Ar spēles palīdzību aicina iemācīties atpazīt vardarbību

[ A+ ] /[ A- ]

Ar spēles palīdzību aicina iemācīties atpazīt vardarbību

Dzintra Dzene

Krīzes laikā, kad izjaukts ierastais dzīves ritms un jāievēro dažādi ierobežojumi, daudzi izjūt spriedzi, trauksmi, dusmas, bēdas vai nomāktību. Šīs emocijas nereti pāraug fiziskajā vai emocionālajā vardarbībā pret vistuvākajiem – ģimenes locekļiem, tostarp bērniem. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTI) darbinieki ir radījuši izglītojošu spēli «Hei, moties!», kas veidota ar mērķi pilnveidot bērnu un jauniešu izpratni par vardarbību un mudināt viņus par to neklusēt, bet aktīvi rīkoties, lai pasargātu no ļaunprātīgas rīcības gan sevi, gan citus.

VBTAI īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta «Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē» ietvaros izstrādātā izglītojošā interaktīvā spēle «Hei, mosties!» draudzīgā veidā izglīto bērnu jautājumos, kas saistīti ar emocionālo un fizisko drošību ģimenē, skolā, uz ielas, internetā, un tās spēlētājs caur ikdienišķām situācijām var attīstīt prasmi pazīt vardarbības pazīmes, kā arī iegūt informāciju, kur vērsties pēc palīdzības.

Kā atzīst speciālisti, šis nu ir tas gadījums, kad pieaugušie varētu pārsteigt bērnu, ne vien atļaujot, bet pat mudinot uzspēlēt spēli telefonā.

Spēlējot «Hei, mosties!», bērni var vieglā, rotaļīgā formā uztvert un izprast būtisko informāciju. Spēles darbība notiek izdomātā vidē – meža pasaulē, kas pielāgota mūsdienu apstākļiem. Tās galvenie varoņi ir pusaudži, kuru tēli līdzīgi ežiem. Uzsākot spēli, spēlētājs izveido savu profilu, piešķir tam noteiktu ārējo izskatu un lietotāja vārdu. Spēles gaitā iegūtos punktus var izmantot, lai iegādātos priekšmetus sava virtuālā mājokļa pilnveidošanai. Spēlē ir iepriekš definētas situācijas un secīgas darbības katrai spēlētāja izvēlētajai rīcībai spēles gaitā, nonākot līdz konkrētam situācijas risinājumam, kas var būt gan pozitīvs, gan negatīvs – atkarībā no spēlētāja izvēlētās stratēģijas. Spēle saglabā iepriekš sasniegtos rezultātus un ļauj to turpināt no vietas, kurā bērns to pabeidzis.

Papildus dažādām visbiežāk izplatītajām vardarbības formām spēlē «Hei, mosties!» iekļautas arī intelektuālas spēles un izglītojoši jautājumi, kas attīsta jaunā spēlētāja prāta izveicību, pacietību un loģisko domāšanu. Spēles beigās bērns var redzēt, kādu vērtējumu viņš ieguvis, kā arī sacensties ar draugiem, salīdzinot punktu skaitu.

Tāpat spēlētājiem tiek atgādināts par iespēju vērsties pēc konsultācijas un palīdzības, zvanot pa Bērnu un jauniešu uzticības tālruni 116111, kā arī atgādināti drošas interneta lietošanas pamatprincipi.

Ar šīs spēles palīdzību iejusties «adataina» pusaudža ikdienā var jebkurš viedtālruņa vai datora lietotājs. Spēle bez maksas ir lejuplādējama «Google Play» un «Apple Store» elektronisko lietotņu veikalos, kā arī ir pieejama VBTAI mājaslapā.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!