Biežākie iemesli, kāpēc cilvēki ņem kredītus

[ A+ ] /[ A- ]

Nereti kredīti un citi aizdevumi ir neatņemama daļa daudzu cilvēku personīgajās finansēs. Kredītu nozare ir ļoti plaša un krediti latvija ir dažādi, bet tiem visiem pamatā ir viens mērķis – sniegt finansiālu palīdzību brīdī, kad tas ir nepieciešams.

Reizēm šī finansiālā palīdzība ir cilvēki pašu izvēle, piemēram, ja nepieciešams iegādāties kādu preci vai pakalpojumu, bet reizēm tā ir ārkārtēja nepieciešamība, piemēram, ja notikusi kāda nelaime un steidzami vajadzīga nauda. Iemesli var būt visdažādākie. Šeit būs populārākie iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas aizņemties naudu, un vērtējums šādai rīcībai.

  1. Automašīnas iegādei

Viens no visbiežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki ņem kredītus, ir lai iegādātos sev privāto automašīnu. Tas ir liels pirkums, kam naudas parasti uzreiz nepietiek. Ļoti daudzi kreditori pat piedāvā atsevišķus kredītu veidus tieši automašīnas iegādei, piemēram, auto kredītu vai auto līzingu. Šādiem aizdevumiem parasti ir zemākas procentu likmes nekā, piemēram, SMS kredītiem vai patēriņa kredītiem, jo iegādātā automašīna darbojas kā ķīla. Auto kredīts ir ļoti labs risinājums gadījumā, ja ir nepieciešamība iegādāties auto steidzami un nav laika naudu krāt, taču tikai tādā gadījumā, ja kredītņēmējs ir pārliecināts, ka spēs aizdevumu veiksmīgi atmaksāt. Jāņem vērā, ka arī tad, ja rodas problēmas ar kredīta atmaksu un auto tiek atņemts, būs jāturpina segt starpība starp auto tirgus vērtību un pārdošanas cenu.

  1. Studiju maksai

Protams, ļoti populāri ir arī studiju kredīti. Daudziem tā ir vienīgā iespēja studēt, tāpēc šie aizdevumi netiek vērtēti negatīvi. Tas ir ieguldījums nākotnē, kas, visticamāk, agrāk vai vēlāk atmaksāsies. Arī studiju kredīta atmaksas nosacījumi ir daudz pielaidīgāki kā citiem kredītu veidiem, un to procentu likmes ir krietni zemākas. Ja zināt, ko vēlaties studēt, tad studiju kredīts noteikti ir labs veids, kā piepildīt savus sapņus, tomēr, arī ņemot studiju kredītus, ir jāpiedomā pie dažiem aspektiem. Noteikti vajadzētu padomāt, vai izvēlētā profesija un studiju virziens ir perspektīvs, un vai, pabeidzot studijas, pēc jums būs pieprasījums darba tirgū, kā arī jāizvērtē alternatīvas. Iespējams, jūs varat atrast arī budžeta vietu izvēlētajā studiju programmā vai atrast pusslodzes darbu, lai samaksātu par studijām. Šad un tad tomēr gadās arī tā, ka studiju kredīti rada nopietnas finansiālas problēmas.

  1. Mājokļa iegādei

Arī hipotekārie kredīti mājokļa iegādei ir visai populāri. Nekustamā īpašuma cenas ir ļoti augstas, un nopirkt mājokli uzreiz vai sakrāt tam naudu var tikai retais. Tieši tāpēc vairums cilvēku ņem kredītus šādiem nolūkiem. Līdzīgi kā ar studiju kredītiem, tas ir labs ieguldījums nākotnē, jo nekustamā īpašuma cenas vairumā gadījumu aug, bez tam, cenas par īri nereti ir tikpat augstas kā ikmēneša kredītu maksājumi, tomēr arī ar hipotekārajiem kredītiem ir jāuzmanās. Ir rūpīgi jāizvērtē gan nepieciešamība pēc sava mājokļa iegādes, gan arī sava maksātspēja. Hipotekārie kredīti parasti tiek ņemti vairāk kā uz 10 gadiem, tāpēc ir jādomā ne vien par finansiālo situāciju tagadnē, bet arī par stabilitāti un potenciālo situāciju nākotnē.

  1. Ikdienas tēriņu segšanai

Ļoti populāri ir kredīti ikdienas tēriņu segšanai jeb gadījumiem, kad pietrūkst mazliet naudas līdz algas dienai. Ja gadās pārtērēties, tad nereti tiek ņemti ātrie kredīti, kas ļauj īsā laikā tikt pie naudas, kas nepieciešama, lai segtu tekošos tēriņus līdz nākamajai ienākumu gūšanas reizei. Ja pārtērēties gadās tiešām reti un tam ir bijis kāds nopietns iemesls, tad ātrais kredīts tiešām var kalpot kā labs glābiņš, taču, ja pārtērēties sanāk regulāri un ātrie kredīti ir kļuvuši par ikdienu, kaut kas steidzami ir jāmaina. Ja jums regulāri pietrūkst naudas un ir jāņem ātrie kredīti, tas nozīmē, ka jūs neprotat plānot savu budžetu un dzīvojat pāri saviem līdzekļiem. Šādā gadījumā ar steigu jāmācās taupīt un ierobežot sevi.

  1. Dažādiem lielākiem pirkumiem

Daudzi aizdevumus ņem arī dažādiem lielākiem pirkumiem, piemēram, sadzīves tehnikai, elektroprecēm, mēbelēm, ceļojumiem, remontiem utt. Šādiem nolūkiem tiek izmantoti tādi pakalpojumi kā ātrais kredīts vai patēriņa kredīts. Šajā gadījumā aizdevumu ņemšana tiek vērtēta neviennozīmīgi. Piemēram, gadījumā, ja kāda lieta saplīst un ir nepieciešams steidzami iegādāties jaunu, tas ir pieņemami, un kredīts var būt labs risinājums, taču, ja tas tiek ņemts plānotu preču iegādei, tas vairs nav tik pozitīvi. Šādiem pirkumiem naudu ir iespējams iekrāt, tāpēc aizdevums nav uzskatāms gluži par nepieciešamību. Ja tomēr iekrāt neizdodas, tad arī kredītu ņem nevajadzētu, jo, visticamāk, arī tad jūs nespēsit taupīt un atmaksāt saņemto aizdevumu.

Vēl ir arī daudzi citi iemesli, kāpēc cilvēki ņem kredītus. To, kurš aizdevums ir labs un kurš slikts, viennozīmīgi pateikt nav iespējams. Viss ir atkarīgs no konkrētās situācijas, tomēr vienmēr pirms kredīta ņemšanas ir jāpadomā, vai tas tiešām ir nepieciešams un vai spēsit naudu atdot. Visi aizdevumi saistās ar ļoti lielu risku, tāpēc pret tiem nedrīkst izturēties vieglprātīgi.