Kā izvairīties no lauksaimniecības produkcijas izkrāpšanas?

[ A+ ] /[ A- ]

Arī šogad vasaras un rudens periodā no zemniekiem un zemnieku saimniecībām saņemti iesniegumi par lauksaimniecības produkcijas izkrāpšanu, informē Valsts policija.

Krāpšanas shēma ir šāda: saimniecībās ierodas persona, kas uzdodas par produkcijas uzpirkšanas uzņēmuma pārstāvi, kurš vēlas iegādāties saražoto produkciju, piedāvājot samaksu, kas ir pat augstāka par tirgus cenu. Saņemot piekrišanu pārdot produkciju, uzpircējs lūdz tās paraugus ar mērķi noteikt kvalitāti. Pēc neilga laika uzpircējs sazinās ar zemnieku saimniecību, kuru viņš bija apmeklējis iepriekš, un izsaka piedāvājumu produkcijas iegādē. Veicot darījumus ar zemniekiem, uzpircējs uzrāda savus personas apliecinošus dokumentus un uzņēmuma pilnvaru, kā arī iesniedz pirkuma līgumu un pavaddokumentus. Līgums ar zemnieku saimniecību tiek noformēts šķietami ticamā veidā, taču realitātē līgums nav spēkā esošs, jo gan pilnvara, gan zīmogs ir viltots, lai gan uzņēmums, kuru it kā persona pārstāv, eksistē. Līgumā norādītajā termiņā uzpircējs apmaksu par iegādātajām precēm neveic. Šis ir veids, kā visbiežāk tiek izkrāpta lauksaimniecības produkcija.

Lai izvairītos no šāda veida krāpšanām, pirms slēgt vienošanos par saražotās produkcijas pārdošanu, zemniekam ir jāpārliecinās par uzņēmuma, kas vēlas to iegādāties, eksistenci, un vai persona, kura pārstāv uzņēmumu, tur strādā un ir tiesīga slēgt šādus darījumus. Gadījumos, kad pircējs par lauksaimniecības produkciju zemniekam piedāvā lielāku samaksu, nekā ir tās tirgus vērtība, jābūt sevišķi uzmanīgiem, jo šāds fakts norāda uz iespējamu krāpšanu.

Agate Gavare