Biedrība «LABizjūta»  –  Meņgeles «Stiebriņu» saimnieku prieka darbs

[ A+ ] /[ A- ]

Biedrība «LABizjūta»  –  Meņgeles «Stiebriņu» saimnieku prieka darbs

Dzintra Dzene

Kopš pagājušā gada pavasara Meņģeles pagasta īpašumā «Stiebriņi»  valda mākslas gars. Būtībā šis gars tur valdījis jau krietnu laiku, bet tagad uzņēmīgie īpašuma saimnieki – Daiga un Andris Ekloni, kā arī Astra Mieze, nolēmuši tajā dalās arī ar citiem, izveidojot biedrību «LABizjūta».

Ideja par biedrība «LABizjūta» izveidošanu «Stiebriņu» saimniekiem radās jau 2019.gada nogalē un pērn ar publisko un privāto partnerattiecību biedrības «Zied zeme» un Lauku atbalsta dienesta (LAD), kā arī Eiropas lauksaimniecības fonda finansiālu atbalstu uzsāka šī projekta realizēšana.

Veica aptauju par meņģeliešu radušajām vēlmēm

D.Eklona skaidro, ka viens no biedrības svarīgākajiem mērķiem ir attīstīt sabiedriskā labuma radošo darbnīcu, kas atrodas «Stiebriņos» un kurā ikvienam būs iespēja piedalīties dažādās vizuālās mākslas nodarbībās, strādājot ar mālu, papīru, krāsām un  dabas materiāliem.

«Biedrības dibinātāji esam mēs trīs, bet tajā darbojas aptuveni desmit biedru – Meņģele pagasta aktīvisti, kuriem ir līdzīgas intereses un vēlme īstenot sabiedriskā labuma projektus, organizējot  radošās nodarbības dažāda vecuma cilvēkiem. Mana un vīra aizraušanās ir māls. Jau iepriekš esam pasnieguši māla veidošanas nodarbības gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan personām ar veselības traucējumiem. Pirms dibināt biedrību, veicām nelielu vietējo iedzīvotāju aptauju, vai viņus vispār  varētu interesēt darboties ne tikai ar mālu, bet iesaistīties arī citās radošās aktivitātēs. Mums ir dažādi plāni, ko varam piedāvāt. Praktiski visi aptaujātie norādīja, ka viņus tas interesētu,» stāsta D.Eklone.

Biedrība tika nodibināta un tās pārstāvji ķērās pie darba. «Pērn  paguvām realizēt divus projektus, bet pandēmijas laikā darbnīca, kas ierīkota moduļa tipa ēkā, vēl nebija vēl oficiāli nodota ekspluatācijā.  Tagad ir un augustā plānojam  svinīgu tās atklāšanu. Mājā ir noliktava, žāvētava un nodarbību telpa līdz 10 cilvēkiem. Māja šobrīd nav apkurināma un tai nav pievadīts ūdens. Pagaidām ir iespēja izmanto āra tualeti un aku, bet jautājums par apkuri un labierīcībām laika gaitā būs jārisina, lai nodarbības šeit netraucēti varētu notikt arī ziemas mēnešos. Vasaras mēnešiem  iepriekšējā projekta ietvaros iegādātā arī liela izmēra telts, galdi un krēsli un  nodarbības var notikt ārā.

Realizēs projektu – «No māla pikas līdz kopgaldam»

Jau septembrī biedrība plāno realizēt pirmo projektu tuvējās apkārtnes skolu audzēkņiem. Tas sauksies «No māla pikas līdz kopgaldam» un paredz māla trauku veidošanas nodarbības skolēniem. «Šo projektu īstenosim pateicoties Ogres novada pašvaldības projektu konkursā ««Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši (R.A.D.I.) – Ogres novadam». Biedrība «LABizjūta» minētā projekta relizācijai ieguva finansējumu 950 eiro apmērā. Ogres novada iedzīvotājiem nodarbības plānotas bez maksas, bet, gan gribētāji būs no citiem novadiem, tad, lai uzturētu biedrību, mēs kādu maksu piemērosim, » stāsta D.Eklone, piebilstot, ka biedrība ir pateicīga Ogres novada pašvaldībai arī par projekta atbalstīšanu projektu  konkursā «Veidojam vidi ap mums Ogres novadā», kur «LABizjūta» saņēma finansējumu projektam «Sakopta, baudāma un veselību veicinoša vide sabiedriskās, radošās darbnīcas apkārtnē».

Veic apjomīgus vides sakopšanas un stādīšanas darbus

Minētā projekta ietvaros «Stiebriņos» veikti apjomīgi vides sakopšanas un labiekārtošanas darbi – kopš maija sagatavota teritorija grunts virskārtas nomaiņai un melnzemes uzklāšanai (pļauts, griezts, zāģēts, grābts, izcelti vairāki veci celmi). Uzklāta melnzeme un nolīdzināta teritorija. Sagādāti un iestādīti dekoratīvie augi, iesēts zāliens. Tika izveidotas divas dobes, kas pārklātas ar agroplēvi un noklātas ar šķeldu. Pirmā dobe, ko saimnieki nodēvējuši par «Buru» iestādīti jaunie augi. Šogad vēl maziņi, bet drīz paaugsies un visā savā krāšņumā priecēs darbnīcas apmeklētājus. Dobē «Bura» varēs apskatīt dažāda veida hortenzijas, balto forsītiju, spireju, bārbeles, kadiķus, purpura ābeli, Kanādas hemlokegli, tūjas, vilkābeli un citus ne mazāk krāšņus un smaržīgus augus, kas rotās apkārtni. Dobe tiks papildināta vēl ar citiem augiem, kurus šobrīd nevar pārstādīt, kā piemēram, rozes.

Otro dobi, kas nodēvēta par «Bērziņu» papildinās rudenī un jau esošajiem īrisiem, papardēm, cidonijai un dzērvenēm nāks klāt flokši, lupīnas, astilbes, anemones un citi daudzgadīgi augi. Daigai īpašs prieks ir par to, ka projekta  ietvaros izdevās krāšņi zaļajā laukā iepludināt rudzupuķu upi, kurā bez dažādu šķirņu rudzupuķēm ir vēl 14 citas pļavu puķes!

Māksla – tā ir sirdslieta!

Ikdienā ne Daiga, ne Andris nav saistīti ar mākslas pasauli. Daiga ir Kvalitātes un iekšējo auditu vadītāja uzņēmumā «Latvijas Vēstnesis», valdes locekle Latvijas Audžu ģimeņu biedrībā un valdes locekle Latvijas kvalitātes biedrībā, bet Andris strādā «Rīgas Miesniekā» jeb tagad «Hkscan» par noliktavas vadītāju.

«Māksla tas ir mūsu abu hobijs, sirdslieta jau no bērnības, bet profesionālā ziņā to neesam apguvuši, mācījāmies pie dažādiem amatniekiem, podniekiem, gan kā veidot māla traukus, gan kā pareizi apdedzināt. Paši esam rīdzinieki, iepriekš dzīvojām un strādājām pamatā Rīgā, bet tagad pandēmijas laikā varam dzīvot savās lauku mājās un strādāt attālināti. Šīs ir manas dzimtas mājas, mana vecvectēva celtās mājas un tā ir iespēja zināšanas podniecībā, ko esam ieguvuši, nodot citiem. Kad sākām ar to nodarboties, draugi ieinteresējās. Piedalījāmies arī Meņģeles svētkos un cilvēkiem bija interese darboties. Tas mums ir  prieka darbs – pašiem prieks un prieks, ka varam prieku sagādāt arī  citiem. Kad cilvēks izveidojis trauciņu,  to apdedzinājis un var vēl zupu ieliet, kāds tas ir prieks! Vīrs īpašumā kopā ar vietējo krāšņu meistaru izbūvējos arī malkas krāsni, kuru paši kurinām. Tas ir laikietilpīgs un darbietilpīgs process, bet prieks par rezultātu vārdos nav aprakstāms,» smaidot atzīst Daiga, piebilstot, ka nākotnē plānots izveidot arī  pliko pēdu taku.

Saka paldies atbalstītājiem

Ekloni par atbalstu lielu paldies saka biedrības biedriem, bet it īpaši Mūrmaņu un Gobiņu ģimene no Meņģeles «Aveniem».  «Paldies par uzticību un atbalstu  arī Ogres novada pašvaldībai, paldies par piešķirtiem līdzekļiem idejas realizācijai, paldies, mūsu palīgiem un sadarbības partneriem, kas veica lielus darbus. Bez profesionāļiem mums tas neizdotos. Paldies Meņģeles pagasta pārvaldei un iedzīvotājiem, Taurupes pamatskolas Meņģeles filiāles skolai, Latvijas Audžuģimeņu biedrībai un visiem, kas mums palīdzēja projekta īstenošanā. Biedrības «LABizjūta» misija ir celt sabiedrības «labizjūtu», izmantojot vizuālās mākslas metodes un radošos procesus, veidot veselīgu pašapziņu, optimismu un ticību savām spējām, iespēju dažādām sociālām grupām piedalīties un izbaudīt pašam sava māla darinājuma izgatavošanas procesu no māla pikas līdz gatavam, apdedzinātam mākslas darbam, kā arī ar radošo nodarbību palīdzību saglabāt podniecības tradīcijas, attīstīt tās tālāk un nodot mantojumā nākošajām paaudzēm,» saka D.Eklone.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!