Ekonomējot degvielu, taupīsim naudu un saudzēsim dabu

[ A+ ] /[ A- ]

Vai auzu motors izkonkurējis dzelzs rumaku?

Šobrīd, kad mūsu valstsvīri kārtējo reizi lēmuši par akcīzes nodokļa likmes palielināšanu degvielai, bez tam arī pasaules tirgū vērojams ievērojams naftas produktu cenas kāpums, lai ietaupītu līdzekļus, saudzētu apkārtējo vidi un stabilizētu automašīnas tehnisko stāvokli, ļoti svarīgi ir mācēt braukt ekonomiski.

«OVV» pētīja un apkopoja labākos degvielas taupīšanas padomus.

Nobraucot 10 000 km, vieglā automašīna vidēji patērē 800 l degvielas, kas izmaksā 720 latus. Turpretim, ja braucam ekonomiski, degvielas patēriņu varam samazināt par 15%, tādējādi ietaupot vairāk kā 100 latus. Savukārt, ja ekonomiskā režīmā tikpat lielu attālumu nobrauc ar kravas automašīnu, var ietaupīt pat četras reizes lielāku naudas summu. Mainot braukšanas paradumus, ne tikai vieglo automašīnu, bet arī komerctransporta vadītāji var ievērojami samazināt degvielas patēriņu. Svarīgi ir izvērtēt notikumus uz ceļa un adekvāti reaģēt. Ekonomiskai braukšanai jāizvēlas pareizi pārnesumi, jākontrolē motora apgriezieni, jāseko līdzi gaisa spiedienam riepās un jāievēro citas svarīgas nianses. Ekonomiskas braukšanas priekšrocības ir ne tikai ievērojama degvielas ekonomija, bet arī samazināts izmešu daudzums, mazākas apkopes izmaksas un ilgāks automašīnas kalpošanas termiņš.

Degvielas patēriņš ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, bet galvenokārt uz to lielu iespaidu atstāj braukšanas stils un automašīnas tehniskais stāvoklis. Neatkarīgi no tā, cik liela ir automašīna un kāds ir tās dzinēja tilpums, ievērojot dažus diezgan elementārus punktus, iespējams pat diezgan krietni samazināt vidējo degvielas patēriņu un tādējādi arī savus izdevumus.

1. Automašīnai ir jābūt tehniskā kārtībā! Automašīnai regulāri jāveic tehniskās apkopes. Sevišķi svarīgs ķēdes elements ir gaisa filtrs – netīrs gaisa filtrs atstāj ļoti lielu iespaidu uz automašīnas jaudu un degvielas patēriņu (aptuveni 10%). Svarīgi ir arī laikus, atbilstoši servisa intervālam, mainīt dzinēja eļļu.

2. Vismaz reizi mēnesī pārbaudiet gaisa spiedienu riepās – lai arī tas liekas sīkums, riepu spiediens krietni ietekmē automašīnas rites pretestību un attiecīgi arī degvielas patēriņu (aptuveni 6%). Parasti ražotāja paredzētie riepu spiedieni ir atrodami automašīnas lietošanas instrukcijā, vadītāja durvju ailē, aiz degvielas bākas vāciņa, vai arī kur citur, atkarībā no automašīnas ražotāja. Gaisa spiedienu riepās vēlams pārbaudīt aukstai automašīnai, jo braucot riepas uzsilst un atbilstoši fizikas likumiem palielinās arī gaisa spiediens tajās. Ir ieteikums nepaļauties uz degvielas uzpildes staciju gaisa spiediena manometriem, to rādījumi bieži ir kļūdaini.

3. Atbrīvojieties no liekā svara! Katrs Jūsu automašīnas liekais kilograms palielina tās dzinēja ēstgribu. Necentieties vizināt līdzi visu savu sporta inventāru, detaļas un darba rīkus, ja zināt, ka tuvākajā laikā tos noteikti neizmantosiet. Atstājot tos mājās, ieekonomēsiet degvielu un arī naudu. (Katri 50 kg liekā svara degvielas patēriņu palielina par 2%).

4. Noņemiet jumta bagāžniekus! Jebkura lieka detaļa, kas piestiprināta pie automašīnas, jo sevišķi jumta bagāžnieki un slēpju kastes, krasi ietekmē automašīnas degvielas patēriņu. Ja tos neizmantojat regulāri, tad labāk atstājiet mājās.

5. Aiztaisiet logus! Arī braukšana ar atvērtiem automašīnas sānu stikliem ietekmē automašīnas aerodinamiku, jo sevišķi, braucot lielākā ātrumā.

6. Izslēdziet gaisa kondicionētāju un citas elektroiekārtas! Gaisa kondicionētājs degvielas patēriņu var palielināt pat par 10%, tāpēc to ir lietderīgi izslēgt, kad tas nav vajadzīgs un automašīnā nav neciešams karstums. Daudz izdevīgāk ir braukt ar atvērtu logu. Arī citas elektroiekārtas palielina degvielas patēriņu, tāpēc sekojiet līdzi tam, kas ir ieslēgs un izslēgts. Bieži cilvēki visu laiku tur ieslēgtu aizmugurējā stikla un spoguļa apsildi, kaut tas nemaz nav vajadzīgs.

7. Divreiz padomājiet, pirms braucat! Visnepopulārākais, taču reizēm visprātīgākais lēmums ir «nebraukt» – mēs bieži braucam kaut kur, nepadomājot, vai to maz vajag. Bieži vien vairākus atsevišķus braucienus var apvienot vienā, tādējādi ietaupot degvielu. Pirms dodaties ceļā, izplānojiet maršrutu! Tas ļauj samazināt nobraukto kilometru apjomu un ietaupīt laiku. Kooperējieties ar draugiem un kaimiņiem – jo sevišķi tas attiecas uz tiem, kuri dzīvo ārpus lielajām pilsētām un brauc uz darbu vai ved bērnus uz skolām lielpilsētās.

8. Uzsāciet braukšanu nekavējoties! Negaidiet, kamēr uzsils automašīnas dzinējs, pat auto ražotāji iesaka sākt braukt nekavējoties, nelietojot augstus dzinēju apgriezienus – auto uzsils ātrāk, patērējot mazāk degvielas. Protams, pagaidiet, kamēr no automašīnas stikliem pazūd sarma vai aizsvīdums. Ļoti aukstā laikā vēlams lietot kartera un dzinēja sildītājus, ja tādi ir automašīnas komplektācijā.

9. Izvairieties no agresīvas un sportiskas braukšanas! Sportisks un agresīvs braukšanas stils, strauji uzsākot kustību un strauji bremzējot, ļauj nonākt galapunktā, patērējot par aptuveni 4% mazāk laika, taču degvielas patēriņš palielinās pat par 40%, un kaitīgo izmešu līmenis palielinās piecas reizes.

10. Izvēlieties pareizo pārnesumu! Atcerieties, ka degvielas ekonomijas galvenais priekšnosacījums ir nepieļaut augstus dzinēja apgriezienus. 1. pārnesums ir domāts tikai, lai uzsāktu kustību. Pārslēdziet pārnesumus, cik ātri vien iespējams, un centieties braukt ar maksimāli augstāko pārnesumu.

11. Nepārsniedziet ātrumu! Atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana patīk daudziem, taču tā saistās ar lieku degvielas patēriņu un pavisam niecīgu laika ekonomiju. Salīdzinot 90 km/h un 105 km/h, degvielas patēriņš pieaug par 10 – 15%, bet 120 km/h – pat par 20%.

12. Brauciet vienmērīgi un lietojiet kruīzkontroli! Nekas tik labi netaupa degvielu kā vienmērīgs ātrums. Braucot vienmērīgā ātrumā ar augstāko iespējamo pārnesumu, dzinējs patērē krietni mazāk degvielas, jo sevišķi, ja izvēlētais ātrums sakrīt ar automašīnas ekonomisko braukšanas ātrumu. To iespējams atrast dažu automašīnu lietošanas instrukcijās.

13. Taupiet degvielu uz smago automašīnu rēķina! Braucot pa šosejām, bieži var atrast labā ātrumā braucošu smago automašīnu. Braucot aiz tās, krietni var ieekonomēt degvielu, jo samazinās vēja pretestība.

14. Pirms apstāšanās izmantojiet inerci! Laikus novērtējiet satiksmi un, redzot, ka nāksies apstāties, pārslēdziet pārnesumkārbu augstākajā iespējamajā pārnesumā un noņemiet kāju no akseleratora pedāļa, tā pieripinoties, piemēram, krustojumam.

15. Nedarbiniet dzinēju, stāvot uz vietas! Ja saprotat, ka stāvēsiet uz vietas vairāk kā 30 sekundes, noslāpējiet dzinēju, jo dzinējs, darbojoties tukšgaitā, ne tikai patērē degvielu, bet arī saīsina dzinēja eļļas efektivitāti un kalpošanas laiku, kā arī dzinēja resursu.

16. Centieties izvairīties no braukšanas atpakaļgaitā! Centieties novietot automašīnu tā, lai, atkal uzsākot braukt, nebūtu jābrauc atpakaļgaitā. Arī tā jūs ieekonomēsiet nedaudz degvielas.

Foto no www.freakingnews.com