Darīsim mēs tāpat!

[ A+ ] /[ A- ]

Atmodas sākumā iemaldījos Taurupes pilskalnā. Pārsteigumā ieraudzīju, ka tas viss precīzi uzarts. Blakus saulē vizuļoja neskarta pļava. Kas dzina traktoristu senču pilskalnā? Vai partijas sekretāra potētais naids pret latviešu kultūras pieminekļiem?

Jo vairāk sabiedrība tiek orientēta uz gremošanu, jo vairāk gremokšļa pietrūkst. Raķetes spēj pacelt kosmosā autobusu ar pasažieriem, bet miljards cilvēku cieš badu. Vai cilvēci kopumā tas uztrauc? Āfrikas klejotāji nokurina savannu ugunskuros un atstāj aiz sevis tuksnesi. Ar ko atšķiras kristīgas partijas priekšsēdētājs, kurš, par spīti sabiedrības sašutumam, liek izcirst Jūrmalas kāpās 47 simtgadīgas priedes? Ne jau dievnama celtniecībai, bet savas vasarnīcas komfortam. Vienīgā atšķirība, ka projām viņš neiet, bet idejiski vairojas. Nesen izskanēja aicinājums revidēt «pārlieku stingros» saimniekošanas noteikumus aizsargājamās teritorijās. Un vispār – to esot par daudz. Vēl tikai vajagot ar pirkstu diriģētu balsojumu Saeimā, un buldozeru ķetnas varēs grābstīties gar dzimtenes ainavām.

Taurupes traktoristam es uzrīdīju Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrību. Pašlaik tā atrodas katalepsijas vai reanimācijas stāvoklī, ja vispār dzīva. Ne tā jādzīvo Latvijas Republikā. Mūsu daba ir zaļojoša, enerģētiska, maiga un gleznaina. Neļausim to postīt tiem, kuri dzīvo pēc principa: «Viņš mātes kapu noārdīs / Par velti, / Lai tajā vietā / Restorānu celtu.» Kad vajag ieviest jaunus nodokļus vai tautai aizbāzt muti, varas turētāji jūsmīgi atsaucas uz likumiem Rietumos. Šoreiz ir īstais laiks! Vācijā visu lielo partiju programmās ir dabas aizsardzība. Darīsim mēs tāpat! Rietumeiropā aizsargājamās teritorijas procentuāli aizņem divreiz lielāku platību nekā pie mums (un arī saimnieciskās darbības tur divreiz vairāk). Darīsim mēs tāpat!

Rietumos tūristi tukšo taru neatstāj pie upes, bet paņem sev līdz. Darīsim mēs tāpat!