Aicina doties pieredzes apmaiņas braucienā pie aitu un kazu audzētājiem

[ A+ ] /[ A- ]

Aicina doties pieredzes apmaiņas braucienā pie aitu un kazu audzētājiem

Marta Poga

Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ogres biroja darbinieki 19. un 23.jūlijā aicina doties pieredzes apmaiņas braucienā – «Netradicionālo dzīvnieku audzēšana un labturība (aitas un kazas)».

Gan 19., gan 23.jūlijā katrā no braucieniem plānots apmeklēt trīs saimniecības.

19.jūlijā būs iespēja paviesoties SIA «3D Development» Madonas novada Ērgļu pagastā, kur varēs uzzināt par bioloģiskās aitkopības (Vācijas merino vietējā šķirne ~300 aitas) saimniecības attīstības iespējām un plāniem, kā arī saražotās produkcijas realizācijas iespējām.

Nākamais pieturas punkts – Madonas novada Bērzaunes pagasta z/s «Līvi», kur aptuveni 300 kazu ganāmpulka apsaimniekošanas pieredzē dalīsies ģimenes uzņēmuma pārstāvji. Varēs iepazīt ne vien kazu fermu, bet arī sierotavas darbu, uzzināt kā top kazas piena saldējums.

Savukārt bioloģiskā saimniecība SIA «Atmati» Madlienas pagastā nodarbojas ar aitu un jēru audzēšanu. Ganāmpulkā aug arī Hereford šķirnes liellopi un vistas. Ir ekoloģiskais dārzs, kur audzē dārzeņus un augļus, ko pēc novākšanas, pārstrādājot (kaltējot un konservējot) pārdod kā piedevu gaļai. Ir arī gaļas pārstrādes cehs (desas, vītinājumi). SIA «Atmati» ir konkursa «Sējējs 2015 laureāti», kā arī 2019.gadā Ogres novada gada lauksaimniecības uzņēmums.

Arī 23.jūlijā plānots apciemot trīs saimniecības.

Pirmā no tām – SIA «Cimbuļi» Cēsu novada Taurenes pagastā, kas ir vienīgā ‘Ile de France’ aitu šķirnes saimniecība Latvijā. Tā ir aitu gaļas šķirne, kura dod lielisku masas pieaugumu, ir izmantojama krustošanā ar vietējām šķirnēm. Šķirnes priekšrocība – nav sezonālās meklēšanās, krustošana iespējama visu gadu. Uzņēmuma pārstāvji dalīsies praktiskajā pieredzē darbā ar šīs šķirnes aitām.

Nākamā pietura – SIA «SF 17» Cēsu novada Amatas pagastā, kur varēs iepazīt Dorperas (gaļas tipa) aitu šķirnes un to krustojumu turēšanas un audzēšanas īpatnības, kā arī varēs uzzināt par suņu izmantošanas iespējām aitkopības saimniecībās.

Savukārt Kocēnu novada Vaidavas pagastā mīt Bendiku ģimenes piena aitas.

Saimniecībā audzē gaļas šķirnes (Suffolkas) un piena šķirnes (Ostfrīzijas) aitas. Ganāmpulka aizsardzībai saimniecībā strādā ar Pireneju kalnu suņiem, kas ir pasaulē plaši pazīstama suņu šķirne mājlopu un mājputnu apsargāšanai no plēsējiem. Viesojoties saimniecībā, būs iespēja uzzināt par jēru gaļu un aitu piena produktiem – fetas tipa sieru, grilsieru, jogurtu un vairāku veidu saldējumu.

Dalībniekiem paredzēts līdzmaksājums 48 eiro apmērā (tajā skaitā PVN), iekļaujot saimniecību apmeklējumus, autobusu (no Ogres tehnikuma) un ēdināšanu abās apmeklējumu dienās.

Brauciena laikā tiek nodrošināti dezinfekcijas līdzekļi, mutes un deguna aizsargmaskas, cimdi, kā arī iespēja autobusā ievērot distanci.

Vietu skaits ir ierobežots.

Mācību dalībnieks var būt juridiska vai fiziska persona, kas iesaistīta lauksaimniecības, pārtikas (izņemot zivsaimniecības produktus) ražošanas vai mežsaimniecības nozarēs, kā arī lauksaimniecības/meža zemes īpašnieks vai tiesiskais vadītājs, kā arī viņu ģimenes locekļi.

Pieteikšanās līdz 15.jūlijam, aizpildot reģistrācijas formu https://forms.gle/XjeX9pPUvLra5ddTA.

Papildus informācija: elina.masteiko@llkc.lv, tālr. 28331239.

Saimniecību un mežu apmeklējumi tiek nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014. – 2020. gadam «Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi» apakšpasākuma «Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem» ietvaros. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!