Domāju tā: Eņģeļi pār Ogri

[ A+ ] /[ A- ]

Domāju tā

Eņģeļi pār Ogri

Valija Žihareva

Ik gadu plaši izreklamētajā pasākumā «Eņģeļi pār Latviju» cilvēki smaida, priecājas, ziedo un slavē. Ogres rajona slimnīcā norit smags, grūts darbs, kurā par eņģeļiem varētu dēvēt medmāsiņas un viņu palīgus.

Tie ir cilvēki, kas nestaigājošos slimniekus aprūpē, pievieno sistēmai, maina pamperus, pabaro un nemitīgi reaģē uz pie gultām esošajiem zvaniem ar visdažādākajām problēmām. Viens darbinieks pārcilāt un apkopt slimnieku nevar, tāpēc to dara divatā, minimums divas reizes dienā un bieži pat skriešus (nudien nepārspīlēju!). Būtu interesanti uzzināt, cik kilometrus maiņā nostaigā šie eņģeļi baltajos halātos. Miera jau nav arī naktīs, jo slimnīcā galvenokārt ir guloši pacienti.

Nav iemesla sūdzēties par dakteru zināšanām. Vien gribētos, lai darbojas princips, ka dialogs ar slimnieku ir puse no ārstēšanās procesa. Sarunā par kādu izmeklējumu ārstes vienīgais teikums bija – izlemiet, jā vai nē, cik ilgi stāvēšu pie jūsu gultas… Izrādījās, četras minūtes.

Ikšķilietis Kaspars, rezidents slimnīcā Dortmundē, stāsta, ka vācu ārsti viņam nemitīgi māca: ar slimniekiem vairāk jārunā, jo labs slimnieka noskaņojums palīdz ārstēšanā.

Diemžēl nevaru pateikt paldies dakterei, kura mani izmeklēja Uzņemšanas nodaļā, jo nepajautāju viņas uzvārdu. Pēc atveseļošanās zvanot šai nodaļai, pie tālruņa dežūrējošā atbildēja, ka tādu datu nav. Paslavēšu vecajā korpusā strādājošās māsiņas un viņu palīgus – Kristīni, Māru, Sarmīti, Maiju, Birutu. Viņas patiesi kā eņģeļi aprūpēja slimos, pašas mazliet pasūdzoties par sāpošām mugurām.

Protams, arī Ogres slimnīcā viss nav ideāli, jo tas vienkārši nav iespējams. Visi esam tikai cilvēki, katrs ar savām sāpēm un raksturu.

Guļot slimnīcā, var daudz ko uzzināt. Dakteris, par kuru mēdz teikt «no Zītaru dzimtas», pāris minūšu laikā precīzi noteicis diagnozi un zāles ārstēšanai. Daktere Anastasija esot šerpa, bet gudra. Dr. Širovs ir labs ķirurgs, prot arī pajokot. Uz slimnieces sūdzību par kāju sāpēm skaidrojis, ka kundzītes kājas taisītas pirms 80 gadiem, tāpēc nopietni ārstējamas. Dr. Širovs ir viens no nedaudzajiem, kurš neaizmirst tos kolēģus, kuri viņu atbalstīja karjeras izaugsmē un paši tagad ir pensionāri.

Valsts prezidents aicina vairāk izmantot mākslīgo intelektu. Varbūt tomēr vajadzētu sākt ar dabīgo? Tad jēdzīgāk darbotos arī mākslīgais.

Visu vēstuli lasiet laikraksta 7.februāra numurā.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!