Depozīta sistēma: kā darbosies taromātu izdotie kuponi?
Dana Dadze
1.februārī Latvijā darbību uzsāks depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem, kur par katru iegādāto dzērienu depozīta iepakojumā iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīta maksa 0,10 EUR apmērā, bet pēc iepakojuma nodošanas to varēs saņemt atpakaļ.
«OVV» jau rakstīja, ka noteikts depozīta sistēmas pārejas periods no 1.februāra līdz 31.jūlijam. Šajā laikā veikalu plauktos atradīsies gan dzērienu iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās, bet veikalu plaukti ar depozīta iepakojumiem piepildīsies pakāpeniski, ar katru mēnesi pieaugot depozīta produktu skaitam.
Nododot tukšo depozīta iepakojumu automātiskajā depozīta punktā, kur atrodas taromāts, iedzīvotājam izdos īpašu depozīta kuponu.
Galvenās lietas, kas jāzina par depozīta kupona darbību. 1. Pamatnosacījums pilnīgi visu kuponu darbībai ir šāds – saņemto kuponu var izmantot kā maksāšanas līdzekli tajā tirdzniecības vietā, kur tukšais depozīta iepakojums ir nodots. Taču katrai tirdzniecības vietai ir iespēja lemt par papildus iespējām kupona izmantošanai – par tām tirdzniecības vietas savus klientus informēs atsevišķi.
2.Visos kuponos tiek norādīta šāda informācija: kopsumma par nodotajām iepakojuma vienībām, nodoto iepakojumu vienību skaits, svītrkods noskenēšanai pie veikala kases, kā arī tirdzniecības vietas nosaukums, kurā var izmantot konkrēto kuponu. Īpaša uzmanība jāpievērš informācijai par kupona izmantošanas vietu.
3.Saņemtais depozīta kupons būs izmantojams kā maksāšanas līdzeklis jebkādu veikalā pieejamo preču iegādei. Veicot pirkumu, kupons būs jāuzrāda kasierim, kurš to noskenēs, lai piešķirtu atlaidi pirkumam, vai jānoskenē pašapkalpošanās kasē.
4. Kupons nav obligāti jāizmanto veikalā tajā pašā dienā, kad tas ir saņemts, taču ieteicams to izmantot sešu mēnešu laikā. Lai nodrošinātu, ka veikala kasieris var noskenēt kuponu, ieteicams to uzglabāt drošā vietā un nesabojāt. Gadījumā, ja kupona svītrkods ir saplēsts vai izbalējis, pastāv iespēja, ka šo kuponu nevarēs noskenēt un tādējādi tas netiks pieņemts.
Kādi iepakojumu veidi ir iekļauti depozīta sistēmā? No 1.februāra depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) dzērienu iepakojumus. Šajos iepakojumos var būt iepildīti dažādi karbonizētie un nekarbonizētie bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri), visa veida alus, kā arī citi fermentētie produkti ar alkohola saturu līdz 6 % (piemēram, sidrs, alkoholiskie kokteiļi ar alkohola saturu no 0,5 % līdz 6 %). Svarīgi piebilst, ka depozīta sistēmā nevarēs nodot vīna un stiprā alkohola pudeles.
Plastmasas (PET), stikla un metāla iepakojumu veidu iekļaušanu depozīta sistēmā nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 519. Kā rāda pieredze gan kaimiņvalstīs, gan pasaules mērogā, tieši plastmasa, stikls un metāls veido lielāko dzērienu iepakojumu īpatsvaru, turklāt tie ir arī visbiežāk sastopamie izmestie iepakojumi dabā, uz ielām, sabiedriskās un izklaides vietās.
No 1.februāra iedzīvotāji varēs iepazīties ar depozīta sistēmā nododamo produktu sarakstu (reģistru), kas pieejams www.depozitapunkts.lv, sadaļā «Tirgotājiem». Produktu saraksts tiks regulāri atjaunots.
Kā atpazīt depozīta iepakojumu?
Turpinot iepriekšējās lappuses tēmu par depozīta sistēmu, taromātiem un kuponiem, vēl viena būtiska ziņa: Kā atpazīt depozīta iepakojumu?
Visi depozīta iepakojumi būs marķēti ar Latvijas depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Depozīta zīme apzīmē divu veidu iepakojumus – vienreiz lietojamo un atkārtoti uzpildāmo (AU) iepakojumu.
Nodotie vienreiz lietojamie iepakojumi tiks uzskaitīti un sagatavoti pārstrādei, savukārt atkārtoti uzpildāmie (AU) iepakojumi tiks nogādāti atpakaļ pie ražotājiem, kas šos iepakojumus izmazgās, atkārtoti uzpildīs un laidīs atpakaļ tirgū.
Kritēriji nododamajam depozīta iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot tukšu un nesaspiestu vai nesaplēstu depozīta iepakojumu bez būtiskiem bojājumiem. Etiķetēm uz iepakojuma jābūt neskartām un ar skaidri nolasāmu svītrkodu un Latvijas depozīta zīmi, kas apzīmēs konkrētā iepakojuma piederību depozīta sistēmai, kā arī norādīs uz faktu, ka par šo iepakojumu ir iemaksāta depozīta maksa. Ņemot vērā, ka katrā valstī darbojas sava neatkarīga depozīta sistēma, citās valstīs iegādātus depozīta iepakojumus nodot Latvijā nevarēs.
Visos depozīta punktos plastmasas pudeles varēs nodot gan ar vāciņiem, gan bez tiem, taču depozīta sistēmas operators iesaka iedzīvotājiem nodot pudeles ar vāciņiem, jo tas nodrošinās arī vāciņu pārstrādi, un tādējādi – tīrāku vidi. Turklāt, atstājot pudeles vāciņu, būs vieglāk saglabāt iepakojuma sākotnējo formu.
Kur nodot sistēmā neiekļautos vai nederīgos dzērienu iepakojumus? Tos dzērienu iepakojumus, kurus depozīta sistēmā nepieņems, joprojām varēs nodot esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Gadījumā, ja uz depozīta pieņemšanas punktu tiks atnests dzēriena iepakojums, ko nevar nodot depozīta sistēmā (piemēram, stiprā alkohola pudele vai ar depozīta zīmi nemarķēts iepakojums), vai arī nododamā iepakojuma etiķete vai pats iepakojums būs būtiski bojāts, to varēs izmest atkritumu šķirošanas konteinerā, kas atradīsies netālu no depozīta punkta, tādējādi parūpējoties par apkārtējās vides tīrību.
Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!