VID pieņem deklarācijas un atmaksā pārmaksāto IIN

[ A+ ] /[ A- ]

1.martā Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāka pieņemt iedzīvotāju deklarācijas par attaisnotajiem izdevumiem 2017.gadā. Kā informē VID, no 1. līdz 13.martam kopumā saņemtas 323 411 deklarācijas, kopējā par attaisnotajiem izdevumiem atmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) summa ir 12,79 miljoni eiro. VID prognozē, ka kopumā šī gada laikā gada ienākumu deklarācijas varētu iesniegt līdz pat vienam miljonam iedzīvotāju.

Šobrīd visvairāk iesniegto deklarāciju ir saņemts par veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos vai veiktajiem apdrošināšanas prēmiju maksājumiem atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam (ar līdzekļu uzkrāšanu). Liela nodokļu maksātāju daļa vēlas atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli par taksācijas gada laikā neizmantoto gada diferencēto neapliekamo minimumu vai atvieglojumiem. Lai nodrošinātu šo deklarāciju ātrāku izskatīšanu, VID ir ieviesis automātisku pārbaudi. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) saņemto deklarāciju skaits dienā svārstās no 10 līdz 25 tūkstošiem. 93 % iedzīvotāju šogad izvēlējušies iesniegt gada ienākumu deklarācijas elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Atlikušie 7 % nodokļu maksātāju deklarācijas iesnieguši papīra formā gan VID klientu apkalpošanas centros, gan Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC), gan atsūtot pa pastu.

Nodokļa pārmaksas summa tiek ieskaitīta personas norādītajā kontā trīs mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas brīža, ja VID vai personai, kura deklarāciju iesniedz, nerodas nepieciešamība precizēt tajā norādītos datus. Atgūt pārmaksāto ienākuma nodokļa daļu var personas, kuras iepriekšējos gados maksājušas iedzīvotāju ienākuma nodokli, piemēram, no algas vai pensijas. Visērtāk iesniegt gada ienākumu deklarāciju var, izmantojot VID EDS. Savukārt čeku krāšanai ieteikts izmantot bezmaksas mobilo aplikāciju «Attaisnotie izdevumi», kas piemērota visu viedtālruņu modeļiem.

Vairāk informācijas par brīvprātīgu deklarācijas iesniegšanu pieejams VID mājaslapā sadaļā «Gada ienākumu deklarācija». Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni 67120000, vai uzdot jautājumus ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros, vai rakstiski VID mājaslapā «Sazinies ar mums», vai arī VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Agate Gavare