Dabas stihija plosās arī Lauberes pagastā

[ A+ ] /[ A- ]

Kamēr Lauberes pagasta «Mālkalnos» ābeles tika izrautas ar visām saknēm, tēva stādītajam ozolam ne vainas.

Šomēnes Latvijā nekāds retums nav ne negaisi, ne krusa, ne vētras. 27.jūlija pēcpusdienā, kad, kā ziņo masu informācijas līdzekļi, Allažos virpuļvētra norāva jumtu daudzdzīvokļu namam, bet Baložos negaisa laikā nolauzti 50 koki, līdzīgi notikumi risinājušies arī mūspusē – Lauberes pagastā.

Kā izskatās, lielākie postījumi nodarīti Lauberes pagasta «Mālkalnos», kur viena pati dzīvo pensionāre Aija Ivanova. «OVV» ar kundzi sazinājās nākamajā dienā pēc negaisa un uzzināja, ka vētra sākusies ap pulksten 17. Sākotnēji nekas neesot liecinājis par to, ka vējš būs tik negants – no austrumu puses tuvojies tikai neliels mākonītis. Tad dažu minūšu laikā viss nomācies, no gaisa sākuši birt krusas gabali īkšķa gala lielumā, pāris reižu uzzibsnījis zibens, bet lielākā nelaime bijusi ārkārtīgi stiprais vējš, kādu pensionāre savā gandrīz 80 gadus ilgajā mūžā vēl neesot piedzīvojusi. A.Ivanova priecājas, ka paspējusi aiztaisīt dzīvojamās mājas durvis, bet to, kas vētras laikā noticis pagalmā, viņa varēja apskatīt pēc minūtēm 15, kad «pūtiens» jau bija garām.

Skats neesot bijis patīkams, «OVV» atklāja Aija Ivanova. Nolauzts simtgadīgais bērzs, kurš gāzies šķūņa virzienā, bet to apturējusi lielā kļava. Ja ne tā, celtne būtu sagrauta un noteikti ciestu tehnika, kas tajā glabājas. Laime nelaimē, bet krītošā koka zari bija nogāzusies abpus elektrosadales skapim, neskarot to. Ja ne tā, saimniecība būtu palikusi bez elektrības. Daudz postījumu ābeļdārzā – četri koki (lielākoties ‘Sīpoliņi’) izrauti no zemes ar visām saknēm, daudzi nolauzti. Kritušie koki aizšķērsojuši iebraucamo ceļu. Lielo un samērā smago batutu, kas dārzā bija novietots, lai mazmazbērniem būtu kur izlēkāties, vējš iznesis cauri visam pagalmam un jau salauztu iemetis griķu laukā. Dzīvojamai mājai liela skāde neesot nodarīta, ja neņem vērā verandas logiem izsistās stikla rūtis. Dabas stihiju veiksmīgi pārcietis arī lielais un kuplais (tieši tāds pats, kā uz piecu latu banknotes attēlotais) ozols, kurš jau teju 100 gadu zaļo «Mālkalnu» pagalma vidū.

Tuvējos kaimiņus vētra jau skārusi mazāk – vienam nolauzta akas vinda un ābele, otram arī kāds koks, bet nākamie iztikuši bez postījumiem. «Mālkalnu» saimniece neslēpa, ka vēl otrā dienā viņai neesot pārgājis vētras radītais šoks, turklāt – gaiss esot tik smacīgs, bail, ka neuznāk vēl kāda stihija…

A.Ivanova pastāstīja, ka šo māju 1922.gadā uzcēlis viņas tēvs, kuram pēc atgriešanās no strēlnieku gaitām tikusi piešķirta zeme Lauberes pagastā. Pati sirmā kundze visu savu mūžu aizvadījusi «Mālkalnos», turpat Lauberē arī strādāts. Lielākā daļa lauberiešu viņu droši vien atceras kā ciema padomes priekšsēdētāju – šajā amatā A.Ivanova bijusi no 1967. līdz 1990.gadam.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ziņojumā par statistiku 27.jūlijā pieminēts, ka šajā datumā vētras nodarīto postījumu dēļ ugunsdzēsēju palīdzība bijusi nepieciešama arī Suntažu pagastā. Kad «OVV» piezvanīja uz pagasta pārvaldi, mums zināja teikt, ka nekādas nopietnās katastrofas trešdien nav notikušas, ja neskaita pārrautos elektrības vadus. Lauberes pagasta pārvaldi vakar pēcpusdienā sazvanīt neizdevās.

Simtgadīgais bērzs kaujā ar dabas stihiju ir zaudējis.

Aivara Troskas foto