12 kilometrus – ar slēpēm no Ogres līdz Ikšķilei

[ A+ ] /[ A- ]

Ziemas prieki 12 kilometrus garajā distanču slēpošanas trasē.

Ziemas prieki 12 kilometrus garajā distanču slēpošanas trasē.

Ogres un Ikšķiles novada pašvaldību aģentūras «Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūra» administrācija aicina ziemas prieku cienītājus izmantot dabas parkā «Ogres Zilie kalni» pilnībā izveidoto 12 kilometrus garo distanču slēpošanas trasi, kas savieno Ogri un Ikšķili. Slēpotāji var izvēlēties arī mazākus apļus, sekojot attālumu norādēm.

Ogres un Ikšķiles novada pašvaldību aģentūra «Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūra» projektu vadītājs Armands Pivors iesācējiem iesaka izvēlēties trasi ar zaļu marķējumu, bet prasmīgāki slēpotāji var izmēģināt spēkus «sarkanajā trasē», kas ir krietni sarežģītāka.

 

Ir vienkāršāka un sarežģītāka trase

«Pat ja ārā valda sals, mežā to tik ļoti nejūt un slēpotāju «Zilajos kalnos» netrūkst. «Zaļā trase» izveidota no Ogres līdz Ikšķilei un pa to var slēpot jebkurā vecumā un fiziskās sagatavotības līmenī, bet, kas attiecas uz «sarkano trasi», tur ir stāvāki kalni un vairāk līkumu, tāpēc tiem, kas uz slēpēm kāpuši pirmo reizi, vai bērniem šo trasi neieteiktu. Drošības nolūkos dažas trases paredzētas vienvirziena kustībai un lūgums to ievērot. Tie, kuriem ir savas slēpes, var, piemēram, no Ogres aizslēpot līdz Ikšķilei un tad ar vilcienu atgriezties mājās, vai otrādi – no Ikšķiles atslēpot līdz Ogrei un tālāk doties ar vilcienu. Par speciālu slēpotāju vilcienu, kas atpūtniekus atvestu, piemēram, no Rīgas, šobrīd nav domāts, jo daudzi nokļūšanai «Zilajos kalnos» izvēlas auto. Spēkratus var ērti novietot jaunizveidotajā stāvvietā. Transportlīdzekļus nebūtu vēlams atstāt Ogres – Tīnūžu ceļa malā, iepretim Kalnāju krustojumam – šī stāvvieta savulaik izveidojusies stihiski un nav atbilstoša drošības noteikumiem,» skaidro A.Pivors.

Slēpošanas trases platums ir trīs līdz seši metri, tās ārējās malās izvietotas klasiskā soļa sliedītes (katra savam virzienam), vidū – slīdsolim veidota gluda blietēta virsma (slēpošanai skujiņā). Klasiskā soļa sliedīte vēl tiek pilnveidota, jo nepieciešams, lai sniega biezums būtu vismaz pieci centimetri. Starta laukumā, pie Kalnāju krustojuma un slēpošanas trases sākumā Ikšķilē pieejami soliņi, kā arī vienkārši trenažieri – pievilkšanās stienis, līdztekas un vēderpreses soliņš.

 

Informē norādes.

Informē norādes.

Slēpes iznomā biedrība «Nesēdi mājās»

Jautāts, kādas ir slēpju nomāšanas iespējas, A.Pivors skaidro, ka šo pakalpojumu nodrošina biedrība «Nesēdi mājās». Šis slēpju nomas punkts atrodas netālu no Zilajiem kalniem – Mālkalnes prospektā 26, pagrabstāvā. Ja ir sniegs, nomas punkts strādā katru dienu no pulksten 10 līdz pulksten 18, un šeit pieejami gan pieaugušo, gan bērnu slēpju komplekti (līdz 1,60 metri slēpēm). Komplektā ietilpst slēpes, dažādu izmēru zābaki un nūjas. Nomas maksa atkarīga no izmantotā laika. «Brīvdienās lielākā daļa slēpotāju ierodas no pulksten 12 līdz pulksten 14. Lai gan nomas punktā slēpes ir pietiekamā daudzumā, šajās «sastrēgumstundās» kādam neilgu brīdi var nākties arī uzgaidīt vajadzīgo izmēru, taču nepaslēpojis neviens mājās nav aizgājis. Ja brīvdienās slēpot plānots doties lielākā kompānijā, vēlams uz nomas punktu nākt tūdaļ pēc tā darba uzsākšanas. Un vēl, dodoties slēpot, ieteiktu padomāt par laika apstākļiem atbilstošu apģērbu, taču nevajadzētu arī pārspīlēt un pārlieku satuntuļoties, jo jārēķinās, ka kustoties var sakarst. Slēpošanas laikā savus ielas apavus var atstāt nomas punktā. Lai gan speciāla uzglabāšana šeit netiek piedāvāta, piecu gadu laikā neviens apavu pāris nav pazudis,» skaidro A.Pivors.

 

Apgaismojuma pirmo kārtu plāno izbūvēt vēl šogad

Ogres un Ikšķiles novada pašvaldību aģentūras «Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūra» vidējā termiņa darbības stratēģija 2015. – 2017.gadam paredzēja apgaismotas slēpošanas trases pirmo kārtu – 2,5 kilometrus garu apli, kas sāksies un beigsies starta laukumā, ietverot auto stāvvietu, izbūvēt jau pērn, taču ieceres realizācija ir aizkavējusies par gadu. «Diemžēl radās nelieli sarežģījumi ar Lielrīgas reģionālo vides pārvaldi, un saskaņotus apgaismojuma pirmās kārtas izbūves tehniskos noteikumus un projektu saņēmām tikai pagājušā gada oktobra beigās, kad arī tika izsludināts konkurss būvniekiem. Šis konkurss nenoslēdzās ar uzvarētāju, jo pretendentu piedāvātās līgumcenas ievērojami pārsniedza mūsu plānotos budžeta līdzekļus. Izsludinājām jaunu konkursu, kurš noslēgsies 19.janvārī, un ceru, ka šomēnes kļūs zināms būvnieks. Tiklīdz laika apstākļi ļaus, tiks uzsākta apgaismojuma pirmās kārtas izbūve. Domāju, ka jau vasaras nogalē atpūtnieki varēs priecāties par apgaismotu trases pirmo posmu un vakara stundās to aktīvi izmantot skriešanai, pastaigām vai nūjošanai,» skaidro A.Pivors.

Projektu vadītājs piebilst, ka attiecīgi varētu aizkavēties arī nākamo trases apgaismojuma kārtu izbūve, jo katrai no tām projektēšana tiek veikta atsevišķi. «Projektēšana un būvniecība plānota pa kārtām, un tiek pieprasīti jauni tehniskie noteikumi. Otrajā kārtā apgaismojumu paredzēts izbūvēt no Ogres līdz Kalnāju krustojumam, trešajā – no Ikšķiles līdz Dubkalnu ūdenskrātuvei, bet ceturtajā kārtā – no slēpošanas trases starta laukuma līdz Dubkalnu ūdenskrātuvei. Mēs nezinām, cik ilgu laiku tas varētu prasīt. Ja sākumā raudzījāmies optimistiski, tagad esam skeptiskāki, jo, kā liecina līdzšinējā pieredze, – viens gads jāparedz projektēšanai, bet otrs – būvēšanai,» skaidro A.Pivors.

 

Aicina saudzēt trasi

Vēl tālākā nākotnē aģentūras vidējā termiņa darbības stratēģija «Zilajos kalnos» kalnos paredz izbūvēt pacēlēju un trīs nobraucienu kalnus, rodeļu trasi, virvju šķēršļu takas un kameru nobrauciena trasi. A.Pivors norāda, ka šīs nākotnes ieceres varētu tikt realizētas ar uzņēmēju līdzfinansējumu, bet šobrīd aģentūras administrācija sniegotajā laikā lūdz slēpošanas trasi neizmantot kājāmgājējiem, vizinoties ar kamaniņām vai bērnu ratiņiem, vai pastaigām ar suņiem, jo tas būtiski bojā trases kvalitāti. Ja tomēr jāšķērso trase, būtu vēlams saudzēt iebrauktās sliedes un pārvietoties ārpus tām.

Jautājumu un ierosinājumu gadījumā ar Ogres un Ikšķiles novada pašvaldību aģentūras «Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūra» darbiniekiem var sazināties pa tālruni 29455400 vai rakstīt uz e – pastu: ieva.kraukle@ziliekalni.lvwww.ziliekalni.lv.

Dzintra Dzene

 

Foto no «Zilo kalnu» attīstības aģentūras arhīva