Atskurbšanas telpu jautājums joprojām aktuāls – dzērāju mazāk nekļūst

[ A+ ] /[ A- ]

Alkohola cienītāju skaits diemžēl ik dienu pieaug. Lai pārmēru iereibušie, uz ielas gulošie cilvēki ziemas salā nenosaltu, vai arī, lai ar viņiem negadītos kāda cita nelaime, rūpējas Ogres novada pašvaldības policijas darbinieki un acīgie iedzīvotāji, kuri ziņo par kritušajiem. Joprojām ir aktuāls jautājums, kas notiks ar pārmēru iereibušajām, uz ielas gulošajām personām, ja atskurbšanas pakalpojumi vairs nebūs pieejami.

«OVV» jau rakstīja, ka oktobrī Ogres novada pašvaldības administrācijas ēkā notika sanāksme, kurā bija aicināti piedalīties četru novadu (Ogres, Lielvārdes, Ķeguma un Ikšķiles) pārstāvji, lai lemtu par šobrīd Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona Ogres policijas iecirkņa Īslaicīgās aizturēšanas izolatora telpās esošo atskurbšanas istabu tālāko likteni. Jau tuvākajā laikā paredzēts Izolatora telpu remonts, un pēc tā pabeigšanas atskurbšanas pakalpojumiem šeit vairs nebūs vietas.

Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis norāda, ka faktiski nav tādas dienas, kad kādai personai nebūtu jāsniedz atskurbšanas pakalpojumi. Šobrīd tiek apspriesti dažādi varianti par šā pakalpojuma nodrošināšanas iespējām, un viens no tiem ir mobilo atskurbšanas telpu ierīkošana policijas pagalmā, protams, ja tam piekritīs Valsts policijas vadība un pašvaldība radīs nepieciešamos finansiālos līdzekļus. «Atskurbšanas telpas varētu tikt ierīkotas pārvietojamā, speciāli aprīkotā dzīvojamā vagoniņā, ko varētu pieslēgt pilsētas komunikācijām. Tā ir inovatīva ideja un pagaidām, ja tā var teikt, tikai idejas līmenī. Kāds būs risinājums, to rādīs laiks, jo jaunu atskurbšanas telpu ierīkošanai, lai kur arī tās atrastos, nepieciešams prāvs finansējums. Taču tas, ka atskurbšanas pakalpojumi mūsu iedzīvotājiem ir nepieciešami, šķiet, nav noliedzams, un ziemas salā atstāt cilvēku uz ielas bezpalīdzīgā stāvoklī, pat ja viņš tādā nonācis paša vainas dēļ, mēs nevaram,» saka U.Ulmanis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir ierosinājusi pašvaldībām no valsts budžeta līdzekļiem kompensēt izdevumus, kas radušies par personu izvietošanu atskurbtuvēs. Pagaidām vienošanās šajā jautājumā nav panākta. Atskurbtuvju uzturēšanas problēma ir aktuāla jau ne vienu gadu vien, un diemžēl šobrīd tā tiek novelta tikai un vienīgi uz pašvaldību pleciem, lai gan alkoholisms jau sen ir kļuvis par valsts mēroga problēmu, kas faktiski netiek risināta.

 

Dzintra Dzene