Arī šogad dabas liegumā «Daugava pie Kaibalas» par zāles «pļaušanu» rūpējas aitas

[ A+ ] /[ A- ]

Arī šogad dabas liegumā «Daugava pie Kaibalas» par zāles «pļaušanu» rūpējas aitas

Dzintra Dzene

Līdzīgi kā pērn, arī šogad dabas lieguma «Daugava pie Kaibalas» teritorijā nogādāts aitu ganāmpulks, ierasto zāles pļaušanu salā aizstājot ar ganībām. Tiesa gan, šogad aitu skaits ir mazāks nekā pagājušajā gadā, un tās nāk no zemnieku saimniecības Birzgalē.

Vides inženiere Sandra Pudāne stāsta, ka ganīšanu veic ar mērķi atjaunot bioloģisko zālāju, jo uz salas kādreiz bijis bioloģiski vērtīgais zālājs, kas daudzu gadu nekopšanas rezultātā aizaudzis, tāpēc to nepieciešams atjaunot un noganīšana ir labākais veids, kā to izdarīt.

«Pļaušana arī ir līdzvērtīga, bet, izvērtējot visus par un pret, tomēr secinājām, ka ganīšana ir dabīgāka, videi saudzīgāka, ekoloģiskāka, un arī aitas noēdamo zāli izēd uz izlasi. Tas nav pļāvējs, kas visu nopļauj pēc kārtas,» stāsta S.Pudāne.

Šogad uz salas trīs mēnešus dzīvos sešas aitas. Izvērtējot aizvadīto gadu, kad uz salas bija nogādātas 20 mobilā ganāmpulka aitas, secināts, ka tas ir bijis krietni par daudz pusotru hektāru lielajai salai, aitas zāli ātri noēda, un ganīšanas laiks bija jāsaīsina līdz vienam mēnesim.

Pirmajā gadā ganāmpulku nodrošināja Latvijas dabas fonds, bet šogad tas piedāvā tikai govju ganāmpulkus, tāpēc meklēti citi risinājumi un šogad salā mīt aitiņas no Birzgales pagasta «Segliņu» saimniecības. Aitas ļoti ātri adaptējas jebkurā vidē, kur ir pieejama barība. «Šīs aitas ir mājas aitas, tāpēc drosmīgākas, vairāk pieradušas pie cilvēkiem. Vēlos vērsties pie visiem iedzīvotājiem, makšķerniekiem, atpūtniekiem, kuri var apmeklēt salu – liels lūgums neaiztikt, netraucēt aitas, noteikti nebarot, jo aitiņu barība ir zāle un tām regulāri tiek nodrošināts arī nepieciešamais sāls,» skaidro S.Pudāne.

Visas vasaras garumā aitas regulāri apciemos gan saimnieks, gan pašvaldības pārstāvji, nodrošinot nepieciešamo uzraudzību.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!