Felicitas Pauļukas gleznu izstāde Ogrē

[ A+ ] /[ A- ]

Mazliet no izstādes.

Līdz 29.jūnijam Ogres Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma Felicitas Pauļukas gleznu izstāde, kurā izstādītas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā esošās mākslinieces gleznas.

Felicita Pauļuka (1925-2014) ir viena no izcilākajām latviešu portreta un aktu gleznotājām, kas 20.gadsimta otrajā pusē izveidoja latviešu pasteļglezniecības tradīcijas un aizsāka pasteļa augšupeju.

Pārsteidzot ar savu talantu un prasmēm, piecpadsmitgadīgo Felicitu Pauļuku uzņēma Latvijas Mākslas akadēmijā, kurā studijas uz četriem gadiem nācies pārtraukt Otrā pasaules kara dēļ. 1944.gadā atjaunoja studijas Glezniecības nodaļā, kur viņa mācījās pie Latvijā pazīstamajiem māksliniekiem Ģederta Eliasa un Leo Svempa. No 1944. līdz 1947.gadam strādājusi laikrakstā «Cīņa”» par ilustratori un karikatūristi.

Kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem pievērsās pasteļa tehnikai, ko turpināja izkopt visu mūžu. Gleznojusi daudzus Latvijas kultūras personību portretus, to starp Lilitu Bērziņu un Ēvaldu Valteru. Pati māksliniece par pasteļglezniecību teikusi: «Tas prasa strādāt ar sirds asinīm. Tikai pārvaldot pasteļa specifiskās izteiksmes iespējas, var atrast jaunas vērtības.» Šajos darbos skatāms daudzveidīgs rokraksts, no lakoniska un skarba uz maigu un glāstošu.

Izstādē skatāmi gan mākslinieces slavenākie portreti, to starp arī iepriekš minētie Bērziņas un Valtera, kas veidoti pasteļa tehnikā, kā arī portreti, kas veidoti ogles tehnikā. Izstādi papildina Jāņa Pauļuka gleznotais Mākslinieces portrets. Tāpat arī skatāmas aktu gleznas, kuru izveidei māksliniece pievērsās 60-tajos gados, kas tajā laikā Latvijas kontekstā bijis reti pārstāvēts žanrs. Pati Pauļuka savus aktus dēvējusi par paplašinātiem portretiem, kuros attēlots viss cilvēka ķermenis un tajā mītošā cilvēka būtība.

Ieeja muzejā ir bezmaksas.

Ieva Arnīte, OVMM informācijas speciāliste

Foto no OVMM arhīva