Dāvana ar pievienoto vērtību

[ A+ ] /[ A- ]

Dāvana ar pievienoto vērtību

Dzintra Mozule

Zinu uzņēmīgu sievieti, kura saviem trim bērniem rakstīja dienasgrāmatas – no piedzimšanas līdz pilngadībai. Un astoņpadsmitajā dzimšanas dienā viņi dāvanā saņēma savas mātes astoņpadsmit gadu darbu un redzējumu, kā izauguši. Pieļauju, ka jauniešu pašu atmiņa daudzas no aprakstītajām epizodēm būtu palaidusi vējā. Neparasta un oriģināla dāvana. Ļoti darbietilpīga un nesavtīga.

Kādā citā mājā iepazinu senu recepšu pierakstu kladi. Tajā bez vārdiem runāja ne vien konkrētie miestarstiķi, bet arī rakstītājas pacietīgi akurātais rokraksts, lapu nolietotie stūrīši, tāpat izmantošanas laikā radušies tintes pleķīši un pašgatavotā krājuma rūpīgi sašūtā muguriņa (arī tas ir virtuves padomu atstājējas roku darbs). Konkrētajā ģimenē šo recepšu grāmatiņu glabā kā relikviju.

Savukārt kāda mūspuses jaunkundze nesen atzinās: «Manai mammai sanāk fantastiski kompoti! Mēs visi krājam tukšās burkas un vedam uz laukiem, lai pēc tam pilnas vizinātu atpakaļ uz pilsētu.» Protams, arī pašgatavota ievārījuma vai kompota burciņa ir dāvana ar pievienoto vērtību, bet varbūt vērts pamudināt vēderprieku autori savas gudrības tomēr uzticēt papīra lapai? Jebšu pašiem tās uzklausīt un pierakstīt? Pašlaik mums liekas, ka mammas kompoti būs mūžīgi, bet, var gadīties, reiz kodīsim pirkstos, ka nenoskaidrojām, kā tie tapa… Jo nākotni nevar ne uzminēt, nedz paredzēt. Rau, par kādu spēka avotu senā dzimtas recepte, kas saglabāta paaudzēs, kalpo izslavēto «Ķeipenes piparkūku» estētikai, garšai un reklāmai bez vārdiem! Tālab pieprasījums pēc šī garduma allaž vērienīgs gan pašu piparkūku studijā Ķeipenē, gan gadatirgos, gan veikalos visā Latvijā.

Nedz pēc manis minētās dienasgrāmatas, nedz recepšu burtnīcas vai mammas kompota burciņas veikalā neieskriesi. Tā ir dāvana ar īpašu pievienoto vērtību. Ar piebildi, ja arī pats radi lielo virsvērtību, nevis tikai sakrāj tukšās burciņas un ieskrien pēc pilnām…

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!