APMAKSĀTA PUBLIKĀCIJA. Atklāta vēstule Ogres novada domes priekšsēdētājam Egilam Helmanim Par drošiem un uzticamiem braucieniem ar sabiedrisko autobusu

[ A+ ] /[ A- ]

2022. gada 3. oktobrī

AS Liepājas autobusu parks (LAP) strādā ar vienu mērķi – nodrošināt uzticamus un ērtus braucienus ar autobusiem, lai iedzīvotāji varētu nokļūt sev vajadzīgajā vietā. Šī apņemšanās un mērķis ir nemainīgs, strādājot arī Ogres novadā.

Ogres un Aizkraukles lotes maršrutos pārvadājumus nodrošinām ar 57 jauniem 2022. gada izlaiduma mūsdienīgiem, komfortabliem autobusiem, kurus LAP iegādājās, veicot ievērojamus ieguldījumus savā saimnieciskajā darbībā. Izmantojamie autobusi sniedz iespējami lielāku komfortu pasažieriem, kā arī iespēju pārvadāt tādu bagāžu, kā bērnu ratus un velosipēdus. LAP Ogres novadā iesaistītie autobusi ir ar klimata kontroli, GPS ierīcēm, autobusu sēdvietas ir aprīkotas ar drošības jostām. Turklāt autobusu salonā informācija par sabiedriskā autobusa pieturvietām ir pieejama gan audiāli, gan vizuāli, pasažieru sēdvietas ir numurētas, izmantojot taktilus jeb sataustāmus ciparus, kas kontrastē ar pamatni un ir izvietoti viegli aizsniedzamā vietā. Daļa mūsu autobusu ir aprīkoti ar velosipēdu turētajiem. Maršrutā Nr. 5995 “Ogre-Ciemupe-Ogre” pasažieri tiek pārvadāti ar elektroautobusiem.

LAP uzsāka veikt pārvadājumus Ogres novadā šī gada 1. jūlijā. Pirmajās dienās saskārāmies ar sarežģītu situāciju, jo autobusu vadītāju nepietiekamo rezervju un vienlaicīgi arī augstās saslimšanas dēļ mums nācās informēt iedzīvotājus par reisu atcelšanu.Situāciju risinājām, izvēršot aktīvu jaunu šoferu piesaistes kampaņu, kā arī pēc iespējas precīzāk informējot pašvaldību un iedzīvotājus par reisiem, kurus nebūs iespējams nodrošināt. Šajā posmā cerējām arī uz sapratni no vietējās kopienas un pašvaldības.

Septembrī mēs turpinām uzlabot reisu izpildes statistiku. Kopējais reisu skaits septembrī Ogres-Aizkraukles maršrutos veidoja 8988 reisus, no kuriem izpildīti 8964 reisi jeb 99,73 % apmērā. Autobusu vadītāju saslimšanas un tehnisko problēmu dēļ septembrī nevarējām nodrošināt sešpadsmit reisus Ogrē un astoņus reisus Aizkrauklē.

Nozares līmeņa izaicinājumi

uzsver, ka esošā situācija, kad arī citi pārvadātāji sastopas ar ievērojamu autobusa vadītāju nepietiekamību, atklāj visas nozares vājāko posmu – kvalificētu autobusu vadītāju iztrūkumu. Satiksmes ministrijas 19.09.2022. organizētās domnīcas laikā Autotransporta direkcija pēc pārvadātāju aptaujāšanas pauda skaudru un nepielūdzamu statistiku, proti, šobrīd Pierīgas reģionā, tai skaitā Ogres novadā, kopā dažādiem pārvadātājiem trūkst 92 autobusu vadītāju. Nenoliedzami, katrs pārvadātājs var veikt uzlabojumus, pārskatīt resursus, darbinieku atalgojumu, tomēr situācija ir jārisina visas nozares līmenī. Tieši tāpēc LAP atbalsta nozares ģenerālvienošanos, kas paredzētu ievērojamus uzlabojumus šoferu atalgojumā un sociālajās garantijās, nosakot minimālo bruto algu mēnesī, definējot, vai un kā tiek apmaksāts laiks, kas pavadīts autobusa vadīšanā, kā arī starpreisu stāvēšanas laiks. Lai īstenotu nozares ģenerālvienošanos, ir nepieciešama sadarbība un kopīga izpratne ne tikai pārvadātāju starpā, bet arī pašvaldību, nozares arodorganizāciju un atbildīgo valsts institūciju vidū, un LAP pauž nepārprotamu vēlmi iesaistīties šādās nozares sarunās no pirmās dienas.

Uzskatām, ka šādi nozarei būtiski jautājumi skatāmi plašāk, sasaistot tos ar autobusu vadītāju profesijas popularizēšanu, izglītības piedāvājumu un kvalifikācijas iegūšanas veicināšanu, un redzam, ka te ir lieliskas iespējas iesaistīties arī pašvaldībām, it īpaši tām, kuru teritorijā ir pieejama profesionālā izglītība.

Aicinājums Ogres pašvaldībai

Aicinām Ogres pašvaldību koncentrēties lieliem mērķiem, lai sniegtu konkrētus un ilglaicīgus uzlabojumus iedzīvotājiem. Vienlaikus aicinām arī pašvaldību atbalstīt un palīdzēt skaidrot informāciju iedzīvotajiem atbilstoši valdībā apstiprinātajiem noteikumiem, gan attiecībā uz to, kā iedzīvotāji var uzzināt par izmaiņām kustību sarakstos, gan attiecībā uz pasažieru, kuriem ir kustību traucējumi, pārvadāšanu.

Liepājas autobusu parks nodrošina Ogres un Aizkraukles lotes reisu izpildi atbilstoši noslēgtā līguma un normatīvo aktu nosacījumiem, tostarp arī attiecībā uz pasažieru pārvadāšanu, kuriem ir kustību traucējumi. LAP ikdienā reisu izpildēs Ogres novadā norīko jaunus 4 šādus Isuzu Turquoise autobusus, izpildot dažādu maršrutu reisus. Gadījumos, kad personai ar kustību traucējumiem ir nepieciešams saņemt pakalpojumu reisā, kurā nav norīkots speciāli pielāgots autobuss vai personai nav zināma informācija par speciāli pielāgota autobusa norīkojumu konkrētā reisa izpildē, šo informāciju iespējams noskaidrot un pieteikt šādu autobusu 36 stundas pirms konkrētā reisa izpildes, piezvanot uz bezmaksas tālruņa numuru 80700004. Papildus vēlamies informēt, ka no 01.07.2022. līdz šim brīdim LAP ir pieņēmis un izpildījis 4 pasažieru pieteikumus par speciāli pielāgota autobusa norīkošanu maršruta Nr. 7788 ga-Ogre” un Ogre-Rīga” reisa izpildē.

Strādājot Ogrē un novadā, mēs uzklausām pasažierus un viņu vajadzības. Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanā esam atvērti saziņai ar pašvaldību konkrētu jautājumu risināšanā. Uzskatām, ka ar racionālu pieeju un sasniedzamo mērķi, kopīgi apsēžoties pie sarunu galda, ir iespējams atrast risinājumus.

Izprotam situāciju, ka atcelta reisa gadījumā iedzīvotājiem var nākties pārplānot dienas gaitu un piedzīvot neērtības. Visbiežākais iemesls reisu atcelšanai ir pēkšņi autobusa tehniski bojājumi un vadītāju saslimšana. Tāpēc šādos gadījumos, veicot reisu pārplānošanu, LAP kritiski izvērtē pieejamus alternatīvus risinājumus, lai reisu atcelšanas gadījuma sekas, t.i. pasažieriem sagādātas neērtības, samazinātu līdz minimumam un izmaiņu gadījumā ciestu pēc iespējas mazāk – pirmkārt, skolēnu pārvadājumi, otrkārt, to maršrutu izpilde, kuros ir rets reisu skaits dienā. Pasažierus, plānojot braucienu, aicinām iepazīties ar aktuālākajiem paziņojumiem mūsu informācijas kanālos, kuros informācija tiek atjaunota tiklīdz tā kļūst zināma.

Ogrē dispečeru un izziņu dienestu var sazvanīt pa tālruni 80700004, informāciju par atceltajiem reisiem var uzzināt www.lap.lv sadaļā jaunumi, kā arī Liepājas autobusu parka oficiālajā Facebook kontā.

Drošus, ērtus un patīkamus braucienus ar sabiedrisko autobusu veidojam mēs visi.

Cieņā,
Leonīds Krongorns, AS Liepājas autobusu parks valdes priekšsēdētājs