Ķeipenē viesojas «Arsenāla» kino komanda

[ A+ ] /[ A- ]

Nauma Kleimana zvans Lukīno Viskonti...

No 17. līdz 26.septembrim Rīgā risinājās 20. starptautiskais kino forums «Arsenāls». Augusta Sukuta iedibinātā pasākuma viesi apmeklēja arī Ķeipenes komunikāciju centru, kur apskatāma izcilā kinorežisora, mākslinieka, kritiķa un novatora Sergeja Eizenšteina ekspozīcija.

Vispirms Ķeipenē ciemojās slavenais kino zinātnieks, kino eksperts, Maskavas Kino muzeja direktors un S. Eizenšteina fondu glabātājs Naums Kleimans. Vairāk stāsta Ķeipenes komunikāciju centra vadītāja, sirreāli oriģinālā muzeja ekspozīcijas veidotāja Velta Riekstiņa: «Festivāla goda viesis Kleimana kungs Ķeipenē pavadīja vairākas stundas un bija patiesi ieinteresēts. Viņam patika netradicionālā ekspozīcija, kā arī bijušās dzelzceļa stacijas fantastiskā apkārtne ar milzu soliņu, galdu un sauszemes bāku. Ciemiņš nekavējās izmantot pasakaino piedāvājumu un piezvanīja itāliešu kino režisoram Lukīno Viskonti…. N. Kleimans komunikāciju centram dāvāja S. Eizenšteina memuārus, dokumentālo filmu «Meistara nams» par Rīgā dzimušo kino ģēniju un apsolīja atsūtīt jaunus materiālus no Krievijas galvaspilsētas kino fondu krājumiem. Bez tam Ķeipenes muzeja ekspozīciju papildināja A. Sukuta dāvātās četras maģiskās laternas. Tās vērtējamas kā diapozitīvu projektora priekšteces, atgādina petrolejas lampas, kuru sastāvdaļas ir gaismas avots, ievietojamais attēls un objektīvs, kas projicē attēlu uz sienas. Šīs kino vēstures liecības būtu interesanti demonstrēt bērniem un jauniešiem. Tikšanās noslēgumā Naums Kleimans atzina, ka Latvija, Rīga un Ķeipene viņam sniegusi pozitīvas emocijas un dvēselisku harmoniju. Maskava, protams, ir kultūras iespēju pilsēta, tomēr metropoles ārprātīgā burzma un steiga bieži vien šķiet ļoti nomācoša.»

Lieliskas atvasaras saulainajā pēcpusdienā Ķeipenē ieradās arī kino foruma «Arsenāls» pārstāvji – daļa no žūrijas, režisors Viktors Jansons, kā arī kino cilvēki no Vācijas, Francijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Somijas, Ukrainas, Armēnijas. Viesi aplūkoja foto mākslinieka Vitauta Mihalovska izstādi, iepazina V. Riekstiņas sarūpētos Eizenšteina jaunības laiku zīmējumus, uzzināja, ka Latvijā ir trīs enerģētiskie punkti – Neretā, Pokaiņos un Ķeipenē (starp citu, mākslinieks Aleksandrs Buse, kurš daudz darījis komunikāciju centra ekspozīcijas izveidē, apliecinājis, ka Ķeipenes pagasta Šķērstenu pilskalnā un senkapu tuvumā ir patiesi spēcīga zemes un Kosmosa enerģija); apskatīja atšķirīgās dimensijās dzīvojošu režisoru un aktieru pastkastītes, nelaida garām iespēju piezvanīt pasaules kino dižgariem, izjuta paša meistara S. Eizenšteina klātbūtni (nu ja – viņš taču personīgi veselas trīs dienas ciemojies Ķeipenē … vaska figūras veidolā), kā arī baudīja uz ugunskura vārītu, vareni gardu soļanku.

Pasākumā bija klāt Ogres novada Ķeipenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Sirsonis un tautas nama vadītāja Inese Daugaviete. Par starptautiskās delegācijas viesmīlīgu uzņemšanu paldies jāteic Komunikāciju centra dvēselei Veltai Riekstiņai, Ķeipenes pagasta pašvaldībai un busiņa šoferim Didzim Ošeniekam, kā arī garšīgo pīrādziņu un ābolu plātsmaizes autorei Ilzei Andriksonei. Pēcpusdienas nobeigumā daļa arsenālistu nebija noturama – vajadzēja taču pārbaudīt Latvijas sēņu mežu bagātību. Nelīdzēja V. Sirsoņa izmisīgais vēstījums, ka šajā apkaimē ir tikai brikšņainas pļavas un kārtīgu mežu varētu ieraudzīt mājupceļā…

Foto no personiskā arhīva

Lūk, jaunākais muzeja ieguvums – A. Sukuta dāvātās maģiskās laternas!

Ulda Prancāna foto