Dalos ar vēstījumu

[ A+ ] /[ A- ]

Dalos ar vēstījumu

Dzintra Mozule

Šajā novembrī Brīvības pieminekļa rajonā sastapu gaumīgu, Latvijas Dabas fonda iniciētu plāksni ar uzrunu: «Vētraini sveicieni no klimata pārmaiņām! (..) Pateicoties Latvijas ģeogrāfiskajam novietojumam, klimata sveicieni pie mums nav tik katastrofāli kā citviet pasaulē. Taču tas nenozīmē, ka viss ir kārtībā. Kūst ledāji, ceļas okeāna ūdens līmenis, klimata bēgļu kļūst arvien vairāk, karstuma viļņi – arvien postošāki, un CO2 koncentrācija atmosfērā aizvien ir pārāk augsta. Šeit vairs nav stāsts par globālo sasilšanu, bet gan par klimata krīzi. Un mēs esam pēdējā paaudze, kurai ir iespēja visu vērst uz labu.»

Seko norāde uz interneta vietni www.klimatasveicieni.lv. Dodos turp un atrodu pilnu riekšavu ieteikumu ikdienai. Lūk, koncentrēts konspekts. * Radi mazāk atkritumu (pērc tikai tik, cik vari apēst; ej uz beziepakojumu veikalu; ņem uz kafejnīcu savu krūzi; izmanto metāla salmiņu). * Domā par atjaunīgo enerģiju (vispirms taupi elektrību – mājās uzvelkot džemperi, tējkannā ielejot tikai tik ūdens, cik tev vajag, vārāmajam katlam uzliekot vāku). * Nē – ātrajai modei (Tu esi skaista (-s) arī bez aktuālās kolekcijas). * Pārvietojies klimatam draudzīgi (ar kājām, velosipēdu, sabiedrisko transportu; ja tomēr ar auto, tad paņem līdzi citus). * Samazini gaļas patēriņu (arī tās ražošana rada CO2 un metānu…). * Lieto resursus apdomīgāk (nededzini elektrību un netecini ūdeni bez vajadzības u.c.) * Izvēlies vairāk vietējās produkcijas (jo tās ceļš pie Tevis būs īsāks). * Dalies ar vēstījumu. * Lido retāk (ceļo arī ar autobusu, vilcienu un apskati sev nezināmo tepat). * Piepulcē sev tuvākos (viens nav karotājs…) * Esi politiski aktīvs. * Maini gadžetu paradumus (pirms meties jaunu iegādē, pajautā, vai tev to vajag? Varbūt izvēlies lietotu?) * Audzē pats (iesāc ar palodzi, turpini ar dārzu – tāds ir visīsakais ceļš līdz galdam).

Lai arī lielajā pasaulē esam vien mazs cinītis, atsaukties varam katrs. Lai nākotnes Latvijai vieglāki klimata sveicieni.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!