Apskaut mantu vai cilvēku?

[ A+ ] /[ A- ]

Apskaut mantu vai cilvēku?

Dzintra Mozule

Arvien vairāk jūtams, ka cilvēki nogurst no ziņām par pandēmiju. Kļūst nomākti, depresīvi un jautā: vai tad nekā cita šai pasaulē vairs nav?

Ir, un viens no šādiem dārgumiem ir cilvēcība. Pati nule pasmēlos spēku amerikāņu mācītāja Maka Lukado atziņā: «Gudrs tas cilvēks, kurš attiecībām piešķir lielāku nozīmi nekā lietām. Daudzi bagāti cilvēki ir nomiruši kā visskumjākie nabagi tikai tādēļ vien, ka savu dzīvi veltījuši mantai, nevis cilvēkiem. Un daudzi nabagi no dzīves ir atvadījušies kā vislielākie bagātnieki tāpēc, ka ir mīlējuši savus kaimiņus.»

Gadiem esmu zinājusi kādu, no malas raugoties, gruntīgu ģimeni. Vecāki – krietni darbarūķi, un arī bērni – teicami sava aroda pratēji. Liels bija mans pārsteigums, izdzirdot, ka tagad, kad vecīši aizsaulē, brāļi un māsas kļuvuši par svešiem cilvēkiem – nesatiekas un pat savā starpā nesazinās. Visdrīzāk, pie vainas ir mantas dalīšana. Nupat iedomājos citu saimi, kuras nākamā paaudze reiz atzinās: «Starp mūsu tēvu, kurš bija vecākais dēls ģimenē, un jaunāko brāli, kurš mantojis visu zemi, tādas īstas brāļu sarunas pat nav bijis.» Savulaik māmuļai palīdzēja abi, taču jaunākais dzīvoja tuvumā, pārnēma īpašumu un tam pieķērās. Vecākā brāļa gudrība teica: ja prasīšu savu daļu, varam kļūt svešinieki uz mūžu. Lāga dvēsele būdams, viņš izlēma savu enerģiju ieguldīt sievas atgūtajā zemē, nesaraujot saites ar brāli.

Nesen man stāstīja par kādu vecu vīru, kurš sēž uz savas siena kaudzes un nevar saprast, kāpēc ir tik vientuļš un neviens viņam nezvana. Atbilde, šķiet, ir viņā pašā. Savu rūgtumu par to, ka visu mūžu krāto nav īsti kam atstāt, viņš slēpj aiz nevajadzīgas bravūras. Paņem uz krūts un apzvana radus, lai norādītu katra sliktās īpašības un paziņotu, ka tie no viņa sakrātās mantības nedabūs «ne baļķi, ne akmeni».

Jau minētais mācītājs liek arī aizdomāties: vai tiešām savas dzīves pēdējās dienās tu vēlēsies apskaut savu auto, naudu vai citu mantu, vai tomēr ilgosies pēc cilvēka tuvuma?

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!