Ar elku pie stūres

[ A+ ] /[ A- ]

Ar elku pie stūres

Dzintra Mozule

Atzīšos: neesmu autovadītāja, bet mobilo tālruni, protams, izmantoju. Tamdēļ man nav svešas situācijas, kad kāds piezvana un tikai pēc prāvas sarunas atzīstas, ka pašlaik atrodas pie stūres. Tālab šoreiz par mūslaiku elku – viedtālruni. Par stipru ieradumu, ar kuru varam arī sev kaitēt. Esmu lasījusi aptauju datus, kuros jauni cilvēki to pielīdzina vai pat vērtē augstāk par attiecībām ar saviem vecākiem vai citiem tuviniekiem. Taču sarunas vai sērfošanu viedtālrunī turpinot pie auto stūres, tas jau kļūst bīstami. Statistika vēstī, ka aptuveni 20–30 procenti no visiem satiksmes negadījumiem saistīti ar mobilā telefona lietošanu auto vadīšanas laikā. Šoferīši apzinās, ka tādējādi novērš uzmanību no ceļa, bet nespēj šim kārdinājumam pretoties.

Lasīju trāpīgu Latvijas Universitātes profesora un Psiholoģijas nodaļas vadītāja Ivara Austera salīdzinājumu: atrodoties operā vai teātrī, mēs telefonu izslēdzam, bet, ja tomēr lietojam, tad drīz vien saskaramies ar apkārtējo nosodījumu. Automašīnā mēs acīmredzot jūtamies kā savā personīgajā telpā, kur ar telefona lietošanu it kā nevienam netraucējam. Šai rīcībai trūkst apkārtējo nosodījuma un spiediena tā nedarīt.

Protams, ārkārtējās situācijas laikā izrādes neapmeklējam, bet auto un tālruņus turpinām izmantot. Tamdēļ arī mums, žurnālistiem, atkal un atkal jātgādina par apdraudējumu, esot kopā ar elku pie stūres. Gribas ticēt, ka ar laiku šāds spiediens varētu dot augļus. Vai atceraties, kā pirms gadiem izturējāmies pret drošības jostām? Sākumā tām bija liels pulks «skeptiķu», daudzi cilvēki tās nelietoja – gan pie stūres, gan sēžot blakus vai aizmugurē. Taču tagad drošības josta automašīnā ir kļuvusi par normu, kuru neievēro vien retais. Lielākā daļa sabiedrības saprot, ka tā patiešām glābj dzīvības – tieši tāpat kā mobilo tālruņu nelietošana. Attieksmei pret drošības noteikumu ik uz soļa ir dzīvības cena.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!