Ārkārtējā situācija pagarināta līdz 28.februārim. Vakcinācijas sertifikātiem noteikts derīguma termiņš

[ A+ ] /[ A- ]

Ārkārtējā situācija pagarināta līdz 28.februārim. Vakcinācijas sertifikātiem noteikts derīguma termiņš

Dzintra Dzene

6.janvārī valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, nosakot Covid – 19 sertifikātu derīguma termiņu pieaugušajiem iedzīvotājiem. Līdz 28.februārim pagarināta arī valstī noteiktā ārkārtējā situācija, nenosakot papildus ierobežojumus šobrīd jau esošajiem.

Covid – 19 vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņš Latvijā stāsies spēkā 15.februārī un attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu epidemioloģiski drošā vidē, kur nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu.

 

Bez balstvakcīnas uz darbu – jā, uz koncertu – nē!

Savukārt darba pienākumu veikšanai joprojām saglabājas prasība pēc pabeigtas primārās vakcinācijas, balstvakcinācija tiek stingri rekomendēta. Tas nozīmē, ka arī turpmāk gan valsts pārvaldē, gan privātā sektorā klātienē drīkstēs strādāt darbinieki, kas ir saņēmuši primāro vakcināciju pret Covid – 19, gan Covid – 19 pārslimojušie. Nesaņemot balstvakcīnu, kā jau iepriekš minēts, sertifikāts nebūs derīgs, saņemot pakalpojumus, apmeklējot kultūras iestādes, veikalus un citus objektus, kuru darbība notiek «zaļajā režīmā».

Vakcinācijas derīguma termiņš netiek attiecināts uz personām līdz 18 gadiem, jo šai iedzīvotāju grupai balstvakcinācija pašlaik nav nepieciešama.

 

Vakcinācijas sertifikātam – piecu vai deviņu mēnešu derīguma termiņš

Vakcinētajiem cilvēkiem sertifikāts būs spēkā deviņus mēnešus pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas dienas. Ar vakcīnu «Vaxzevria», «Spikevax» vai «Comirnaty» tie būs deviņi mēneši, bet pēc vakcīnas «Janssen» saņemšanas – pieci mēneši. Jāpiebilst, ka Eiropas Komisija ir apstiprinājusi noteikumus, kas paredz noteikt deviņu mēnešu (270 dienu) derīguma termiņu digitālajam Covid – 19 vakcinācijas sertifikātam, kas tiek izmantots Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, dodot tiesības valsts iekšienē noteikt savus sertifikātu derīguma termiņus. Tas nozīmē, ka ceļošanai arī «Janssen» vakcīna būs derīga deviņus mēnešus, bet īsāks termiņš attieksies uz minētā sertifikāta izmantošanu valsts iekšienē, ja tā būs noteikts.

 

Tiem, kas vakcinējušies līdz 15.septembrim, ieteicams pieteikties balstvakcīnai

Kā norāda Veselības ministrijas pārstāvji, saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, balstvakcinācija nepieciešama, lai saglabātu organisma aizsardzību pret vīrusu un novērstu riskus smagas slimības gaitai.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts norāda, ka tiem, kuri būs vakcinējušies, piemēram, 15.septembrī un iepriekš, sertifikāta derīguma termiņš februāra vidū beigsies. Tāpēc ministrs aicināja iedzīvotājus saņemt balstvakcīnu, lai sertifikāta derīguma termiņš atjaunotos.

Covid – 19 vakcinācijas sertifikāts ir derīgs uzreiz pēc balstvakcinācijas veikšanas, kad vakcinācijas iestāde ir ievadījusi datus par vakcinācijas faktu E – veselībā. Vienlaikus jāņem vērā, ka informāciju par veikto balstvakcināciju ārstniecības iestādes drīkst ievadīt E – veselības sistēmā 48 stundu laikā pēc vakcinācijas.

Jauno sertifikātu iespējams lejupielādēt vietnē «covid19sertifikats.lv» – turpat, kur citus vakcinācijas, pārslimošanas vai testa veikšanas sertifikātus.

 

Pēc primārās vakcinācijas un Covid – 19 pārslimošanas sertifikāta derīgums saglabājas

Preses konferencē pēc Ministru kabineta sēdes, atbildot uz žurnālistu jautājumiem, Nacionālā veselības dienesta vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala norādīja, ka Covid – 19 primārās vakcinācijas sertifikātam darbības termiņš netiek noteikts, ja personai ir laboratoriski apstiprināta inficēšanās ar Covid – 19 un saņemtas divas vakcīnas devas primārajā vakcinācijā. Tātad, ja persona Covid – 19 pārslimo pirms balstvakcīnas saņemšanas, šis fakts tiek pielīdzināts balstvakcīnai un tā, lai gan tiek rekomendēta, nav nepieciešama, lai sertifikāts joprojām būtu derīgs. D.Pauļuts piebilst, ka šobrīd balstvakcinācijas sertifikātam nav noteikta derīguma termiņa, taču viņš pieļauj, ka nākotnē šī situācija varētu mainīties – ir valstis, kuru iedzīvotāji jau tagad saņem otro balstvakcīnas devu jeb ceturto vakcīnu, un, iespējams, arī mēs varam pie tā nonākt, vadoties pēc epidemioloģiskās situācijas pasaulē un valstī.

 

Iesaka lietot «FF2» sejas maskas

Jautāta, kā uzzināt sertifikāta derīguma termiņu, VM skaidro, ka šobrīd tiek vērtēts tehniskais risinājums, lai no 15.februāra atspoguļotu paziņojumu par sertifikāta derīguma termiņa beigām katra lietotāja profilā vietnē «covid19sertifikats.lv». Šobrīd termiņu var aprēķināt pēc otrās vakcīnas veikšanas datuma.

Veselības ministrs piebilst arī, ka būtu jāmeklē risinājumi, kā pāriet uz kvalitatīvāku «FF2» sejas masku jeb respiratoru lietošanu ikdienā, taču tas šobrīd ir tikai ieteikums.  Šī norma nav saistoša, kamēr valdība neradīs risinājumu, kā ar minētajām maskām, kas ir dārgākas par medicīniskajām maskām, bez maksas nodrošināt mazturīgos iedzīvotājus, līdzīgi, kā tas iepriekš bija ar medicīniskajām maskām. D.Pauļuts norāda arī, ka par papildus drošības pasākumiem valstī varētu lemt tad, kad saslimušo skaits diennaktī sāks pārsniegt trīs tūkstošus cilvēku.

 

Aicina pieteikties balstvakcīnai

Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča atgādina, ka  balstvakcīnas saņemšanai var pieteikties vietnē «manavakcina.lv», zvanot uz tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai arī dzīvās rindas ietvaros izbraukuma vakcinācijas laikā.

Tāpat E.Juhņēviča informē, ka no 349 000 cilvēkiem, kuriem beigsies sertifikātu derīguma termiņš līdz 15.februārim, balstvakcīnu jau ir saņēmuši 170 000 cilvēku. Viņa aicināja neatlikt balstvakcīnas veikšanu uz pēdējo brīdi, lai neveidotu garas rindas un neradītu sabiedrībā neapmierinātību ar to.

Jāpiebilst, ka līdz šim Latvijā vismaz vakcīnas pret Covid – 19 vienu devu saņēmuši 69,6 procenti iedzīvotāju, bet noslēguši vakcināciju – 66,9 procenti.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!