Daudzdzīvokļu namā Lielvārdē noticis gāzes sprādziens

[ A+ ] /[ A- ]

22. janvāra vakarā traģiski notikumi risinājās Lielvārdē, Avotu ielā.

Tur kādā daudzdzīvokļu mājā notika eksplozija, kas saistīta ar gāzes noplūdi, cietis viens cilvēks.

Nams, kurā notikušais pagājušās nedēļas nogalē bija iemesls satraukumam ne tikai apkārtnē, bet visā Latvijā (par tiem ziņoja centrālie ziņu kanāli), atrodas vienā no Lielvārdes dzīvojamiem masīviem, kas daudziem joprojām vēl pazīstama kā «kara pilsētiņa». Tieši šo māju celt uzsāka vēl Padomju Savienības laikā (80-to gadu nogalē), bet nepabeidza. Vairāk kā 20 gadu tā nostāvēja neapdzīvota, līdz nekustamo īpašumu buma laikā privātuzņēmējs to renovēja un labiekārtoja. Tiesa, šobrīd apdzīvota ir tikai neliela daļa dzīvokļu – kāpņutelpā, kurā notika sprādziens, četri no 15.

Eksplozija notika 22. janvārī pulksten 18.20, tās epicentrs – kāds 3. stāva dzīvoklis, kurā tobrīd atradies tikai viens cilvēks – 1959. gadā dzimušais J. Tieši viņš sprādziena laikā guva nopietnus miesas bojājumus, tāpēc tika nogādāts Ogres slimnīcā. Šobrīd vīrietis esot kontaktējams un notikušā sakarā sniedzis pirmās liecības policijas darbiniekiem.

Policijā par notikušo negadījumu uzsākts kriminālprocess, ir noteiktas dažādas ekspertīzes un veiktas citas izmeklēšanas darbības. Tiekot pārbaudīta versija par to, ka cietušā vīrieša dzīvoklī atradies nepieslēgts gāzes balons, no kura notikusi nejauša gāzes noplūde. Kad dzīvokļa saimnieks slēdzis gaismu, radusies dzirkstele, kas izraisījusi gāzes eksploziju.

Šī versija gan nedaudz atšķiras no LNT filmēšanas grupas notikuma vietā uzņemtajā materiālā redzamā – piemēram, gāzes noplūde no balona bijusi ļoti strauja, turklāt gāze varētu būt izlaista apzināti, jo balons bijis atvērts – tā izteicās Valsts Ugunsdzēšanas un glābšanas dienesta darbinieki, kuri paši gāzes balonu aizskrūvējuši ciet.

Arī «Ogres Vēstis Visiem» jau pēc notikušā apmeklēja cietušo namu un pārliecinājās, ka bojājumi tiešām ir nopietni – logu stiklu trūkst ne tikai dzīvoklim, kurā notikusi eksplozija, bet arī vēl vairākiem citiem. Kāpņu telpā bojātas gandrīz visas durvis, elektrosadales skapju durvis un sienu ģipškartona apšuvums.

«Ogres Vēstis Visiem» aprunājās arī ar kādu kaimiņu dzīvokļa saimnieci, kura gan savu vārdu nevēlējās publiskot, jo pēc vairāku filmēšanas grupu apmeklējuma traģiskajā naktī jau tāpat esot kļuvusi slavena. Kundze pastāstīja, ka sprādziena brīdī atradusies savā dzīvoklī stāvu augstāk. Protams, pirmajā brīdī neesot sapratusi, kas notiek, bet eksplozija bijuši ļoti skaļa. Uzreiz pēc tam viņa dzirdējusi, ka kāpņu telpā kāds vīrietis sauc pēc palīdzības. Viņai pašai gan doties palīgā neesot izdevies, jo nav spējusi atvērt eksplozijas rezultātā deformētās sava dzīvokļa metāla ārdurvis. Neatliekamā medicīniskā palīdzība gan esot ilgi gaidīta – kaimiņiene domā, ka minūtes četrdesmit.

Runātīgā kundze izrādīja arī savu dzīvokli, jautādama, ko viņai tagad darīt. Skats tiešām nebija iepriecinošs – mājīgajam un saulainajam dzīvoklim ir ne tikai bojātas ārdurvis, bet arī plaisa betona sienā, pie izejas šūpojas grīda, postījumi ir arī istabās un virtuvē. Sevišķi cietuši pakešu logi un balkona durvis. Meistars, kurš bijis izsaukts, pateicis, ka logs tikai brīnumainā kārtā noturējies savā vietā, tikpat labi tas varēja būt izkritis. Pa plaisām gar logiem istabā tagad nāk aukstums, un pat pūš vējš, bojāts arī balkons.

Saimniece pati dzīvokli neesot apdrošinājusi, jo, kad pārdevusi savu mājokli Ogrē, par jauno mitekli samaksāta visa summa uzreiz, kredīts neesot bijis jāņem. Visu namu ir apdrošinājuši tā īpašnieki – privātuzņēmēji. Kundze zvanījusi mājas īpašniecei, lai uzzinātu, kad kaut kas tiks darīts, lai novērstu bojājumus, bet saņēmusi atbildi, ka pagaidām jāgaida, kad apdrošinātāji izmaksās kompensāciju. Tā kā tādos apstākļos dzīvot nav iespējams, sieviete plāno doties uz Lielvārdes novada domi, lai lūgtu palīdzību pašvaldībai.

Arī kaimiņienei ir aizdomas, ka gāzes noplūde varēja nebūt nejauša. Viņa uzskata, ka sprādziena epicentrs tikpat labi varēja būt atradies arī kāpņutelpā. Aizdomas viņā raisīja arī tas fakts, ka dzīvoklis, kurā atradās gāzes balons, nav tik ļoti cietis, kā varēja paredzēt. Bez tam kundze sarunā ar mājas īpašnieci uzzinājusi, ka cietušais kaimiņš, kurš tagad esot bez darba, jau trīs mēnešus neesot veicis maksājumus (šajā mājā par komunālajiem pakalpojumiem jāmaksā īpašniecei), bet, kad viņam jautāts, kad tiks veikti maksājumi, vienmēr tikai daudznozīmīgi atbildējis: «Es par visu jums samaksāšu…». Cerēsim, ka to, kā ir noticis patiesībā, veiksmīgi noskaidros izmeklēšana.

Gāzes eksplozija Avotu ielā bijusi tiešām vērā ņemama, jo cietusi ne tikai kāpņu telpa – uz ielas stāvošajām automašīnām izsisti logi, bet ar atlūzām izsisti daži logu stikli arī pretējai mājai, kura neatrodas nemaz tik tuvu. Kāda sieviete, kura sprādziena brīdī gājusi pa ielu garām, ar eksplozijas vilni pat notriekta zemē.

Kaimiņos dzīvojošā kundze, ar kuru runāja «Ogres Vēstis Visiem», ir pateicīga daudzajiem brīvprātīgajiem palīgiem, jo ar spaiņiem, lai dzēstu ugunsgrēku, nekavējoties saradušies cilvēki no visa masīva. Liels paldies arī tiem vīriem, kuri visu nakti strādāja, lai aizklātu izsistos logus (ja tas nebūtu izdarīts, aizsaltu apkures caurules un radiatori), kā arī novērstu citas neatliekamākās vainas.

Cietuši arī balkoni, sevišķi pakešu logi un balkona durvis

Ritvara Raita foto