Covid – 19 vīrusa izplatīšanās arī Latvijā maina ierasto dzīves ritmu

[ A+ ] /[ A- ]

Covid – 19 vīrusa izplatīšanās arī Latvijā maina ierasto dzīves ritmu

Dzintra Dzene

Ar mērķi ierobežot vīrusa Covid – 19 izplatību visā Latvijas teritorijā līdz 14.aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, nosakot virkni stingru ierobežojumu, atceļot mācības, pārceļot eksāmenus, aizliedzot jebkādus plānotos saietus un pat slēdzot starptautiskos pasažieru pārvadājumus.

Uz laikraksta sagatavošanas brīdi, saskaņā ar Slimību kontroles un profilakses centra datiem, Latvijā pārbaudīts gandrīz tūkstotis cilvēku, un konstatēti 30 saslimšanas gadījumi ar korona jeb Covid – 19 vīrusu. Lai ierobežotu tālāko «Covid – 19» vīrusa izplatību, ar Ministru kabineta rīkojumu valstī tika izsludināta ārkārtēja situācija, nosakot, ka no 13.marta slēgtas visas izglītības iestādes. Skolas nākamnedēļ, pēc skolēnu pavasara brīvlaika, darbu turpinās attālināti. Tiek pārtrauktas arī visas pulciņu, kultūrizglītības un sporta nodarbības.

 

Aptur visus starptautiskos pasažieru pārvadājumus

14.martā tika sasaukta Krīzes vadības padomes un valdības kopsēde, kurā nolemts ieviest vēl striktākus ierobežojumus. Proti, no šodienas, 17.marta uz ārkārtas situācijas laiku līdz 14.aprīlim ir apturēti visi starptautiskie avio, dzelzceļa, jūras un autobusu pasažieru pārvadājumi, tajā skaitā arī čarterreisi uz dažādu valstu kūrortiem.

Kā norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, tiem mūsu valsts piederīgajiem, kuri atrodas ārvalstīs un nav paguvuši atgriezties līdz brīdim, kad tika pārtraukti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, nāksies pašiem domāt, kā nokļūt mājās. Ministru prezidents piebilst, ka Latvijas valsts robežas šķērsošana ar personīgo auto no Latvijas valsts puses joprojām ir iespējama, taču jārēķinās ar citu valstu noteiktajiem ierobežojumiem. Ārlietu ministrijā skaidro, ka Covid – 19 ierobežošanai vairākas valstis Eiropā – īpaši Polija, Čehija, Slovākija, Dānija un Ukraina – noteikusi pārvietošanās ierobežojumus, tai skaitā robežu slēgšanu, kā izņēmumu nosakot kravu pārvadājumus.

 

Nav zināms, cik valstspiederīgo nav paguvuši atgriezties

Sestdien, 14.martā, Lietuva uz desmit dienām atjaunojusi robežkontroli uz Eiropas Savienības (ES) iekšējām robežām ar Poliju un Latviju, bet no 17.marta arī Igaunija atjaunoja robežkontroli un ierobežoja kustību pāri Šengenas zonas iekšējām un ārējām robežām.

Personām, kurām jāšķērso minētās valstis, šādos apstākļos pastāv risks nonākt karantīnas zonā, vai arī var nākties ievērot 14 dienu karantīnas nosacījumus ārvalstī.

Kā norāda Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, lai atgrieztos, Latvijas valstspiederīgie varēs šķērsot Igauniju tranzītā uz Latviju, ja tiem nebūs koronavīrusa simptomu.

Šobrīd nav informācijas, cik mūsu valsts piederīgo ir ārpus Latvijas, kādās valstīs un kuri vēlētos atgrieties, bet līdz ierobežojumu atcelšanai vairs netiek atpakaļ.

Ja Latvijas valstspiederīgajiem nepieciešama konsulārā palīdzība, jāzvana uz Konsulārā departamenta diennakts tālruni ārkārtas situācijām +371 26337711 vai jāraksta uz e – pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

 

Bērnudārzā katru nedēļu būs jāiesniedz apliecinājums

Krīzes vadības padome lēma arī par citu ierobežojumu apstiprināšanu. Pirmsskolas izglītības iestādes turpinās strādāt, taču pieņemts lēmums uzlikt pienākumu vecākiem, kuri vēlas savas atvases ārkārtējās situācijas periodā sūtīt uz bērnudārzu, katru nedēļu iesniegt izglītības iestādei rakstisku apliecinājumu, ka bērns un ģimene nav pēdējo 14 dienu periodā bijuši ārvalstīs un nav bijuši kontaktā ar Covid – 19 saslimušajiem vai kontaktpersonām, un vecākiem nav iespēju citādi nodrošināt bērna pieskatīšanu.

K.Kariņš norāda, ka lēmums neslēgt pirmsskolas izglītības iestādes pieņemts, jo valstij patlaban ir svarīgi, lai operatīvo dienestu darbinieki, kuriem tostarp ir mazi bērni, varētu turpināt darbu, bērnus vedot uz bērnudārzu.

Lēmums pieņemts arī par valsts centralizēto eksāmenu pārcelšanu, nodrošinot svešvalodu eksāmenu norisi laikposmā no 12.maija līdz 15.maijam

 

Atcelti visi publiskie pasākumi

Nolemts, neatkarīgi no apmeklētāju skaita, atcelt un aizliegt visus sabiedrībai publiski pieejamos svētku, piemiņas, izklaides, kultūras, sporta, atpūtas pasākumus (tajā skaitā naktsklubos un diskotēkās), sapulces, gājienus un piketus. Neorganizētas pulcēšanās – kultūras, izklaides, sporta, reliģisko norišu vietās – drīkst vienkopus būt līdz 50 cilvēkiem. Pasākumi nedrīkst notikt vēlāk par pulksten 23.

Premjers brīdina, ka par noteikumu neievērošanu var iestāties administratīvā atbildība un pat kriminālatbildība, taču mērķis nav sodīt, bet veicināt katra paša atbildību.

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju uzraudzīs sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī, saņemot informāciju par tiem, policija attiecīgi reaģēs un vērtēs iespējamos pārkāpumus.

Iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu varēs piemērot naudas sodu līdz 350 eiro.

Attiecībā uz pārvietošanos mūsu valsts iekšzemē vai iepirkšanos veikalos pagaidām nekādi ierobežojumi nav plānoti.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!
Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!