Deviņi padomi mazu bērnu drošībai

[ A+ ] /[ A- ]

Kamēr mazi bērni cenšas iepazīt apkārtni, svarīgi, lai pieaugušie būtu parūpējušies par tās drošību un atbilstību mazajiem pētniekiem. Mūsu lasītāju uzmanībai piedāvājam deviņus vērtīgus padomus, lai veicinātu pieaugušo izpratni par to, kas ir droša vide bērnam.

1.Virtuve – viena no galvenajām vietām, kura jāpielāgo bērnam. Tajā nereti atrodas dažādi karsti trauki, tostarp – tikko no uguns noņemti katliņi vai uz galda uzliktas zupas bļodas. Obligāti jānovērtē, cik drošā attālumā no potenciāli bīstama applaucēšanās riska atrodas bērns. Bieži virtuve ir tā vieta, kur tiek glabāta sadzīves ķīmija. Tā jātur skapju augšējos plauktos vai aiz atslēgas. Īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai virtuvē zemākajos plauktos neatrastos skābes un sārmus saturošie tīrīšanas līdzekļi.

2.Mazulis, jau sākot no pusgada vecuma, intensīvi sāk izrādīt interesi par visu, kas atrodas viņa rokas stiepiena attālumā. Ja bērns ir klēpī, noteikti jāskatās, cik tālu atrodas tikko ielieta karstā dzēriena krūzīte. Rāpojot bērni var noraut arī galdautus. Kad bērns iemācās staigāt, viņš var apgāzt uz galda virsmas uzliktu ikvienu trauku, nenojaušot par tā saturu.

3.Jāizvēlas mēbeles ar noapaļotiem stūriem. Visdrošākie ir galdi ar noapaļotiem stūriem. Ir iespēja iegādāties īpašas aizsarguzlikas, kas jebkuru aso kantaino stūri padarīs apaļu un drošu. Aktīviem un skriet mīlošiem bērniem būs mazāks risks gūt nepatīkamās traumas.

4.Elektrības rozetēm jābūt noslēgtām. Īpaša uzmanība jāpievērš tam, vai elektrības rozetes mājoklī ir apslēptas vai arī tām ir aizsargmehānismi. Visām elektroierīcēm ir jābūt nostiprinātām tā, lai bērni nevarētu tās izkustināt vai pašrocīgi sabojāt. Virtuves elektroierīcēm jāatrodas bērniem nepieejamā vietā.

5.Svarīgi ir apsvērt, kādas mēbeles tiek iegādātas bērnu istabai un cik ļoti tās būs piemērotas mazuļa pirmajiem dzīves gadiem. Ikvienai mēbelei jābūt drošai un stabilai, piemēram, klubkrēsliem, galdiņiem, maziem skapīšiem.

6.Līdzīgi kā jāseko līdzi muzikālajām spēļu grāmatiņām un attīstošajām rotaļlietām, lai tajās esošās baterijas nenonāktu mazuļa mutē, drošā vietā jātur arī televizora pultis. Norīta baterija ir ļoti bīstama dzīvībai.

7.Bērni pārvietojoties var piedurties kamīnam vai apdedzināties ar oglēm, tādēļ pieaugušajiem obligāti jāiegādājās aizsargsiets un jāseko līdzi, lai bērns tam netuvotos.

8.Gan dzimšanas dienās, gan Ziemassvētkos un citās svinamās dienās jāseko līdzi svētku atribūtiem. Piemēram, jābūt drošiem, vai egle ir nostiprināta un izmantotās sveces atrodas drošā augstumā.

9.Ārdurvīm vienmēr jābūt aizslēgtām. Bērniem ļoti patīk durvis vērt ciet un vaļā. Atverot ārdurvis, bērns var doties laukā no mājas, nenojaušot potenciālos apdraudējumus. Pārliecinieties, lai vienmēr ārdurvis būtu aizslēgtas un atslēga nebūtu bērnam pieejamā vietā.

Atceries, ja ir gadījies nelaimes gadījums, tad nekavējoties jāsniedz pirmā palīdzība un jāzvana uz tālruņa numuru 113, lai izsauktu profesionālu mediķu komandu.

Agate Gavare