pavisam drīz…