Būvniekiem un attīstītājiem ir sena tradīcija – jaunbūvju pamatos ievietot kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Atklājot būvlaukumu, zivju audzētavas «TOME» topošā inovāciju centra pamatos kopā ar pašu vēstījumu, lata monētu ar lasi un kolekcijas monētu «Zvaigžņu putekļi» kapsulā ievietots arī laikraksta «Ogres Vēstis Visiem» jaunākais numurs.
Zivju audzētava «TOME» tika atklāta 1929. gadā, un tā ir pirmā valsts zivju audzētava Latvijā, kura savu darbu turpina vēl šodien. Zivju audzētavas baseinos un dīķos ik gadu tiek izaudzēti vairāki simti tūkstoši lašu, taimiņu, zandartu un citu zivju mazuļi, kas tālāk nonāk Latvijas ūdeņos.
Pielietojot zinātni un uzkrāto pieredzi gadsimta garumā, zivju audzētavas «TOME» akvakultūras inovāciju centrs būtiski paplašinās zivju audzētavas darbību.
Kapsulas iemūrēšanas ceremonijā institūta «BIOR» direktors Aivars Bērziņš uzsvēra, ka zivju audzētava «TOME» ir lielu pārmaiņu priekšā: «Liekot pamatus nacionāla mēroga akvakultūras inovāciju infrastruktūras centram, kurā tiks apvienota zinātne un praktiskās zināšanas, esmu drošs par Latvijas akvakultūras attīstību ne tikai nacionālā, bet arī starptautiskā mērogā.»
Savukārt Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs uzsvēra zivju audzētavas «TOME» unikalitāti:
«No paaudzes paaudzei nodotās akvakultūras zināšanas īstenojot praktiskā, sūrā un smagā darbā, «TOMEI» ir izdevies saglabāt agrāk lielākās Latvijas lašu upes – Daugavas – lašu un taimiņu populāciju. Šeit strādājošie zivkopji ar uzkrāto pieredzi un zināšanām veicinājuši Latvijas ūdenstilpju papildināšanu ar zivju mazuļiem jau teju gadsimta garumā.»
Akvakultūras inovāciju centra projektēšanu un būvniecību 1540 m² platībā, kā arī nepieciešamo tehnoloģiju uzstādīšanu nodrošina personu apvienība «Velve ABT». Latvijas būvkompānija SIA «Velve» atbildīga par būvprojekta izstrādi un veic būvdarbus, savukārt Maltas uzņēmums «Aqua BioTech Group» izstrādā tehnoloģijas projektu un veic zivju audzēšanas iekārtu un aprīkojuma piegādi. Ēkā būs astoņas dažādas tehnoloģiskas sistēmas – eksperimentālā, recirkulācijas tipa, vaislas zivju izturēšanas, ikru inkubācijas, zivju kāpuru izturēšanas, to piebarošanas un zivju mazuļu audzēšanas sistēma, kā arī viena dzīvās barības audzēšanas sistēma.
Jaunā akvakultūras centra projektēšanā, būvniecībā un ekspluatācijā tiks izmantoti ilgtspējīgi un inovatīvi risinājumi. Centrs atbildīs gandrīz nulles enerģijas ēkas standartam, tiks aprīkots ar saules paneļu sistēmu elektroenerģijas ražošanai, bet apkuri zivju audzētavā nodrošinās zemes siltumsūknis.
Projekts «Zivju audzētavas «TOME» nacionālas nozīmes inovāciju infrastruktūras centrs akvakultūrā» tiek īstenots ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu. Būvniecību plānots pabeigt šā gada beigās.
NO VĒSTĪJUMA NĀKOTNEI
Godātais lasītāj!
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» zivju audzētava «TOME» nepārtraukti darbojas kopš 1929. gada. Šeit, priežu mežu ieskautajā gleznainajā apkārtnē, kuru dēļ aukstajiem, dzidrajiem foreļu avotiem jau savulaik iecienīja Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, jau gadsimtu strādā zivkopji un pavairo lašu un taimiņu mazuļus. No paaudzes paaudzei nodotās akvakultūras zināšanas pielietojot praktiskā, sūrā un smagā darbā, izdevies saglabāt agrāk lielākās Latvijas lašupes – Daugavas – lašu un taimiņu populācijas. «TOMES» zivkopji ar uzkrāto pieredzi un zināšanām veicinājuši Latvijas ūdenstilpju papildināšanu ar zivju mazuļiem jau teju simts gadu. Šodien zivju audzētava «TOME» ir pārmaiņu priekšā, liekot pamatus nacionālas nozīmes akvakultūras inovāciju infrastruktūras centram, kuram uzsākot darboties, tiks veicināta Latvijas akvakultūras attīstība nacionālā un starptautiskā mērogā (..).