Bērnu zobu labošanai naudas var nepietikt

[ A+ ] /[ A- ]

Stomatoloģe Sandra Siliņa mēnesī bez maksas zobus salabo 10 līdz 20 bērniem

Neraugoties uz krīzi valstī, bērniem līdz 18 gadu vecumam joprojām ir pieejami bezmaksas zobārstniecības pakalpojumi tajās ārstniecības iestādēs, kurām ir līgumattiecības ar Veselības norēķinu centru (VNC).

Taču nav zināms, vai naudas pietiks līdz gada beigām, jo šogad šim mērķim paredzētais finansējums ir samazināts teju vai uz pusi.

 

Zobārstniecība bērniem līdz 18 gadu vecumam tiek apmaksāta no valsts budžeta un pacienti, lai veiktu zobu profilaksi, ārstēšanu vai izraušanu, var bez maksas vērsties ārstniecības iestādēs, kurām ir līgumattiecībās ar VNC.

 

Arī par higiēnista apmeklējumu nav jāmaksā

No valsts budžeta bērniem līdz 18 gadiem tiek apmaksāts arī zobu higiēnista apmeklējums reizi gadā (septiņu, 11 un 12 gadus veciem bērniem pat divas reizes gadā). Taču no valsts budžeta līdzekļiem bērniem netiek apmaksāta silantu lietošana un protezēšana, par ko jānorēķinās atbilstoši iestādē apstiprinātam maksas pakalpojumu cenrādim. Bērniem jāmaksā arī par ortodontisko ārstēšanu, izņemot pirmreizēju konsultāciju vai gadījumus, ja personai vecumā līdz 22 gadiem ir iedzimta sejas – žokļu šķeltne.

 

Gadā reģistrē 600 bezmaksas apmeklējumus

SIA „DOLERO” ir viens no tiem zobārstniecības kabinetiem Ogrē, kura stomatoloģes jau vairākus gadus sadarbojas ar kādreizējo VOAVA jeb tagad NVC un paralēli pieaugušajiem maksas pacientiem bez maksas sniedz zobārstniecības pakalpojumus bērniem līdz 18 gadu vecumam. Stomatoloģe Sandra Siliņa stāsta, ka, ja pērn divām šajā zobārstniecības kabinetā strādājošajām ārstēm bērnu zobu bezmaksas labošanai mēnesī bija atvēlēti 700 lati, tad šogad šī summa ir krietni sarukusi un veido 452 latus, tātad 226 latus katrai ārstei. Tas nozīmē, ka stomatologs mēnesī var pieņemt ne vairāk kā 20 bezmaksas pacientus. Ņemot vērā to, ka pērn šajā zobārstniecības kabinetā bija reģistrēti 600 bezmaksas pacientu apmeklējumi, līdzekļu bērnu zobu labošanai gada nogalē var nepietikt.

 

14 latu vietā valsts atvēl tikai četrus

„Jā, šāda situācija patiesi var veidoties, un mēs varam būt spiesti piedāvāt pacientam vai nu atlikt vizīti līdz nākamajam gadam, vai arī izmantot maksas pakalpojumu. Neizprotami ir arī valsts apstiprinātie zobārstniecības izcenojumi. Tā, piemēram, gandrīz 18 gadus vecam pacientam, kurš faktiski jau ir pieaudzis cilvēks, sudraba plombas ielikšanai, ieskaitot anestēziju, atvēlēti vien četri lati, lai gan patiesībā mūsu ārstniecības iestādē šādas plombas ielikšana maksā ap 14 latiem. Arī zobu kanālu tīrīšanai atvēlēta neadekvāti maza summa. Ja iepriekš šo cenas starpību varējām segt no līdzekļiem, kas iegūti, ārstējot pieaugušos maksas pacientus, tad jāteic, ka to izdarīt kļūst aizvien grūtāk, jo no šiem ienākumiem jāsedz arī komunālie un citi maksājumi, bet pacientu skaits, ņemot situāciju valstī, ik dienas sarūk. Šo iemeslu dēļ šobrīd ir grūti prognozēt, cik ilgam laikam vēl pietiks līdzekļu bērnu zobu bezmaksas labošanai, protams, ja vien šim mērķim netiks rasts papildu finansējums. Manā skatījumā šis jautājums ir ļoti svarīgs, jo daudziem vecākiem nav iespējas maksāt par bērnu zobu labošanu pilnā apmērā,” saka stomatoloģe Sandra Siliņa. Ārste atzīst, ka bērnu zobu stāvoklis ar katru gadu pasliktinās, un aicina vecākus mudināt savas atvases pievērst lielāku uzmanību profilaktiskajiem pasākumiem – pareizai un regulārai zobu tīrīšanai, kā arī mēģināt atrunāt bērnus no pārmērīgas saldumu un gāzēto dzērienu lietošanas, kas ir veselu zobu ienaidnieki.

 

Zobi jālabo laikus

Arī VNC norēķinu centra darbinieki atzīst, ka gada beigās patiesi var rasties situācija, ka bērnu bezmaksas zobārstniecībai piešķirtā valsts kvota ir izbeigusies un ārstniecības iestādēm nebūs citas iespējas, kā par šo pakalpojumu prasīt maksu. Tāpēc nevajadzētu vilcināties un vērsties pie zobārsta laikus, jo šobrīd šis pakalpojums nevienam netiek atteikts. Stomatoloģe S.Siliņa atzīst, ka mazo pacientu skaits pēdējā laikā īpaši nav palielinājies, taču aktivitāte ir novērojama no to pacientu puses, kuriem teju teju paliks 18 gadu. Tad nu viņi steidz saglābt to, kas vēl glābjams, un izmantot zobārsta pakalpojumus bez maksas. Īpaši aktīvi kļūst tie, kuri, spriežot pēc zobu stāvokļa, iepriekš šo ārstu apmeklējuši visai reti.

Lai gan bez maksas zobārstniecība bērniem līdz 18 gadu vecumam tiek nodrošināta jau daudzus gadus, iespējams, ne visi vecāki to zina. Bijušā Ogres rajona teritorijā līgumattiecības ar VNC ir vairākiem zobārstiem ne tikai Ogrē, bet arī Ķegumā, Ikšķilē un Lielvārdē. Sīkāku informāciju par šīm iestādēm var iegūt NVC mājas lapā: www.vnc.gov.lv.

 

Pārslas Sniedziņas foto