Ar velosipēdista tiesībām kabatā braukšana daudz drošāka

[ A+ ] /[ A- ]

Lai piedalītos ceļu satiksmē, arī velosipēdu vadītājiem jāiegūst tiesības un jāpārzina ceļu satiksmes noteikumi.

Sākoties velosipēdistu sezonai, ceļu policijas darbinieki lielu uzmanību pievērš tam, vai riteņbraucēji nebrauc reibumā, kā arī – vai viņiem ir velosipēda vadītāja tiesības, tātad – zināšanas ceļu satiksmes noteikumos.

Tiesības vadīt divriteni gan pieaugušie braucēji, gan arī pusaudži var iegūt, individuāli dodoties Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) un nokārtojot eksāmenu, kā arī to var izdarīt kolektīvi. CSDD Ogres nodaļas priekšnieks Arnis Celmiņš stāsta, ka ik gadu, tuvojoties skolēnu vasaras brīvlaikam, CSDD darbinieki labprāt atsaucas skolu aicinājumiem un dodas uz mācību iestādēm, kur pieņem velosipēdu vadītāju eksāmenus.

Noteikumi jāzina sevis, nevis citu dēļ

«Pēdējo nedēļu laikā esam paviesojušies vairākās Ogres, Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma novada vispārizglītojošajās mācību iestādēs. Skolas ar katru gadu aizvien vairāk novērtē mūsu piedāvāto iespēju audzēkņiem iegūt velosipēda vadītāja tiesības, nokārtojot eksāmenu mācību iestādē. Protams, eksāmenu var nokārtot tikai tad, ja skolēns iepriekš ir tam gatavojies. Ja kāda skola šo iespēju vēl nav izmantojusi, tad līdz mācību gada beigām, iepriekš piesakoties, to vēl var pagūt izdarīt.

Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka bērni, kuri šīs tiesības ieguvuši, mudina to darīt arī vienaudžus, un tas ir pozitīvi, jo diemžēl ceļu satiksmes noteikumu nepārzināšana nereti ir iemesls ceļu satiksmes negadījumiem. Arī braucot ar velosipēdu, jāzina, kā, piemēram, pareizi šķērsot krustojumu. Turklāt jāatceras, ka velosipēda vadītājs ir viens no neaizsargātākajiem satiksmes dalībniekiem – sadursmē ar auto, viennozīmīgi, cietējs būs velosipēdists,» atzīst A.Celmiņš.

Jāatbild uz 10 jautājumiem

Velosipēda vadītāja apliecību var saņemt bez maksas jebkurā CSDD nodaļā, sekmīgi nokārtojot teorētisko eksāmenu ceļu satiksmes noteikumos un satiksmes drošībā. Protams, ne jau katram izdodas eksāmenu nolikt ar pirmo reizi, jo arī šim, kā jebkuram pārbaudījumam, ir rūpīgi jāgatavojas. Eksāmenā jāatbild uz desmit jautājumiem par ceļu satiksmes drošību, līdzīgi, kā tas notiek, kārtojot autovadītāja eksāmenu. Ja vismaz uz astoņiem jautājumiem sniegtas pareizas atbildes, tad apliecība ir iegūta. Nokārtot eksāmenu bez iepriekšējas gatavošanās nav iespējams.

Par katru atkārtoto eksāmenu jāmaksā 76 santīmi. Kā skaidro A.Celmiņš, šī samaksa ieviesta, lai stimulētu topošos braucējus nopietnāk apgūt ceļu satiksmes noteikumus.

Par braukšanu bez velosipēdista tiesībām var sodīt

Ceļu policijas darbinieki atgādina, ka ar velosipēdu pa ielām un ceļiem var braukt tikai no 12 gadu vecuma, turklāt, ja ir iegūta velosipēda vadītāja apliecība. Šī ir tēma, kuru vecākiem vajadzētu nopietni pārspriest ar savām atvasēm, un bērnu drošības labad neļaut viņiem vizināties pa ielām, ja tiesības nav iegūtas, kā arī jāpatur prātā, ka saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu, par velosipēda vadītājam noteikto prasību pārkāpšanu var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu no pieciem līdz 20 latiem. Ja riteņbraucējs ir nepilngadīgs, jāatbild viņa vecākiem.

Informācijai:

No kāda vecuma atļauts braukt ar velosipēdu ?

– Līdz septiņu gadu vecumam bērns var būt velosipēda pasažieris;

– no septiņiem līdz 12 gadiem jāmācās braukt pagalmā, parkā, stadionā vai uz ielas kopā ar pieaugušo ( tādu, kuram vismaz 18 gadu);

– no 12 gadu vecuma katrs, sekmīgi nokārtojot eksāmenu, var kļūt par pilntiesīgu velosipēda vadītāju.

Kā iegūt velosipēdista apliecību?

Jādodas uz CSDD nodaļu, līdzi ņemot:

– pasi vai dzimšanas apliecību (no 15 gadiem nepieciešama pase);

– vienu fotogrāfiju (paredzēta dokumentiem).

Kā sagatavoties eksāmeniem?

Apgūt nepieciešamās zināšanas, lai kārtotu eksāmenu CSDD velosipēdista apliecības iegūšanai, var:

– no izdevniecības Zvaigzne ABC grāmatas «Ceļā ar velosipēdu» vai no Ceļu satiksmes noteikumiem;

– Ceļu satiksmes noteikumos pretendentam īpaša uzmanība jāpievērš CSN 22.nodaļai, prasībām krustojumu šķērsošanā un galvenajām ceļa zīmēm;

– CSDD mājas lapā www.csdd.lv pieejams velo tests, kuru pildot var pārbaudīt savas zināšanas un gatavību tiesību iegūšanai.

Dzintras Dzenes foto