Ar fotogrāfiju starpniecību aicina iepazīt skarbo, bet skaisto Afganistānu

[ A+ ] /[ A- ]

Izstādes atklāšana: Sandijs Semjonovs (no kreisās), Egils Helmanis, Līga Ausjuka, Ineta Tamane un Artūrs Mangulis.

Izstādes atklāšana: Sandijs Semjonovs (no kreisās), Egils Helmanis, Līga Ausjuka, Ineta Tamane un Artūrs Mangulis.

Pirmdien, 25.augustā, tirdzniecības centrā «Ogres Prestižs» tika atklāta Egila Helmaņa foto izstāde «Atvadas no Afganistānas». Fotogrāfiju autors ļauj iepazīt šīs skarbās, kara plosītās, bet neticami skaistās zemes ļaudis un viņu dzīvesveidu.

Izstādē var aplūkot vairākus desmitus fotogrāfiju, kas tapušas sešu gadu laikā (no 2007. līdz 2013.gadam), E.Helmanim kopā ar žurnālistu Sandiju Semjonovu un TV operatoru Ģirtu Straustiņu vairākkārt viesojoties Afganistānā.

Fotogrāfijās fiksēti dzīves mirkļi

«Šī izstāde ir kā ceļojums laikā un telpā. Atrodoties Afganistānā, ir sajūta, ka esi nonācis viduslaikos. Izstādes mērķis – likt cilvēkiem aizdomāties, cik patiesībā labi mēs dzīvojam un bieži vien sūkstāmies par maznozīmīgām likstām, nenovērtējot to, kas mums ir. Tie apstākļi, kādos dzīvo afgāņi, ir pavisam citi. Fotogrāfijās var redzēt cilvēku portretus, sadzīviskas ainas, arī bērnus un viņu rotaļlietas, kas ir pavisam vienkāršas un paštaisītas. Zem fotogrāfijām nav aprakstu, jo es negribu, lai tie bojā pašu fotogrāfiju un skatītājos veidotu kādu ievirzi. Es neesmu mākslinieks un nepretendēju uz mākslas izstādi. Tā ir foto fiksāža. Esmu fiksējis mirkli, ko vēlos parādīt arī citiem novadniekiem un Latvijas iedzīvotājiem,» pārdomās par foto izstādi dalās E.Helmanis.

Viss sākās ar ziedojumu afgāņu skolai

Bilžu autors atzīst, ka šīs fotogrāfijas ir kļuvušas arī par daļu no kaut kā lielāka. «Vienā no ceļojumiem pa Afganistānu, kurp devos kopā ar S.Semjonovu, pabijām kādā lauku skoliņā. Tur uz četriem bērniem bija viena pildspalva, kuru skolēni kā tādu dārgumu padeva saviem biedriem. Atgriežoties mājās, radās doma palīdzēt šiem bērniem. Aicinājumam atsaucās Ogres 1.vidusskolas audzēkņi, kuri ziedoja kancelejas preces. Kad uzsākām ziedojumu vākšanu, mēs pat nenojautām, kā šis projekts izvērtīsies, bet domāju, ka esam spējuši šo pasauli padarīt kaut mazliet labāku, un ir prieks, ka šī projekta attīstību redzēja arī mūsu bērni,» saka E.Helmanis». Šobrīd Ogrei ar Afganistānu, konkrēti Meimanas pilsētu, ir izveidojusies sadraudzība, šeit viesojies arī Maimanas mērs. To visu novērtēja ASV valdība, dodot iespēju Ogrei startēt projektu konkursā un iegūt atbalstu 1600 400 ASV dolāru apmērā Ogres 1.vidusskolas trešā korpusa jumta nomaiņai un siltināšanai.

Dots devējam atdodas

Izstādes atklāšanā Ogres novada domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis pateicās E.Helmanim par ieguldīto enerģiju un darbu gan Ogres un Maimanas sadraudzības saišu stiprināšanā, gan arī par piesaistītajām investīcijām Ogres 1.vidusskolas infrastruktūras uzlabošanā. «Vēlos teikt Egilam milzīgu paldies par šo projektu no domes, no manis personīgi un, es ceru, arī no visiem, kuri redzēs šo izstādi,» sacīja A.Mangulis.

Savukārt Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Tamane, kura izstādē skatāmo bilžu tapšanas laikā bija Ogres 1.vidusskolas direktore un iesaistījās ziedojumu vākšanā Meimanas meiteņu skolai, pauda gandarījumu, ka šie ceļojumi uz Afganistānu pārvērtušies par nozīmīgu projektu abām pilsētām. «Un ideja ir tāda – dod otram kaut mazumiņu un varbūt pēc kāda laika tev tas atnāks atpakaļ pilnīgi citādā veidā un no citiem cilvēkiem,» atzina I.Tamane.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī ASV Gaisa spēku militārie inženieri un viņu kolēģi no NBS, kuri šobrīd veic Ogres 1.vidusskolas jumta renovācijas darbus. Domes vadība pateicās karavīriem par godprātīgo darbu un katram pasniedza nelielu suvenīru.

Izstādi tirdzniecības centrā «Ogres prestižs» (Ogrē, Mednieku ielā 21/23 1.stāvā) var aplūkot vēl līdz septembra beigām no pulksten 8 līdz pulksten 21.

Izstādi atbalsta Ikšķiles novada dome, Ogres novada dome, «Live Rīga», kā arī Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola.

Dzintra Dzene

Dzintras Dzenes foto