Turpinās Spānijas kailgliemežu invāzija Latvijā

[ A+ ] /[ A- ]

M. Bērziņas (Valsts augu aizsardzības dienests) foto Spānijas kailgliemeži visbiežāk izplatās mazdārziņos, apstādījumos vai parkos, kā arī vietās, kas netiek apstrādātas un koptas (grāvmalas, krūmāji, gara zāle).

Turpinās Spānijas kailgliemežu invāzija Latvijā

Ritvars Raits

Pēdējā gada laikā Latvijā atklāta 21 jauna Spānijas kailgliemežu (Arion vulgaris) atradne jeb vieta, kur šie gliemeži mīt, tostarp arī Krapē, Ciemupē un Lielvārdē, informē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Kopumā mūsu valstī Spānijas kailgliemeži konstatēti jau 78 vietās.

Kā liecina DAP datu bāze, jaunas Spānijas kailgliemežu atradnes kopš 2019.gada augusta Vidzemē apstiprinātas Matiņezera krastā Siguldas novadā, Krapē Ogres novadā, Ciemupē Ogres novadā, Lielvārdē, Madonā, Bangā Saulkrastu novadā, Sapās Beverīnas novadā, Gaujmalā Valmieras novadā. Rīgā un tās apkaimē Spānijas kailgliemeži pēdējā gada laikā atrasti Jaunciemā, Bieriņos, Mežparkā, Katlakalnā, Vālodzēs Stopiņu novadā, Alejās Ķekavas novadā. Kurzemē Spānijas kailgliemeža atradnes apstiprinātas Kalnišķos Nīcas novadā, Zvirgzdos Talsu novadā, pie Brocēnu ezera Brocēnu novadā, Saldū, savukārt Zemgales pusē – Elejā Jelgavas novadā, Lepšās Rundāles novadā, Bārbelē Vecumnieku novadā. Iedzīvotāji ziņojuši par vēl deviņām jaunām vietām, bet eksperti pagaidām nav paspējuši veikt visas pārbaudes, lai apstiprinātu, ka šīs ir jaunas konkrētās sugas atradnes. Kopumā DAP saņēmuši simtiem iedzīvotāju ziņojumu par novērotiem Spānijas kailgliemežiem, taču ļoti daudz ziņu tiek saņemts no jau apzinātām vietām, kur šīs sugas īpatņi novēroti jau iepriekš, tāpat daudzos gadījumos eksperti pēc pārbaudēm norāda, ka novērotie kailgliemeži nav Spānijas kailgliemežu sugas.

Spānijas kailgliemeži ir līdz 14 centimetriem gari, masīvi un nedaudz saplacināti, oranžā vai brūnganā krāsā. Tie ir nakts dzīvnieki, kas kļūst aktīvāki līdz ar krēslas iestāšanos, un tādi turpina būt līdz rītam. Lietū šie gliemeži savu aktivitāti turpina arī dienā. Lai gan Spānijas kailgliemeži ēd visu, tie galvenokārt barojas ar augiem, bet labprāt – ar citiem bezmugurkaulniekiem un savas sugas īpatņiem.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!