Tēvzemes mīlestības un bišu aplidotie «Kalnozoli»

[ A+ ] /[ A- ]

«Kalnozolu» saimnieks, biškopis Aigars Praličs ar savu veselīgi saldo produkciju Madlienas gadatirgū.

«Kalnozolu» saimnieks, biškopis Aigars Praličs ar savu veselīgi saldo produkciju Madlienas gadatirgū.

Madlienas pagasta «Kalnozolu» mājās kopā ar dzīvesbiedri Ritu, kura pamatdarbā veic auklītes pienākumus Madlienas pirmsskolas izglītības iestādē «Taurenītis», pašnodarbinātās personas statusā saimnieko Aigars Praličs.

Ģimenē izaudzināti četri bērni. Aigars ir patiesi gandarīts, ka visi absolvējuši Madlienas vidusskolu, ieguvuši labu izglītību, veiksmīgi strādā tepat, Latvijā, dzimtajai Tēvzemei maksā nodokļus un neraujas uz bagātāko svešatni. Gatis ir datorspeciālists, strādā RTU, pildot informācijas tehnoloģiju dienesta direktora uzdevumus. Kaspars dienēja jūras spēkos, nu jau 10 gadus ir bocmanis uz patruļkuģa. Viņa ģimenē aug divas atvases. Jānis nesen pabeidza studijas RTU ceļu inženiera specialitātē, savukārt Madara pēc Madlienas vidusskolas absolvēšanas radusi darbu virtuālajā kazino Rīgā.

«Kalnozolos» galvenā saimniecības nozare jau 27 gadus ir biškopība. Aigars smaidot uzsver, ka no diplomēta mežkopja kļuvis par biškopi. Protams, maizes darba gadi pavadīti Jēkabpils MRS, kā arī kopsaimniecībā «Madliena». Pašlaik «Kalnozolus» balsta 14 hektāri lauksaimniecībā izmantojamās zemes, 12 hektāri meža, kopā tiek apsaimniekoti 32 hektāri. Savu artavu sniedz dārzs, siltumnīcas un mājputnu pulks.

Iesākumā Praliču ģimene rūpējās par četrām – piecām bišu saimēm, bet jaunās ēras pirmajā gadā saprata, ka ar čaklo kukainīšu arodu var veiksmīgi nopelnīt, ne tikai bērniem un radiem dāvāt pa burciņai. Šobrīd saldo ienesumu gādā 25 bišu saimes. Pērnās ziemas nepastāvīgos laika apstākļus godīgi izturēja 23 «spārnotie kolektīvi». Atklāti sakot, sūdzēties nevar – bišu ievāktā gada rekordraža bijusi 1600 kilogramu, vidējie rādītāji ir aptuveni 1200 kilogramu medus.

Bišu darba sezona sākas agrā pavasarī, aplidojot «pūpolveidīgos», tas ir, vītolus, blīgznas, pelēkos kārklus. Pirmajam medum, kas daudziem cilvēkiem brīnoties, parādās tirgū jau ap 10.maiju, ir īpaša garša. Veselīgo produktu dēvē par bišu penicilīnu. Veģetācijas perioda turpinājumā kukainīšu uzmanības lokā ir ziedošie augļudārzi, upenes, jāņogas un pīlādži, kas, tāpat kā rapsis, izceļas ar īpatnēju medus garšu. Bitēm piemīt niķis «iet» tur, kur lielāks ienesums, tāpēc reižu reizēm tik apetītelīgi tvanojošās liepās viņas nemaz neuzkavējas. «Kalnozoli» gan var medus nesējām piedāvāt vairākus simtgadīgus ozolus (tie katru gadu nezied) un 20 varenas liepas. Jāatzīmē – bišu īstās aktivitātes laiks ir īss: aprīlis, maijs, jūnijs. Vasaras otrajā pusē jau stingri jādomā par gatavošanos ziemai. No tā, kā bites pārziemos, atkarīga nākamā gada raža. Galvenais – paspēt čaklītēm līdzi, nodrošināt viņu attīstību. Protams, žēl, ka Madlienas pusē nav viršu lielplatību, bet tāpēc jau bites nevedīsi uz Ādažu poligonu… Interesanti – gudrie kukainīši arī paši lieliski prot par sevi parūpēties. Ja nepieciešams, strādā kā kondicionieri, iztvaicē stropā līdzpaņemto ūdens valgmi, nodrošina optimālo temperatūru – 36 grādus (nu gluži kā cilvēku miesas siltumu), audzē perus, savā 30 – 40 dienu ilgajā mūžā atbildīgi pilda apkopēju, auklīšu, sargu un darbarūķu pienākumus. Ja gadās slikti laika apstākļi vai vēl kāda ķibele, bites spieto, bieži vien aizlidojot tālu projām no dzimtā stropa. Ja apmetas uz zemākiem zariem, ir iespējams tās paņemt, iekratot kastē. Bet, vai pilnīgi precīzs ir teiciens – ar bitēm neko nevar zināt? Praliča kungs pasmaida – parasti bitītes ir prognozējamas radības, bet pāris reizes ir nācies izturēt sāpīgus dzēlienus, ko piepeši sarūpēja vairāki desmiti saldo kukaiņu.

 

Saistoši fakti par bitēm

Lai saražotu apmēram 450 gramu medus, bitēm jāsavāc medus no apmēram diviem miljoniem ziedu; bites var ievākt līdz 400 kg medus no 1 ha liela lauka; bites ir vienīgie kukaiņi, kuri ražo ēdienu, ko patērē cilvēks; bite vienā minūtē veic apmēram 12 000 spārnu vēzienus; vienas tūres laikā bite savāc medu apmēram no 50-100 ziediem; darba bites dzīvo vidēji vienu mēnesi; laba bišu māte gadā izdēj apmēram 200 000 olas, un, atšķirībā no darba bitēm, dzīvo piecus gadus; bez medus bites ražo arī vasku, propolisu, ziedputekšņus un peru pieniņu; bites, medus nesējas, ir spējīgas atpazīt cilvēka sejas vaibstus; stropos mīt godīgas bites un bites – sliņķi; ar pētījumu palīdzību konstatēts, ka bites var būt optimistes un pesimistes, ar to pierādot, ka zināmā mērā arī viņām var būt jūtas; atgriežoties stropā, bites paziņo par labām medus vietām ar dejas palīdzību; gudrie kukaiņi izmanto sauli kā kompasu, bet, kad ir mākoņains, orientējas pēc polarizētās gaismas, liekot lietā speciālus receptorus, lai atšķirtu, kur debesīs atrodas saule; bišu šūnas ir ideāls sešstūris, celtniecībā vispraktiskākās struktūras pasaulē; apputeksnēšanas darbs, ko veic čaklie kukaiņi, ir grūti novērtējams (vairāk augļu un ogu, vairāk ziedu, vairāk augu daudzveidības, vairāk barības ne tikai cilvēkiem, bet arī putniem un citiem mūsu mazajiem draugiem).

 

Uldis Prancāns

Ulda Prancāna foto